Fakty i mity. Czy wkładanie tamponu boli?

Dlaczego wkładanie tamponu boli

Kobiety mają do wyboru kilka produktów higienicznych do korzystania podczas okresu. Są to m.in. podpaski wielo i jednorazowe, majtki menstruacyjne, kubeczek menstruacyjny czy tampony. Często jednak zdarza się, że kobiety, które postanowiły zacząć używać tamponów skarżą się na łączący się z tym ból. Dlaczego tak jest?

Czy ból przy wkładaniu tamponu jest normalny?

Nie! Jeżeli po włożeniu tamponu lub podczas jego aplikacji odczuwasz ból, to coś jest nie tak. Nie należy wtedy go zostawić w pochwie z nadzieją, że “jak się poruszam to będzie lepiej”. Ból i dyskomfort nie jest normalny. Poprawnie założony tampon powinien być prawie niewyczuwalny! Gdzie więc leży problem? Przyczyną może okazać się Twój hymen. Jeżeli jest on nienaruszony to wtedy zakładanie tamponu może być problematyczne i wiązać się z bólem. Możliwe również, że wybrałaś za duży rozmiar. W przypadku kiedy jest on odpowiedni, a aplikacja tamponu nadal sprawia ból, to problem może wynikać z budowy hymenu. W takich okolicznościach dobrze jest się wstrzymać z używaniem tych produktów.

Ból podczas aplikacji – co może być przyczyną?

Jeżeli nie nienaruszony hymen, to co? Możliwe, że powinnaś poprawić swoją technikę. Musisz pamiętać, że pochwa nie jest skierowana idealnie pionowo w górę, tylko nachylona pod kątem. Przy aplikacji ważna jest również odpowiednia pozycja – w przykucu, z jedną nogą opartą o sedes czy w przysiadzie – musisz znaleźć swoją, tak aby było Ci jak najbardziej wygodnie.

Jesteś pewna, że poprawnie wkładasz tampon, a ból nadal się pojawia? Może Cię to zaskoczyć, ale przyczyną takiej sytuacji jest Twoje nastawienie. Jeżeli jesteś zestresowana, to razem z Tobą całe ciało. Mięśnie są napięte, co utrudnia aplikację tamponu. W takim przypadku możesz poćwiczyć oddychanie przed jego włożeniem – pomoże Ci się to odprężyć.

Ból po aplikacji tamponu

Dyskomfort bądź ból po aplikacji tamponu oznacza nieprawidłowe jego włożenie. Bardzo możliwe, że nie jest on włożony wystarczająco głęboko, przez co cały czas go czujesz. Wtedy najlepiej jest go po prostu wyjąć i zaaplikować ponownie.

Ostatnią przyczyną może okazać się po prostu źle dopasowany tampon. Za duży może wchłonąć wydzielinę i stać się wyczuwalny, co skutkuje dyskomfortem i bólem.

A co z wyciąganiem tamponu? Czy to powinno boleć?

Nie. Zarówno aplikacja jak i wyjmowanie tamponu powinny być bezbolesne. Wystarczy dowiedzieć się jak poprawnie go zaaplikować i oczywiście pamiętać o poprawnym rozmiarze!

Zapomnij o bólu przy aplikacji tamponu – wybierz alternatywne rozwiązanie!

Aplikacja tamponu na początku może być problematyczne i wymaga wprawy. Jednak po co się męczyć, skoro można go zastąpić? Kobieca marka WIMIN posiada w swojej ofercie majtki menstruacyjne, o różnej chłonności. Mogą być używane jako wsparcie dla kubeczka czy tamponu bądź solo! Są one wyprodukowane z naturalnych i chłonnych materiałów, dzięki czemu możesz cieszyć się suchością i pewnością siebie podczas miesiączki. Wejdź na stronę internetową sklepu WIMIN i zamów jedną parę dla siebie już dzisiaj!

Artykuł sponsorowany

Share