FELICITÀ znaczy SZCZĘŚCIE

Prezentujemy najnowszą kolekcję projektantki Mility Nikonorov. Kolekcja to nawiązanie do korzeni, połączenie historii rodziny oraz nowoczesnego stylu folk. Każda kolekcja Mility różni się od pozostałych, styl projektowania zmienia się za każdym razem, jednak dzięki temu może się rozwijać i nabrać nowego tempa. Styl Nikonorov to przede wszystkim kolor, zabawa barwą i różnymi tkaninami. Ta kolekcja nas zaskoczyła… Pozytywnie zaskoczyła.

Przeczytacie co o kolekcji mówi sama projektantka Milita Nikonorov

W poszukiwaniu inspiracji do stworzenia kolekcji dotarłam do historii rodzinnej i jej niezwykle barwnej bohaterki – ciotki mojego dziadka, Felicji Curyłowej. Felicja uznana jest za światowej sławy malarkę ludową, która rozpowszechniła we wsi Zalipie zwyczaj malowania kwiatów … dosłownie na wszystkim.
Tradycja ta przetrwała do dziś i co roku na wiosnę mieszkańcy malują swoje domy na biało, aby od nowa stworzyć kompozycje kwiatowe i stanąć do czerwcowego konkursu „Malowana Chata”.

Opowieści o ekscentrycznej i barwnej Felicji zaprowadziły mnie do samego Zalipia. Spędziłam tam kilka dni wśród malarek przygotowujących się do konkursu. Chciałam, aby historie opowiadane przez mojego dziadka, Gustawa Curyło ożyły wraz z moją kolekcją. Zbyt prostym i za oczywistym byłoby wykorzystanie zalipiańskiego kwiata w jego dosłownej postaci. Jako,że jest on kwiatem wyobraźni i każda malarka posiada swój własny, charakterystyczny styl, postanowiłam nauczyć się od podstaw malowania kwiatów i przekształcić je na swój niepowtarzalny sposób. Tak powstały w najlepszych polskich fabrykach tkaniny i dzianiny z moim własnym motywem, namalowanym markerami zamiast farbami, jak w oryginale.

Kolekcję „FELICITÀ” kieruję do kobiet z osobowością, świadomych jakości oraz tego, że elegancja to nie tylko ubranie, ale również sposób jego noszenia i styl bycia. Dla ferii barw tłem jest biel a uspokojeniem czerń. Szerokie rękawy, bufki, marszczenia, koronki zostały zaczerpnięte ze stroju krakowskiego, który w Zalipiu noszony jest podczas ważnych uroczystości. Dopełnieniem są obecne w moich kolekcjach od lat, ręcznie robione róże tym razem w postaci wianków, kolii, kolczyków.

Znaczenie tytułu „FELICITÀ” jest dwuwymiarowe – oznacza szczęście i radość jak i jest skojarzeniem z imieniem „FELICJA”, która stała się moją inspiracją. Oddaję w Wasze ręce kolekcję, która jak żadna dotąd płynie z mojej duszy, jest obrazem mojej radości z tego, co robię i jakimi ludźmi się otaczam.
Niech tak jak mi przyniesie Wam RADOŚĆ. FELICITÀ!

kolekcja dostępna na stronie www.nikonorov.com

Relacje ze zbierania inspiracji:

część 1

Część 2

Share