Idealna deska kuchenna, czyli jaka?

Bez deski nie obejdzie się żadna kuchnia. To najbardziej praktyczny element wyposażenia kuchni. Jednocześnie uniwersalny, choć pozwalający na mnogość zastosowań. Do wyboru mamy deski wykonane z odmiennych materiałów. Różniące się kształtem, możliwościami, jak i estetyką czy też zdobieniami. Wybór będzie determinował sposób ich użytkowania oraz pielęgnacji. Ponadto materiały służące do wykonania poszczególnych desek, decydują o ich właściwościach, zaletach i pewnych minusach, na które również warto zwrócić uwagę.

Deski kuchenne z różnych materiałów

Najczęściej i najpowszechniej wybierane deski to te, które wykonane są z drewna. Najbardziej uniwersalne, wygodne w użytkowaniu, estetyczne i również dobrze prezentujące się we wnętrzach kuchennych. Nie są najlżejsze, ale i nie należą do najcięższych. Są bezpieczne podczas stosowania, choć trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i dokładnym wycieraniu do sucha. Niestety szybko łapią wilgoć, która stanowi doskonałą pożywkę dla rozwoju bakterii. Dlatego też od razu po umyciu, konieczne jest ich dokładne wytarcie do sucha. Warto pokusić się o konserwację, poprzez przecieranie ręcznikiem papierowym, lekko nasączonym olejem.

Wysoką odporność i niepodatność na cięcie, wykazują deski szklane. Są również odporne na wysoką temperaturę. Znajdujemy ciekawe wykonania, które posłużą nie tylko do codziennego użytkowania, ale i sprawdzą się, jako podkładki pod gorące naczynia. Mogą zagościć na stole przystrojonym z myślą o gościach i stanowić ciekawy sposób podania przystawek. Są dość ciężkie i upadek może spowodować stłuczenie, jednak to nikłe wady w stosunku do możliwości, jakie oferują.

Na koniec deski wykonane z tworzyw sztucznych. Kolorowe, kształtne, idealne do kuchni, w której chcemy przyrządzać posiłki wspólnie z dziećmi. Zachęcają do zabawy, a przy tym są bezpieczne podczas użytkowania. Lekkie, niepodatne na wilgoć, dość wytrzymałe i nie ma ryzyka uraczenia drzazgą. Niestety są podatne na cięcia przez noże, co nieco wpływa na ich estetyczny wygląd, ale wciąż mogą przydać się do wielu czynności.

Którą wybrać?

Idealna deska przede wszystkim musi być dopasowana do naszych potrzeb. Najlepiej wybrać kilka rodzajów desek, by jedną przeznaczyć do krojenia, inną na przykład do podawania przekąsek na stół. Poza tym pod uwagę trzeba wziąć właściwości. Deska drewniana z czasem może przechodzić zapachami niektórych produktów, jak i będzie zmieniać swoją barwę, gdy potraktujemy ją mocno barwiącymi produktami. Szklana przyda się zatem na podkładkę pod gorące naczynia, a granitowa będzie doskonale prezentować się w kuchni nowoczesnej.

Wybierając bierzmy zatem pod uwagę, jakie potrawy najczęściej przyrządzamy, a także czy robimy to sami, czy też chcemy do pomocy zachęcić dzieci. Na koniec zostawmy estetykę, która jest ważna, ale nie powinna stanowić pierwszego argumentu do zakupu.

 

_____________REKLAMA __________ fotograf ślubny kraków

Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ