Idealne pokoje dla dzieci – na co zwrócić szczególną uwagę?

pokój dziecka

Pokoje dla dzieci to zazwyczaj najpiękniejsze pomieszczenie w domu, królestwo postaci z bajek i przestrzeń pełna marzeń. Jednak pokoje dla dzieci, wbrew pozorom, nie są tak łatwe w aranżacji. To przecież miejsce, które ma służyć nauce oraz zabawie. Podpowiadamy, co zrobić, by znaleźć kompromis pomiędzy tymi dwiema funkcjonalnościami.

Jak przygotować się do aranżacji pokoju dla dziecka?

Przy projektowaniu wnętrza pokoju dla dziecka najważniejsze to zadbanie o to, by jego przyszły lokator był w pełni zadowolony. Na samym początku warto więc zapytać pociechę, jakie postacie z bajek chciałoby mieć na tapecie czy też który dywan mu się najbardziej podoba – to znacznie przyspieszy cały proces aranżowania pomieszczenia oraz niesie z sobą sporo zabawy dla malucha. Pamiętajmy, że wybrane przez dziecko elementy nie muszą idealne do siebie pasować. Najważniejsza jest radość. Maluchy często wpadają na nietuzinkowe pomysły, które mogą zaskoczyć dorosłych.

Ważne, by do malowania pokoju dla dziecka wybrać odpowiednią farbę. Musi być bezpieczna dla zdrowia, ale także łatwa w czyszczeniu, zwłaszcza jeśli nasza pociecha kocha rysowanie lub naklejki. Warto urządzać pokój malucha w ten sposób, by nie krępowały go zakazy i nakazy. To nie miejsce do podziwiania stylu, lecz przestrzeń zabawy, szaleństwa i rozwijania talentów.

pokoje dla dzieci

Rozmieszczenie mebli w pokoju dla dzieci – czy to ma znaczenie?

Oczywiście że tak! Odpowiednie rozmieszczenie mebli, to gwarancja właściwej koncentracji dla dziecka. Przykładowo – zabawki powinny być umiejscowione naprzeciwko biurka, aby niepotrzebnie nie przyciągały uwagi naszej pociechy. Natomiast miejsce na łóżko powinno być zaplanowane tak, by nie było problemu z jego wymianą na większe. Jeśli chodzi o szafę czy też komodę, tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnego gustu, lecz warto zaopatrzyć się w dużą ilość miejsca, w których będą znajdować się zarówno ubranka, jak i zabawki. Idealnie, jeśli całe umeblowanie tworzy specjalne strefy – do nauki, odpoczynku czy zabawy.

Kilka źródeł światła w pokoju dla dziecka

Przy wydzielaniu stref w pokoju warto również zastosować taktykę podzielenia źródeł światła, co wprowadzi odpowiedni nastrój. Zarówno przy biurku, jak i łóżku, powinniśmy zamontować dodatkowe lampki. Nie pomijamy głównego źródła światła, które doskonale oświetli każdy zakamarek pomieszczenia – będzie to pomocne np. podczas poszukiwań ulubionej zabawki.

Aranżując pokoje dla dzieci warto czerpać inspirację z gotowych wystrojów np. ze stron z inspiracjami. Dostępne są tam przykłady wystroju dla miłośników kosmosu, małych pasjonatek mody czy dzieci kochających muzykę. Każdy rodzic, jak i jego pociecha, znajdzie styl dopasowany do swoich wymagań.

Materiał zewnętrzny

Share