Kosze betonowe – czy dobrze spełniają swoją funkcję w parkach?

Kosze betonowe

Kosze na śmieci to istotna część małej miejskiej architektury. Ich obecność daje możliwość dbania o czystość wspólnych przestrzeni, ponieważ odpadki są wyrzucane tam, skąd najłatwiej je zabrać. Istnieją różne rodzaje koszy na śmieci, m.in.: stalowe, drewniane, betonowe. Każdy z nich czymś się wyróżnia. Który z nich najlepiej spełni swoją funkcję w parku?

Kosze na śmieci w parku – co jest najważniejsze?

Aranżując przestrzeń parku należy mieć na uwadze, że to miejsce, które służy wielu ludziom. Chodzimy tam na spacery, po to, żeby odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi, poczytać na łonie natury. Częstym skutkiem naszych wizyt w parkach są wyprodukowane śmieci, najczęściej dlatego, że podczas pobytu tam zjadamy różnego rodzaju przekąski, pijemy napoje z butelek i kartoników. Rzadko decydujemy się zabrać swoje śmieci do własnego kosza, korzystamy więc z tych, które są ustawione przy ławkach w parku. 

Kosze w tym miejscu dość istotnie narażone są na wpływ czynników atmosferycznych – przez okrągły rok na zmianę moczy je deszcz, mrozi śnieg, a także świeci na nie słońce. Nie ulega więc wątpliwości, że kosze na śmieci w parkach muszą być niezwykle trwałe i solidne. To dlatego do tych miejsc najczęściej wybierane są kosze betonowe. 

Zalety koszy betonowych, które sprawiają, że to produkty idealne do parku

Kosze betonowe są ciężkie i raczej nie uda się ich ruszyć z miejsca bez pomocy specjalnego sprzętu. Ma to duże znaczenie, ponieważ nie padną łupem podczas ewentualnej kradzieży. To, że są zamocowane bardzo mocno oznacza też, że bez obaw w ich sąsiedztwie mogą bawić się dzieci. Jest to częsty widok – rodzic odpoczywający na ławce i dzieci bawiące się tuż obok. Ważne, by przestrzeń, na której spędzają czas nie była zagrożona żadnymi niebezpieczeństwami. 

Istotne jest także to, że kosze betonowe są bardzo trwałe. Niewielki wpływ ma na nie pogoda, trudno je zniszczyć, dlatego są w miarę odporne na akty wandalizmu. W jednym miejscu mogą stać przez całe lata, a przy tym wcale nie stracić na funkcjonalności. 

Design koszy betonowych – czy jest odpowiedni do parku?

Propozycje producentów koszy betonowych są najróżniejsze. Możemy spotkać się z odsłonami bardzo klasycznymi, które wpasują się w przestrzenie o takim samym charakterze. Osoby odpowiedzialne za aranżację parku często decydują się także na uniwersalny wygląd koszy na śmieci – mogą stanowić prostą bryłę wyposażoną dodatkowo w metalowy wkład, który ułatwia opróżnianie. Istnieją również propozycje bardzo nowoczesne albo łączące prostotę z lekką awangardą – pięknie prezentują się kosze betonowe z elementami drewnianymi. 

Wizualnych odsłon koszy betonowych jest na tyle dużo, że bez trudu można znaleźć pasującą do danego miejsca. Za obecnością pojemników na śmieci tego rodzaju w parku przemawia również niewątpliwie trwałość i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Na co dzień użytkownicy nie zwracają na to większej uwagi, jednak dla ogólnego efektu jest to bardzo istotne. 

Artykuł sponsorowany

Share