Jak Idealnie Dobierać Zasłony?

Dobór zasłon jest, zdawać by się mogło, prosty. Wystarczy tylko udać się do sklepu i kupić ładne zasłony w kolorze pasującym do kolorystyki wnętrza. A jednak istnieje szereg faktów, które należy brać pod uwagę, aby zasłony pięknie prezentowały się po zawieszeniu na karniszu. Poniżej kilka z nich:

Wielkość pomieszczenia

Wbrew pozorom, wielkość pomieszczenia ma ogromne znaczenie dla podjęcia dobrej decyzji co do zakupu zasłon. Do małych pokoi warto wybierać modele z cienkich, lekkich materiałów. Ciężkie, grube kotary niepotrzebnie przytłoczą pomieszczenie. W dużym, przestronnym salonie będą się jednak prezentowały pięknie.

Podobnie rzecz ma się z kolorystyką. Bardzo ciemne, nieprzepuszczające promieni słonecznych dobrze będą wyglądały w dużych wnętrzach. W małych zdecydowanie lepiej sprawdzą się nieco jaśniejsze – nie zmniejszą ich optycznie. W niskich pomieszczeniach możesz zastosować długie, sięgające podłogi zasłony. Nieco podniosą one optycznie sufit. W pokojach wysokich lepiej zawiesić trochę krótsze, aby nie przytłoczyło to okna i współgrało z całością aranżowanego wnętrza.

 

Firany

Wybierając zasłony, należy brać pod uwagę także firanki. Warto tu zastosować się do zasady głoszącej, że co za dużo – to niezdrowo. Jeśli więc Twoje firany są bogato zdobione, wzorzyste, to wybierz zasłony raczej gładkie. Kolorowe natomiast kup do firanek bez wzoru.

Dzięki takiemu postępowaniu Twoje okno będzie pięknie udekorowane, lecz nie jarmarczne. Zwracaj też uwagę na sposób, w jaki wiesza się Twoje firanki. Czy na tak zwanych żabkach, czy na wszytych w ich górną krawędź tunelach lub uszach? Najbezpieczniej będzie wybrać zasłony zawieszane w taki sam sposób. Chociaż możesz także łączyć różne warianty. I tak: jeśli firany zawieszane są przy pomocy żabek, zasłony możesz wybrać właściwie dowolne – wszystkie będą dobrze wyglądały. Ale dla firan z tunelem lub uszami – wybierz modele wieszane tak samo – inne będą się prezentowały raczej kiepsko.    

Obecne w sprzedaży są także firany kolorowe. Jeśli już zdecydujesz się na ich zakup, to wybierz zasłony w tym samym kolorze, lecz ciemniejszej tonacji. Zasada co do wzorów jest taka sama, co w przypadku firan białych.

Okno z żaluzjami lub roletami

Jeśli Twoje okno wyposażone zostało w żaluzje lub rolety, zasłony nie muszą być grube. Wówczas ich jedyną rolą jest rola dekoracyjna. Możesz więc pokusić się o zakup modeli z cienkich, lekkich materiałów. Jeśli zaistnieje potrzeba osłonięcia pomieszczenia od nadmiernej ilości promieni słonecznych – opuścisz rolety. Ponadto umożliwia to zsunięcie ich na bok.

Natomiast w pomieszczeniach, do których często zagląda słońce, a nie ma żaluzji okiennych, wybierz zasłony z materiałów i tkanin o wysokiej gramaturze, które większą część promieni słonecznych pozwolą zatrzymać.

 

Rodzaj pomieszczenia

I ostatni, choć nie najmniej istotny, fakt, który musisz wziąć pod uwagę, to rodzaj pomieszczenia.

Do salonu, sypialni lub gabinetu możesz wybierać modele zgodnie z powyższymi wskazówkami. Inne produkty natomiast będą obowiązywały w kuchni. Tu warto zdecydować się na krótkie, sięgające jedynie parapetu zasłony. Opcja taka jest przede praktyczna. Wyobraź sobie, że idziesz do stołu z wazą pełną gorącego rosołu, i potykasz się na leżącej na podłodze zasłonie. Katastrofa gwarantowana. Poza tym zasłony w kuchni należy prać znacznie częściej niż te, które masz w salonie czy sypialni.

Jeśli natomiast chodzi o łazienkę, to wieszanie w niej zasłon jest z zasady wątpliwym pomysłem ze względu na wilgoć. O ile w lecie, przy ciągle otwartych oknach, nie jest to problem, o tyle w zimie może być źródłem problemów.

Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem nowych zasłon do Twoich pomieszczeń – zastosuj się do naszych porad, a z pewnością wybierzesz dobrze.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ