Jak dobrać żyrandol do swojego wnętrza?

Jak dobrać żyrandol do swojego wnętrza?

Dobrze dopasowany żyrandol może stworzyć w Twoim domu przytulną atmosferę, wprowadzić dużą ilość rodzinnego ciepła oraz stanowić gustowny element ozdobny. Jaki żyrandol wybrać, aby stanowił on jedną harmonijną całość z naszym wnętrzem?

Wybierając żyrandol do salonu lub innego pokoju warto kierować się nie tylko jego zewnętrznym wyglądem, ale też kwestiami technicznymi. Dostępne na rynku żyrandole mogą się od siebie różnić materiałem, z jakiego zostały wykonane, ilością żarówek, wielkością oraz sposobem montażu. Kwestie te należy rozpatrywać przede wszystkim pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć oraz stylem, w jakim zostało ono urządzone. 

Tradycyjne mosiężne żyrandole

Nasze domy lub mieszkania często są urządzane z różnych stylach. Zarówno w tych klasycznych wnętrzach, jak i w tych bardziej boho lub glamour, świetnie sprawdzą się żyrandole mosiężne. Posiadają one uniwersalne kształty i kolory, które z łatwością można dopasować do pozostałych elementów ozdobnych naszego pomieszczenia. Co jest charakterystycznego dla mosiężnego żyrandolu? Z pewnością niezwykłe metaliczne wykończenie, które dodaje blasku i elegancji, oraz możliwość skomponowania kilku poziomów świateł. Większość modeli posiada miejsca na wiele żarówek, które mogą świecić się wszystkie na raz lub może być włączona jedynie część z nich.

Jaki żyrandol do małego pokoju?

W małym pokoju najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe, ale nie oznacza to, że musimy rezygnować z uwielbianego przez nas żyrandola. Poświęcając chwilę na poszukiwania, można znaleźć interesujące minimalistyczne modele, które świetnie się sprawdzą nawet  w niewielkich pomieszczeniach. Zazwyczaj mają one jedną lub maksymalnie dwie/trzy żarówki, które nie zaburzą proporcji pokoju, ale zapewnią mu dużą ilość potrzebnego światła  w każdym kącie. Najczęściej wybierane modele żyrandoli do małych wnętrz to te o kształtach geometrycznych lub pod postacią zwisających pojedynczych kul i żarówek.

Jak funkcjonalnie oświetlić wnętrze salonu?

Duże pomieszczenia wymagają dużej ilości światła, które dotrze w każdy jego zakamarek.  W takiej sytuacji należy rozpatrywać żyrandole o większych gabarytach, które będą umożliwiały umieszczenie w nich od kilku do kilkunastu żarówek. Barwa światła zależy już od naszych preferencji oraz tego, czy do wystroju wnętrza bardziej pasują białe, czy żółte tony oświetlenia. Co w sytuacji, kiedy czasami ilość światła z żarówek jest zbyt duża? Wtedy warto skorzystać z opcji regulowania poziomów światła. Odpowiednie połączenie kabli elektrycznych sprawi, że jednym włącznikiem będziemy mogli uruchomić wszystkie żarówki, a innym jedynie ich określoną część np. połowę. To bardzo wygodna opcja, kiedy chcemy korzystać z żyrandola zarówno w trakcie spotkań rodzinnych, jak i podczas klimatycznych filmowych wieczorów.

Na wybór idealnego żyrandola w głównej mierze ma wpływ styl wnętrza, w którym dana lampa ma się znaleźć. Inny model wpasuje się w pomieszczenia nowoczesne i glamour,  a inny dopasujemy do pokoju w stylu boho lub skandynawskim.

Share