Meble tapicerowane – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór właściwych mebli do salonu z pewnością jest ważny. To tutaj spędzamy sporą część naszego wolnego czasu. Miejsce to służy też do przyjmowania gości, więc powinniśmy upewnić się, że będziemy mogli w komfortowy sposób ugościć nawet większą liczbę odwiedzających. Co ciekawe, wybór mebli z funkcją spania jest nadzwyczaj istotne z uwagi na to, że salon to też często miejsce, w którym goście na dłużej będą spać.

Wybierając się więc do sklepu meblowego musimy wiedzieć dokładnie o tych wszystkich wymaganiach, bo w ten sposób znajdziemy idealne rozwiązanie. Na szczęście w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się meble tapicerowane. Sklep internetowy czy też lokalny może zagwarantować nam dostęp do wielu różnych wzorów, a ponadto ich funkcjonalność jest na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Jak jednak wybrać idealne meble wypoczynkowe z tego materiału?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na materiał

Meble tapicerowane mogą być wykonane z weluru, sztruksu czy też z innej tkaniny. Różnorodność faktur i grubości materiału sprawia, że wybór jest tutaj ogromny. Jeden producent mebli zdecyduje się na tanie meble tapicerowane o mniejszej gramaturze, co znacząco wpłynie na odporność sprzętu na uszkodzenia mechaniczne. Inny natomiast upewni się, że meble sprawdzą się idealnie zarówno w przypadku pokoju dziennego jak i dziecięcego, gdzie, rzecz jasna, wytrzymałość jest nadzwyczaj istotna. 

Musimy więc określić który materiał będzie nam najlepiej odpowiadać i jaka będzie jego gramatura. W ten sposób oszacujemy też potencjalne koszty związane z zakupem mebli tapicerowanych.

Oprócz tego, uwzględnijmy też wielkość pomieszczenia

Nie zawsze duże sofy czy narożniki okażą się rozwiązaniem idealnym. Bardzo często będziemy musieli pójść na kompromis i dostosować produkt nie tylko do swoich potrzeb, ale także to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcemy uniknąć stałego miejsca dla wersalki, to też trzeba taką uwagę wziąć pod uwagę. 

Szeroki wybór foteli i kanap o tapicerowanym wykończeniu sprawia, że możemy dostosować sobie produkt do naszych preferencji i wybrać ofertę idealną nie tylko pod względem faktury i designu, ale także z uwagi na kolorystykę pomieszczenia. Czasami jednak zapominamy, że wielkość pomieszczenia sprawia, że nie możemy wyposażyć się w ogromną kanapę. Wtedy lepiej jest wybrać mniejszą sofę i, na przykład, pasujący do niej fotel.

Jeśli jednak przygotowana przestrzeń nam na to pozwala, możemy pokusić się o zakup dodatkowo pufy, bardzo dużej kanapy narożnej, a dodatkowo fotela – a to wszystko w pasujący wzór i kolor, aby idealnie dostosować pokój dzienny do swoich potrzeb i, co ważniejsze, do panującego wystroju wnętrza.

Dlaczego w ogóle pufy, krzesła czy kanapy tapicerowane są tak popularne?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze fakt, że bardzo często producenci oferują nam tanie meble tapicerowane – szczególnie jeśli materiał, którym pokryto mebel, jest popularny i łatwo dostępny. Choć nie gwarantuje to najwyższej trwałości, to jednak jest to z pewnością wystarczająco trwała opcja, aby zadowolić większość użytkowników.

W ofercie producenci mebli tego typu bardzo często dostarczają nam ogromną liczbę faktur, wzorów i kolorów. Jest to więc kolejna zaleta związana z tego typu rozwiązaniem. Możliwość dostosowania sofy czy fotela do panującej aranżacji jest nad wyraz istotna. Nie mniej kluczowy wydaje się też komfort, który z pewnością przewyższa to, co oferować nam może tapicerka skórzana. 

Co natomiast możemy powiedzieć o wadach?

Klientów przede wszystkim może zmartwić łatwość zabrudzenia. Meble tapicerowane bardzo prosto ubrudzić i nie tak łatwo wyczyścić. Choć istnieją specjalne środki chemiczne, to częściej rozwiązaniem, które nam pomoże, będzie wizyta w pralni bądź zatrudnienie fachowca do wyczyszczenia mebli.

Artykuł napisany dzięki Perfect Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dolegają Ci zaparcia? Nie wiesz, jak się ich pozbyć? Zapraszamy…