Jak połączyć buty sportowe z eleganckim stylem?

Choć większość z nas na co dzień może sobie pozwolić na luźny, sportowy czy miejski styl, to z pewnością zdarzają się nam sytuacje wymagające bardziej oficjalnego looku. Raz znajdujemy się w gronie rodziny i przyjaciół. Innym razem jesteśmy w pracy, jeszcze innym razem uczestniczymy w mniej lub bardziej formalnych uroczystościach. Każda z takich okazji wymusza na nas określony sposób ubioru.

Obecne trendy modowe oraz dosyć duża swoboda, jeśli chodzi o styl ubierania, dają nam szeroki wachlarz możliwości. Tworzenia stylizacji, które łączą w sobie bardziej oficjalny smart casual z miejską wygodą.

Naszym ubiorem wciąż rządzi tradycja

Pomimo że moda zmienia się jak w kalejdoskopie, pewne normy ubioru w konkretnych sytuacjach pozostają niezmienne. Kobieta zaproszona na ślub nie kupi na wesele białej sukienki, bo jest to wyraz braku szacunku wobec panny młodej. Jedynej osoby, która tego dnia powinna wystąpić w białej kreacji.

W większości korporacji i innych firm pracowników obowiązuje dresscode. To on sztywno określa, co pracownicy mogą na co dzień nosić, a czego nie.

Jedni bezwzględnie podporządkowują się sztywnym zasadom określającym sposób ubioru. Inni, pragnący wyróżniać się w tłumie, szukają rozwiązań, które pozwolą podkreślić ich indywidualizm bez łamania przyjętych wzorców.

Jak pogodzić ambicje indywidualistów z tradycją?

Naprzeciw tej potrzebie wyszli sami styliści, którzy już od kilku lat promują sportowy styl w eleganckim wydaniu. Dzianinowe dresy zestawiane z marynarką jako propozycja stlizacji do biura obecnie nikogo nie zaskakuje. A buty sportowe założone do ołówkowej spódnicy będą wyglądały nie tylko elegancko, ale również podkreślą nasz indywidualny charakter.

Wiele modeli dzisiejszego obuwia sportowego stawia na elegancję. Projektanci tego typu butów doskonale wiedzą, że ich produkt stał się dla wielu sposobem na bycie eleganckim „na luzie”.

Kluczem do udanej szykownej stylizacji połączonej z obuwiem sportowym jest jednak znajomość kilku prostych zasad, które poniżej omówimy.

sportowa elegancja

Kiedy buty sportowe nie zepsują eleganckiej stylizacji?

Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie bardzo prosta: trzeba znać czas i miejsce na demonstrowanie swojej oryginalności!

Są sytuacje, w których buty sportowe połączone z garniturem nie będą nikogo razić. Istnieją jednak wydarzenia, które samą swoją powagą wymuszają na nas rezygnację z tego rodzaju obuwia.

Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na więcej luzu w formalnej stylizacji, nie odbierając jej szyku i klasy, postawmy na sportowe obuwie w jednolitym kolorze, o prostym, minimalistycznym designie. Model 997 marki New Balance sprawdzi się w tej roli doskonale. Czarne, szare czy srebrne sneakersy z tej serii będą świetnym uzupełnieniem klasycznego zestawu złożonego z prostych spodni, koszuli i marynarki, przełamując jednocześnie sztampowość oficjalnego stroju.

Eleganckie obuwie sportowe? Tylko w subtelnym wydaniu

Należy pamiętać, że stonowana gama kolorystyczna zawsze będzie bardziej kojarzona z elegancją, niż jaskrawe kolory, takie jak pomarańcz czy róż. Obuwie sportowe może być eleganckie, pod warunkiem, że nie jest pstrokate.

Warto więc zdecydować się na buty sportowe w jednolitym kolorze, na przykład:

 •   czarnym,
 •   granatowym,
 •   szarym,
 •   lub beżowym.

Są to barwy uniwersalne, które od zawsze kojarzone są z elegancją i szykiem. Jeśli chcemy więc skomponować elegancki strój z obuwiem sportowym, postawmy na neutralne, „spokojne” kolory.

Mamy odpowiednie buty – i co teraz?

Kiedy już upewnimy się, że nasze obuwie sportowe spełnia pewne wymogi elegancji, możemy zastanowić się, jakie części damskiego i męskiego ubioru będą dobrze komponowały się ze sportowymi butami.

Panie, które szukają inspiracji do stworzenia biurowego zestawu w luźniejszym wydaniu, z powodzeniem mogą założyć obuwie sportowe w połączeniu z takimi elementami garderoby, jak:

 • spodnie
 • marynarki i żakiety
 • klasyczne sukienki przed kolano
 • spódnice ołówkowe
 • koszule
 • kombinezony o długich nogawkach
sportowa elegancja

Jeśli więc szukamy pomysłu na biurową stylizację smart casual, połączenie butów New balance wl574  z czarnymi spodniami „rurkami” doda nam pożądanej elegancji oraz subtelnego luzu.

Elegancja „na sportowo” dla niego

Strój męski dobrze komponuje się z obuwiem sportowym w komplecie z:

 •     długimi spodniami
 •     elegancką koszulą
 •     marynarką

Koszula nie powinna być jednak biała, a garnitur czarny. Tak elegancka stylizacja nigdy nie wygląda dobrze z butami sportowymi. Zwłaszcza jeśli dołożymy do niej krawat!

Ubiór ten jest dedykowany okazjom bardzo formalnym, w których zaprezentowanie się w obuwiu sportowym może być odebrane wręcz jako przejaw braku szacunku.

Elegancja to kwestia bardzo delikatna

Każdy z nas może mieć czasem problem z wyczuciem, czy dana sytuacja wymaga klasycznego formalizmu w ubiorze czy jednak pozwala nam na więcej swobody. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli stawiamy na elegancję w połączeniu z obuwiem sportowym, musimy mieć na uwadze wspomniane wyżej aspekty. 

Materiał zewnętrzny

Share