Jak pracować zdalnie? Ogarnij WORK-LIFE BALANCE!

praca zdalna

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Już przed pandemią home office był jednym z benefitów, które firmy proponowały swoim potencjalnym pracownikom. W takim razie, jak pracować zdalnie, by osiągnąć work-life balance?

Przenoszenie się z biur do własnych domów zostało znacznie przyspieszone przez pandemię. Okazało się, że wiele prac może być wykonywanych z naszych mieszkań. Nie jest konieczne dojeżdżanie do pracy, poświęcanie czasu na dojazd, wydawanie pieniędzy na transport – wystarczy laptop i dobre połączenie z internetem. Firmy nie były przygotowane na tak szybki przeskok oraz błyskawiczne przestawianie się na działania zdalne, mimo to, udało się. Okazało się, że dzięki nowym technologiom, komunikatorom, nowoczesnym sprzętom, możemy świetnie się ze sobą komunikować na odległość, pracować nad projektami, przekazywać sobie pliki czy udostępniać swoje ekrany, by pracować nad dokumentami wspólnie. Tutaj jednak dużą rolę odgrywa zaufanie, dobra organizacja pracy, samodyscyplina.

Okazuje się, że praca zdalna wcale nie jest taka łatwa, jak na początku mogłoby się wydawać! W końcu, mamy wokół siebie tyle rozpraszaczy! Mimo to dowiedziono, że można pracować zdalnie i to z powodzeniem, a w niektórych przypadkach nawet jeszcze efektywniej! Oczywiście są zawody, które muszą być wykonywane stacjonarnie i w pewnych branżach nie ma możliwości pójścia na kompromis, jednak jeśli już pracujesz zdalnie i chcesz znaleźć równowagę między obowiązkami zawodowymi a życiem rodzinnym, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Skup się na efektywności

W pracy zdalnej nie chodzi o to, żeby dokładnie, grubą kreską podzielić swój dzień na pracę i życie rodzinne, lecz żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie sprzyjało wykonywaniu obowiązków w pracy i jednocześnie nie zaburzy Twojego życia rodzinnego. Czasem te sfery zwyczajnie muszą się przeplatać, w każdej chwili może przyjść kurier, może zadzwonić telefon. W domu mamy mnóstwo rozpraszaczy, które utrudniają nam skupienie się na wykonywaniu zadań służbowych. W jaki więc sposób realizować zadania? Najważniejsze, by nie skupiać się na tym, żeby pracować przez czas, który sobie ustaliłyśmy, bez przerwy i bez oderwania od obowiązków, lecz żeby wykonywać te prace efektywnie.

Zarządzaj swoim czasem

Jak pracować zdalnie? Warto podzielić swój dzień na “bloki czasowe”- kiedy masz możliwość pracy bez odrywania swojej uwagi od wykonywanych zadań – wtedy pracuj i skup się na 100%! Jeśli ktoś Ci przerwie pracę np. dziecko podejdzie do Ciebie i chce odrobinę Twojej uwagi, zrób sobie krótką przerwę, teraz na 100% poświęć uwagę tej osobie czy dziecku i po 10-15 minutach wytłumacz, że musisz wrócić do pracy. Uświadom domowników kiedy pracujesz, a w jakich porach robisz sobie przerwy. Uświadom, że po pracy będziesz miała dla nich więcej czasu i poświęcisz im swoją uwagę.

Urządź swój kącik

Jeśli masz możliwość odizolować się na czas wykonywania obowiązków służbowych, zrób to. Masz możliwość urządzenia swojego stanowiska pracy w osobnym pomieszczeniu, to idealnie – dzięki temu unikniesz rozpraszaczy i będziesz mogła w pełni skupić się na wykonywaniu pracy, a później (lub w czasie przerw), cieszyć się czasem spędzonym z rodziną.

Jeśli nie masz osobnego pokoju do pracy, wybierz kącik, który jest w jak najbardziej odległym miejscu w Twoim mieszkaniu lub w którym po prostu czujesz się komfortowo. Dobrze, żeby to było miejsce oddalone od telewizji czy stołu przy którym często siadają domownicy albo innych, przechodnich pomieszczeń. Jeśli masz możliwość zrób sobie swój własny kącik, w którym chociaż trochę poczujesz się jak w pracy. Po zakończeniu obowiązków opuszczaj stanowisko pracy lub po prostu odłuż na bok dokumenty i laptopa, żeby nie spędzać wieczorów na zerkaniu na maila czy sprawdzaniu dokumentów.

Spotykaj się online

Jeśli masz taką możliwość, zamiast wykonywania rozmów telefonicznych łącz się przez komunikatory, które mają możliwość tworzenia wideokonferencji. Dzięki temu unikniesz poczucia odosobnienia, będziesz widzieć reakcje i nastroje współpracowników, łatwiej będzie Ci się z nimi porozumieć i odczytywać emocje. Poza tym, wideokonferencje zmuszają nas do tego, żeby zachować pewne rutyny, czyli przed rozpoczęciem pracy zadbać o siebie, ładnie się ubrać czy wymalować. Dzięki temu nie rozleniwisz się za bardzo, zaczniesz wstawać tak, jak na codzień do pracy i nie będziesz pracować z łóżka. To nie tylko dobry sposób na organizację czasu i pracy, ale także na zachowanie dobrego samopoczucia!

Jeśli zastanawiałaś się jak pracować zdalnie, jak planować i osiągać cele, powyższe trzy punkty powinny znacznie ułatwić rozplanowanie dnia i podział obowiązków. Dzięki powyższym wskazówkom przygotujesz w swoim domu swoje miejsce do pracy i osiągniesz równowagę pomiędzy życiem prywatny i zawodowym.

Artykuł przygotowała Ania z portalu dla kobiet kobietyprzykawie.pl

Share