Praca i wychowanie dzieci. Jak to pogodzić?

Czy warto wybrać mieszkanie na poddaszu

Narodziny dziecka to punkt zwrotny w życiu wielu kobiet. To, co dawniej ważne nagle staje się mniej istotne. Troskliwe mamy starają się zapewnić swoim pociechom wszystko, co najlepsze, często zapominając przy tym o własnych potrzebach. Jeśli do obowiązków opieki nad dzieckiem dochodzi jeszcze praca zawodowa, trudno mówić o chwili wolnego czasu. Zamiast tego może pojawiać się frustracja i rozgoryczenie. Praca i wychowanie dzieci. Jak to pogodzić? 

Pogodzenie macierzyństwa, obowiązków domowych i pracy zawodowej to zadanie nader trudne. Wiele kobiet nie mogąc sprostać wszystkim obowiązkom i wymaganiom otoczenia czuje się smuta, zdenerwowana, sfrustrowana.

Mama idealna. Czy to możliwe?

Na początek warto zastanowić się, co kryje się pod pojęciem mamy idealnej. Czy jest to osoba, która za wszelką cenę wypełnia wszystkie domowe obowiązki, czy taka, która szuka równowagi pomiędzy życiem rodzinnym, domowymi obowiązkami, opieką nad dzieckiem, pracą zawodową i własnymi potrzebami?

Moim zdaniem zdecydowanie ta druga. Jeśli bowiem w natłoku spraw potrafi znaleźć równowagę i radość życia, będzie mogła tego samego nauczyć swoje dzieci. A przecież nie od dziś wiadomo, że zdrowa i szczęśliwa mama, to także szczęśliwe dzieci.

Czy warto wybrać mieszkanie na poddaszu

Dlaczego czasem warto odpuścić

Czyste, pachnące świeżością mieszkanie, zawsze pozmywane naczynia i wyprasowane ubrania. Która z nas tego nie lubi? Założę się, że niewiele jest takich kobiet. Nie zawsze jednak sprostanie wszystkim domowym obowiązkom jest możliwe. Warto uświadomić sobie to zawczasu, by frustracja nie przesłoniła nam tego, co jest naprawdę ważne i nie zabrała radości życia.

Każda chwila spędzona z dzieckiem na wspólnej zabawie, czytaniu książek czy choćby przytulaniu to ważna inwestycja w jego przyszłość. Nie tylko daje mu poczucie bezpieczeństwa i miłości, ale także kształtuje charakter i inteligencję emocjonalną. Warto zatem czasem odpuścić sprzątanie, choćby dla tych kilku ważnych chwil z maluszkiem.

Praca. Dlaczego jest ważna?

Wiele mam w niedługim czasie po narodzinach dziecka decyduje się na powrót do pracy. Niekiedy jest to podyktowane potrzebami finansowymi, innym razem chęcią oderwania się od domowych obowiązków i ciągłego przebywania z maluszkiem. Choć może brzmi to okrutnie, warto uświadomić sobie, że powrót mamy do pracy wcale nie oznacza, że mniej kocha swoje dziecko. Nie mniej jednak opieka nad małym dzieckiem 24/7 bywa na tyle męcząca, że powrót do pracy może okazać się dla prawdziwym ukojeniem.

Czas na relaks

Młoda, pracująca mama, jak każdy człowiek potrzebuje niekiedy czasu tylko dla siebie. Odpowiednio zaplanowany wypoczynek pomoże się zrelaksować i nabrać sił do dalszego działania. Jak znaleźć czas na relaks? Tu z pomocą musi przyjść mąż, mama, siostra, sąsiadka lub inna bliska osoba, która pod nieobecność mamy zajmie się dzieckiem. Warto korzystać z takiej pomocy. „Naładowanie akumulatorów” podczas wspólnego wyjścia ze znajomymi jest równie istotne, jak odprężająca kąpiel.

Czy pogodzenie opieki nad dzieckiem, pracy zawodowej i obowiązków domowych jest możliwe? Z pewnością tak. Jednak pod warunkiem, że zachowamy równowagę i przyjmiemy do wiadomości, że nie zawsze musimy być idealne, najlepsze i niezastąpione we wszystkim, co robimy.

Share