Jak zaaranżować małe domowe biuro?

Domowe małe biuro powinno być ergonomiczne i zapewniać swobodę pracy. Jednocześnie musi być tak zaaranżowane, by można było się na niej skupić i osiągać jak najlepsze wyniki. Istotne znaczenie ma także to, by prezentowało się profesjonalnie. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zaaranżować małe domowe biuro. Jakie meble wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Postaw na jasne kolory i antypoślizgowe podłogi

Pomieszczenia o niewielkim metrażu mogą wydawać się przytłaczające. Zatem jeśli chcesz, aby Twoje małe biuro zyskało więcej przestronności, postaw na jasne kolory na ścianach. Na pewno barwa bazowa czyli biała dobrze się sprawdzi. Możesz też zdecydować się na pastelową zieleń, która pozytywnie wpłynie na Twój nastrój. Nie zawsze oczywiście trzeba kierować się psychologią kolorów, bo większe znaczenie od nich ma dobranie odpowiedniego oświetlenia, które powinno być neutralne. Choć zimne sprzyja skupieniu, to jednak chłodna barwa może powodować też bóle głowy i inne dolegliwości. Z kolei ciepła barwa jest relaksująca, a przecież przy pracy trzeba pozostać skupionym na zadaniu i nie odpływać myślami. Warto jeszcze przy tej okazji zwrócić uwagę na podłogę, która musi być antypoślizgowa. Stosowanie mat na niewiele się zda, bo trzeba często je wymieniać, a przecież od czasu do czasu trzeba też ruszyć się z fotela, by zrobić sobie coś do jedzenia czy picia, a często w czasie wytężonej pracy wszystkie czynności wykonuje się naraz.

Nietrudno wyobrazić sobie co się stanie, gdy poślizgniesz się z kawą na szkliwionych płytkach gresowych i wyląduje ona na biurowym sprzęcie, a co gorsza laptopie. Warto zatem do biura wybrać albo wykładzinę albo nieśliskie płytki lvt. Drewno po zabiegach pielęgnacyjnych także jest śliskie więc nie będzie najlepszym wyborem, chyba że postawić przynajmniej częściowo na dywan.

domowe biuro

Wybierz ergonomiczne biurko i dobierz do niego dopasowany fotel biurowy, czyli najważniejsze meble do biura

Skoro już kwestie ogólne mamy za sobą, to czas zająć się strefą pracy. Otóż tutaj musi znaleźć się biurko, oczywiście dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli może nie lubisz, ale potrzebujesz otaczać się stertą papierów, to na pewno pojedyncze biurko Ci nie wystarczy. W takiej sytuacji zdecyduj się na biurko narożne, które lepiej się sprawdzi niż dwa łączone. Gdy masz sporo przyborów do pracy albo komputer z monitorem, to na pewno biurko z nadstawką będzie dla Ciebie ergonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowe szuflady czy półki sprawdzą się, gdy nie chcesz montować dodatkowych półek wiszących i mieć dokumenty zawsze pod ręką. Ale w takiej półce nie zawsze w sposób wygodny można ułożyć duże segregatory, stąd dodatkowe meble do biura mogą być potrzebne. Zanim jednak o nich, warto zatrzymać się jeszcze na chwilę przy doborze fotela biurowego. Czy duży skórzany model będzie najlepszym wyborem? Niekoniecznie musi być skórzany, ale istotne, by był odpowiednio wyprofilowany. Dzięki temu długie godziny w pozycji siedzącej nie będą „zabójcze” dla kręgosłupa.

Nie zapomnij o regale lub półce wiszącej tuż obok

Wśród dodatkowych mebli do biura może pojawić się regał, ale i półka. Ta ostatnia zapewnia swobodę umieszczania dużych segregatorów, wystarczy, że ma odpowiednią szerokość. Można też do niej zakupić odpowiednie ograniczniki albo wybrać model tak wyprofilowany i zaprojektowany, że ani z lewej, ani z prawej strony nic nie wypadnie i nie upadnie na podłogę. Regał będzie potrzebny, jeśli dokumentów nazbierało się naprawdę sporo, choć część można trzymać w innym miejscu, to jednak gdy jest taka możliwość, lepiej przechowywać je w biurze. Można zdecydować się także na szafę na dokumenty, które są szczególnie ważne. Warto wiedzieć, że taki mebel wykonany ze wzmocnionego metalu jest odporny na ogień, zatem pożar na pewno nie pochłonie tego, co znajduje się w środku.

Zapewnij sobie profesjonalne tło, czyli zawieś plakaty motywacyjne lub stwórz biblioteczkę

W myśl zasady, jak Cię widzą, tak Cię piszą, zadbaj także o swoje otoczenie. Jeśli w pracy rozmawiasz używając Skype, czy innych komunikatorów, to widzący Cię rozmówcy powinni odbierać Cię jak profesjonalistę. Jeśli na ścianie za tobą wisi plakat Pameli Anderson, a ty prowadzisz poważne rozmowy biznesowe, to tło może rozpraszać rozmówców. Znaczne lepiej za sobą powiesić plakaty motywacyjne z popularnymi hasłami. Oczywiście w tym miejscu może stanąć też duży regał wypełniony książkami, tworzący biblioteczkę. Dzięki temu będziesz wyglądał na mola książkowego, który skrupulatnie podchodzi do swojej pracy.

Wybór mebli do biura może pomóc stworzyć wygodną przestrzeń do pracy. Jednak tylko od Ciebie zależy, czy tę przestrzeń wykorzystasz efektywnie.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeśli do obowiązków opieki nad dzieckiem dochodzi jeszcze praca zawodowa,…