Jak się pozbyć zapachu potu z ubrań? Przeczytaj poradnik!

Jak się pozbyć zapachu potu z ubrań

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, którego zadaniem jest termoregulacja organizmu i wydalenie z niego toksyn. Pot to wydzielina z gruczołów potowych, w skład której wchodzi woda, mocznik, amoniak, kwas moczowy, kwas mlekowy, sól, tłuszcze, węglowodany i minerały. Sam pot nie ma zapachu. Dopiero obecność bakterii powoduje jego rozkład, a to z kolei wywołuje nieprzyjemną woń. Jak się pozbyć zapachu potu z ubrań? Przeczytaj poradnik!

Nieprzyjemny zapach potu może sygnalizować o chorobach ogólnoustrojowych takich jak: zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy czy problemy z nerkami. Wówczas może pojawić się woń wątróbki, drożdży, acetonu. Najczęściej jednak pot ma typowy, nieprzyjemny zapach, któremu zazwyczaj zaradzić może codzienna higiena osobista.

 Większość osób korzysta z ogólnodostępnych środków kosmetycznych w formie dezodorantów czy antyperspirantów, co w znacznym stopniu zmniejsza intensywność nieprzyjemnego zapachu, ale nie likwiduje go całkowicie. Dezodoranty tylko tuszują zapach potu, a dość kontrowersyjne w ostatnich latach antyperspiranty blokują lub hamują wydzielanie potu, przez co ingerują w naturalne procesy fizjologiczne i mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie organizmu. Alternatywą, a zarazem połączeniem właściwości obu środków jest kosmetyk o nazwie Nuud Antiodorant. Ta holenderska receptura za sprawą mikrocząsteczek srebra neutralizuje bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu pozostającego na ubraniach są bakterie, które zachowały się na materiale po wcześniejszym przepoceniu i nie zostały całkowicie usunięte w trakcie prania. Ciepłe i mokre środowisko to dla bakterii idealne warunki rozwoju, dlatego suszące się ubrania umożliwiają bakteriom “reaktywację”.

Jak się pozbyć zapachu potu z ubrań?

  • pranie lub prasowanie w wysokiej temperaturze. To niezwykle skuteczna metoda, by pozbyć się wszelkich bakterii, a tym samym nieprzyjemnego zapachu z ubrań, niestety nie każdy materiał może mieć styczność z wysoką temperaturą. Ubrania z dodatkiem tworzywa sztucznego lub wełny mogą ulec deformacji, zaś kolorowe odbarwić. Środkiem zastępnczym dla prania w wysokiej temperaturze jest prasowanie.
  • chlor i nadmanganian potasu. Przed praniem należy namoczyć przepocone ubrania w wodzie z dodatkiem chloru. Roztwory z chlorem są dostępne w drogeriach i doskonale nadają się do białych rzeczy. Z kolei nadmanganian potasu można kupić w aptece i stosuje się go do rzeczy kolorowych. W tym przypadku również wystarczy namoczenie ubrania w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu.
  • ocet winny. Miejsca ubrań narażone na kontakt z potem wystarczy spryskać octem winnym i pozostawić na jakiś czas, a następnie wyprać. Ocet winny posiada rónież właściwości wybielające, skutecznie więc wyeliminuje pozostawione po pocie żółte plamy. Ocet winny może być stosowany również w przypadku ubrań kolorowych.
  • soda oczyszczona. Soda reguluje pH wody i eliminuje bakterie. Stosuje się ją do rzeczy białych i delikatnych (nylon, sztuczny jedwab), dodając do prania pół szklanki substancji.

Przepoconych ubraniach nie należy trzymać w koszu na bieliznę przez kilka dni, ponieważ wówczas drobnoustroje mają idealne warunki do rozmnażania.

Sposób na nieprzyjemny zapach potu

 Wspomniany już powyżej Nuud Antiodorant nie zawiera rakotwórczego aluminium, parabenów, alkoholu, soli ani żadnych chemikaliów. Nie posiada także żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. W jego składzie znalazły się za to naturalne olejki: kokosowy, migdałowy i rycynowy, które dbają o wrażliwą skórę pach.

Kosmetyk stosuje się 1-3 razy w tygodniu, a jego opakowanie wystarcza aż na 6 tygodni kuracji. Nuud Antiodorant posiada białą, kremową konsystencję, mimo to nie pozostawia śladów na skórze i na ubraniach. Jest również bezzapachowy, można więc pozostać przy swoim ulubionym zapachu perfum. Tubka Nuud Antiodorant została wykonana z bioplastiku pozyskanego z trzciny cukrowej, zaś opakowanie wyprodukowano z niebielonego kartonu FSC, dzięki czemu jest całkowicie biodegradowalne.

Kosmetyk Nuud Antiodorant jest świetnym narzędziem w walce z eliminacją nieprzyjemnego zapachu potu z ubrań. Warto więc rozważyć jego zakup.

Materiał zewnętrzny

Share