Jak uspokoić dziecko przed wizytą u ortodonty?

Wizyty związane z leczeniem zębów to nigdy nie był łatwy temat. Nawet dorośli nie lubią chodzić do takich specjalistów – nie można się więc dziwić tutaj dzieciom, które przecież nie do końca rozumieją jeszcze, dlaczego jest to faktycznie tak ważne. Na pewno jednak wiemy, że ortodonta to osoba, która w końcu będzie musiała obejrzeć uzębienie naszej pociechy – nie prowadzimy jej tam za karę, ale po to, aby na przyszłość nie miała ona problemów z zębami.

Ortodonta kiedyś zajmował się praktycznie tylko leczeniem właśnie dzieci, bo przez lata sądzono, że wyłącznie w takim wieku można jeszcze naprawić niektóre wady zgryzu. Teraz oczywiście dysponujemy już większą wiedzą i mamy do dyspozycji nowinki technologiczne, które pozwalają na założenie aparatu nawet u dorosłego człowieka. Nie zmieniło się jednak to, że w dalszym ciągu faktycznie staramy się rozpocząć leczenie ortodontyczne bardzo młodo – wtedy noszenie aparatu jest też mniej krępujące i obserwujemy lepsze efekty takich działań. Jak jednak przygotować nasze dziecko na to, że będzie musiało ono nosić aparat i regularnie chodzić do ortodonty? Trzeba się do tego zabrać w odpowiedni sposób.

Szczerość jest najważniejsza

Dorośli próbują czasem po prostu okłamywać swoje dzieci przed każdą taką wizytą – w ten sposób chcą oszczędzić im strachu i liczą na to, że ortodonta jakoś sobie poradzi z ich niechęcią. To jednak nie działa – w ten sposób możemy tylko zafundować naszemu dziecku traumę, która potem przełoży się na jego podejście do tego rodzaju leczenia przez całe dorosłe życie. To właśnie dlatego najlepiej jest po prostu z dzieckiem o tym porozmawiać. Czasami to my sami boimy się bardziej niż oni.

Jeżeli wytłumaczymy synowi lub córce, dlaczego potrzebują oni aparatu na zęby i jaki jest cel jego założenia – na pewno podejdą one do tego zdecydowanie lepiej. Dzieci naprawdę dużo rozumieją i jeżeli widzą one, że my także nie mamy obaw przed wysłaniem ich na taką wizytę – same nie będą się bały. Najgorszym, co możemy zrobić jest straszenie ich i zmuszanie do spotkań z ortodontą.

Wybierz dobry gabinet ortodontyczny

Chociaż chcielibyśmy powiedzieć, że na pewno każdy ortodonta będzie miał dobre podejście do naszego dziecka – nie zawsze będzie to prawda. Ci specjaliści pracują obecnie zarówno z osobami dorosłymi, jak i właśnie z młodymi – ale niektórzy z nich nie mają cierpliwości do tych drugich. To właśnie dlatego warto wcześniej popytać znajomych i poczytać sobie opinie w Internecie – w ten sposób zwiększymy swoje szanse na znalezienie ortodonty, który będzie potrafił uspokoić nasze dziecko i skutecznie leczyć jego zęby.

Artykuł partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Salon to pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, gdzie zawsze wiele…