Jak wsadzić żyrafę do lodówki? Czyli czy jesteś wystarczająco bystry, aby pracować w Google?

Autor: William Poundstone

Niedawno na rynku pojawia się ciekawa pozycja dotycząca rynku pracy, a konkretniej rozmowy kwalifikacyjnej. Światowy gigant Google znany jest z niekonwencjonalnych sposobów rekrutacyjnych. Kilka z nich możemy znaleźć w tej książce.

Książka ma formę poradnika, a czasami przypomina ćwiczenia z liceum. Nie jest to jednak wada książki. Autor przetacza kilka przeróżnych i bardzo oryginalnych pytań podczas rozmowy o pracę. Szczerze to po pierwszy przejrzeniu książki, miałam pewne wątpliwości co do swojej bystrości. Zadania, które się w niej pojawiły przeszły moje najmniejsze oczekiwania. Nie było pytań o cechy charakteru, o to czy potrafię pracować w grupie czy potrafię obsługiwać dane programy. Jest to mało ważne, ważne jest to czy potrafimy szybko i sprawnie myśleć. Czy nasze szare komórki w oka mgnieniu wydedukują jakieś sensowne rozwiązanie. Jest tyle trików rekruterów, których nie da się ogarnąć w 5 minut. Ta książka idealnie dostosowuje, wyjaśnia i pokazuje przeróżne możliwości odpowiedzi na zadane nam pytania.

Jak włożyć żyrafę do lodówki?

To jedno z pytań, które dla mnie okazało sie totalnym absurdem, ale pod względem psychologicznym, może mieć jakieś konkretne zadanie . Odpowiedź na to pytania w kreatywny sposób, może być przyczyną naszej dalszej kariery zawodowej. Pewnie zastanawiasz się jaka jest odpowiedź? Normalnie, otwierasz lodówkę, wkładasz żyrafę i zamykasz lodówkę.

Książka, pokazuje nam też, że najprostsze rozwiązania w wielu sytuacjach są najlepsze. Nie jest jednak to pozycja dla humanistów, wiele przeróżnych zdań i przykładów jest związanych z matematyką albo ze znajomością języka programowania.

Jest to na pewno książka skierowana do konkretnej grupy ludzi, przy pierwszych stronicach miałam przed oczami typowego studenta polibudy w flanelowej koszuli. Jest to poradnik, nie do końca skierowany na Polskie realia. Nie posiadamy ogromnych korporacji, które podjęłyby się takich zdań rekrutacyjnych, jednak z drugiej strony wszystko ewoluuje i może się zmienić, dlatego warto mieć taka książkę w swojej domowej biblioteczce. Nie tylko jeśli szukasz pracy, ale także w momencie kiedy odwiedzą Cie starzy znajomi , a ty chcesz się popisać wiedzą lub sprawdzić czy Twój kolega Tomasz jest bystry.

SAM_2858
SAM_2859
SAM_2860
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Specjalna stylizacja dla Feszyn.com przygotowana przez Mfashion! Poczujcie wiosnę w…