Jak wybrać dobre wino?

Jak wybrać dobre wino

Wybór dobrego wina nie jest prosty i zanim będzie można odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać dobre wino, trzeba ustalić, co tak naprawdę rozumiemy przez „dobre wino”.

Jakie wino jest dobre?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być banalna: dobre wino to wino, które nam smakuje. Taki truizm nie powinien nas zbijać z tropu, ponieważ to, czy wino nam będzie smakowało, nie zależy bynajmniej tylko od samego wina czy naszego podniebienia. Pod uwagę zawsze trzeba brać dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy tego, z czym wino będziemy komponowali, a druga odnosi się do okoliczności, w jakich będziemy się winem delektowali.

Wina stołowe i deserowe

Podstawową kwestią odnośnie doboru odpowiedniego wina jest zawsze to, jakie wybrać dobre wina do naszych posiłków? Wino będzie się komponowało z potrawą, więc musi powstać odpowiednia symbioza. Istnieją oczywiście konkretne zasady parowania wina z daniami, ale prawda jest taka, że ich poznawanie jest procesem trwającym całe życie. Dlatego w większości przypadków najlepiej zdać się na specjalistę, który zasugeruje nam odpowiednie rozwiązanie dla danej potrawy i chociaż pewnie nie będzie ono w stu procentach dopasowane do naszych preferencji, na pewno będzie dobre. Dotyczy to wszystkich dań niezależnie od posiłku, jaki spożywamy, jak również ma bezpośrednie zastosowanie do deserów. Różne desery także wymagają różnego rodzaju wina. Nie wystarczy, że wino jest słodkie.

Jak wybrać dobre wino

Okoliczności picia wina

Ciężkie, wytrawne wino, z mocnymi posmakami jagodowymi i porzeczkowymi, z potężną dawką tanin to prawdziwy rarytas, który trudno jest porównać z jakimkolwiek innym przeżyciem. Sęk w tym, że jeśli właśnie wejdziemy do domu po dniu pracy, a za oknem żar leje się z nieba, bardzo trudno będzie nam przełknąć kieliszek takiego wina. Z kolei po dotarciu do schroniska narciarskiego w potężnej śnieżycy, kieliszek nawet najlepszego szampana nie będzie dla nas idealnym kompanem przy kominku. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać dobre wino, musimy koniecznie uwzględniać okoliczności, w jakim będziemy je pić. Są wina lepsze do ochłody, są propozycje do świętowania i jest coś do relaksu. Relaks z kolei może być kojący lub usypiający, a nawet regenerujący tak, by zaraz dalej brać się do działania.

Czasami wszystko się nada

Ważne jest też, by nie przesadzać ze skalą poszukiwań. W wielu przypadkach dobre wino to każde wino, które nie będzie posiadało jednej z krótkiej listy c ech dyskwalifikujących je dla danego zastosowania. Świetnym przykładem są tu grzańce, które można przygotować praktycznie z każdego rodzaju wina.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

komentarze