Jak wybrać idealne bryczesy jeździeckie?

Wakacje to czas relaksu, ale też idealny moment na naukę nowych rzeczy, które w ciągu roku spychamy na dalszy plan. Jeśli Twoim marzeniem od zawsze było jeździectwo, to teraz jest najlepszy czas na naukę tej dyscypliny. Aby jednak w pełni cieszyć się jazdą konną, warto zadbać o odpowiedni strój. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze bryczesy jeździeckie, czyli spodnie do jazdy konnej!

Jazda konna staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Nie powinno to nas dziwić, gdyż uprawianie tego sportu wpływa dobroczynnie zarówno na naszą sferę fizyczną, jak i psychiczną. Dużym plusem jest również brak górnych ograniczeń wiekowych. Rozpocząć naukę jazdy konnej może osoba w każdym wieku, od dziecka (najlepiej 7-8 latka) po osoby dorosłe.

Z czego składa się strój jeździecki?

Trenerzy potwierdzają zgodnie, że na samym początku nie musisz inwestować w profesjonalny strój do jazdy konnej. Pierwsze lekcje polegają na zapoznaniu z koniem, jego zwyczajami oraz pielęgnacją. Jeśli jednak po kilku lekcjach uznasz, że jest to sport dla Ciebie, nie obędziesz się bez profesjonalnego stroju. Najważniejszym elementem jest toczek (kask), który chroni głowę przed urazami w razie wypadku. Kolejnymi istotnymi elementami są sztyblety, czyli buty do jazdy konnej oraz sztylpy, które chronią łydki i są noszone w zestawie ze sztybletami. Aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy obowiązkowo powinnaś zainwestować w jeszcze jeden element garderoby, jakim są bryczesy jeździeckie, czyli idealne spodnie do jazdy konnej.

Bryczesy jeździeckie – na co zwrócić uwagę?

Może Cię to zdziwić, ale również w jeździectwie zmieniają się trendy związane z ubiorem, pojawiają się nowe materiały, technologie i wzory, a stare przechodzą do lamusa. Spodnie do jazdy konnej występują w wielu wariantach, różnią się konstrukcją oraz materiałem. Na rynku obecnie dostępne są bryczesy w wielu wzorach i kolorach. Popularnością cieszą się białe bryczesy, ale do najbardziej uniwersalnych, na których nie widać brudu należą spodnie jeździeckie w ciemnych kolorach. Podczas zakupu powinnaś zwrócić szczególną uwagę, czy materiał, z którego wykonane są spodnie jest elastyczny, co zapewni swobodę ruchu podczas jazdy.

Spodnie do jazdy konnej – lepszy krótki czy długi lej?

Bryczesy jeździeckie różnią się od siebie rodzajem tzw. leja, czyli wzmocnienia. Możemy wybierać pośród modeli z lejem krótkim (tzw. kolanowym), który wzmacnia wewnętrzną stronę kolan. Decydują się na nie często zawodowi jeźdźcy, uprawiający ujeżdżanie, gdyż lej krótki zapewnia lepszą przyczepność do całego siodła. Do wyboru mamy także szeroką ofertę spodni z lejem pełnym, zapewniającym wzmocnienie na wewnętrznej stronie ud, łydkach i siedzeniu. Takie modele cieszą się popularnością wśród skoczków. Materiały, z których najczęściej wykonany jest lej w spodniach jeździeckich, to skóra oraz silikony.

Anna Abramowska

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Trądzik to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków. Przyczyn jego…