Trądzik – przyczyny, rodzaje i sposoby walki z trądzikiem

Trądzik to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków. Przyczyn jego powstawania możne być naprawdę wiele. Wyróżnić można kilka rodzajów trądziku i w zależności od typu jego leczenie przebiega w inny sposób. Zobacz, co może być przyczyną powstawania trądziku i w jaki sposób uporać się z tym nieprzyjemnym problemem.

Jakie rodzaje trądziku można wyróżnić?

Najczęściej występującą formą trądziku jest trądzik pospolity, często nazywany również trądzikiem młodzieńczym, choć problem ten dotyczy coraz częściej osób nie tylko w wieku nastoletnim. Charakteryzuje się powstawaniem zaskórników zamkniętych i otwartych, krost oraz grudek. Pojawia się w miejscach, gdzie gruczoły łojowe występują w dużych ilościach, czyli najczęściej na twarzy i na plecach. Może występować w formie trądziku zaskórnikowego lub trądziku grudkowego charakteryzującego się powstawaniem wypukłości na skórze.

Kolejnym rodzajem trądziku jest trądzik różowaty. Występuje on na twarzy, w obrębie czoła, nosa, brody i policzków. Charakteryzuje się zaczerwienieniem twarzy oraz powstawaniem krost i grudek. Przyczyna jego powstawania nie jest do końca znana, jednak po ekspozycji na pewne czynniki obserwuje się jego zaostrzenie.

Trądzik hormonalny związany jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Najczęściej jego przyczyną jest niewłaściwe stężenie androgenów. Trądzik ten występuje najczęściej u osób dorosłych, powyżej 25 roku życia i charakteryzuje się powstawaniem zaskórników, grudek, krostek oraz torbieli.

Trądzik torbielowaty, charakteryzuje się powstawaniem bolesnych krost wypełnionych płynem oraz ropnych cyst. Najczęściej umiejscowiony jest na twarzy, w obszarze pach oraz pośladków.

Co może być przyczyną powstawania trądziku?

Przyczyn powstawania trądziku pospolitego może być wiele, jednak najczęściej związany jest on z zaburzeniami hormonalnymi oraz nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. W późniejszym wieku często powstaje on w wyniku nieprawidłowej diety oraz stresu.

Jeśli chodzi o trądzik różowaty, przyczyna jego powstawania nie jest do końca znana, jednak jego zaostrzenie obserwuje się w sytuacji nadmiernej ekspozycji na słońce, zmian hormonalnych jak okres menopauzy, menstruacji czy owulacji oraz zaburzeń naczyniowych. Dodatkowo zmiany skórne związane są z dietą i można zaobserwować je po zjedzeniu niektórych produktów, na przykład tych ostrych.

Jeśli chodzi natomiast o trądzik torbielowaty, związany jest od męskimi hormonami – androgenami, dlatego problem ten dotyczy częściej mężczyzn.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

dermokosmetyki z preprobiotykami na tradzik
Zdjęcie dermokosmetyków RVB LAB

Podstawą walki z trądzikiem jest odpowiednia higiena.
Wybieraj profesjonalne kosmetyki na trądzik. Codziennie rano i wieczorem oczyszczaj twarz pianką bądź żelem oczyszczającym. Następnie, tonizuj skórę, by przywrócić jej neutralne pH. Kolejny etap to serum. Sprawdzi się ono idealnie zarówno w przypadku cery z trądzikiem pospolitym jak i różowatym. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową skórą i szybko zobaczyć pierwsze zmiany, postaw na profesjonalne kosmetyki z wysoką zawartością składników aktywnych takich jak kwas salicylowy, witamina C i kwas azelainowy.

Ostatni etap to krem. Rano postaw na ten matujący, by skóra nadmiernie się nie świeciła. Wieczorem natomiast stawiaj na krem nawilżający do cery trądzikowej. Wiele osób błędnie myśli, że skóra z niedoskonałościami nie wymaga nawilżenia, gdyż obserwuje się nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Nie jest to jednak prawdą i jeśli chcesz pożegnać się z niechcianymi zmianami, nawilżenie jest niezwykle istotne. Raz lub dwa razy w tygodniu warto również wykonać oczyszczającą maskę, na przykład glinkową, która reguluje wydzielanie sebum i zmniejszy widoczność zmian trądzikowych.

profesjonalne kosmetyki przciwtradzikowe z linii detox
Zdjęcie dermokosmetyków RVB LAB

Trądzik to problem, który dotyczy osób w każdym wieku. Przyczyn jego powstawania jest wiele, jednak często jest on związany z zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłową dietą lub nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową skórą wolną od niedoskonałości, stawiaj na profesjonalne kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, które dzięki składnikom aktywnym zmniejszą widoczność zmian.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Diego dalla Palma Professional Poland

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Piękne i zadbane włosy to bez wątpienia ważny atrybut kobiecości.…