Jak wybrać odpowiedni hoker do kuchni?

Jak wybrać odpowiedni hoker do kuchni?

Aranżowanie kuchennego wnętrza wymaga uwzględnienia wielu czynników. Poza estetyką i konsekwencją w tworzeniu stylu, bardzo ważne jest zadbanie o funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że meble i wyposażenie w tym pomieszczeniu muszą być nudne i szablonowe. Od wielu lat powodzeniem cieszą się nietypowe rozwiązania, takie jak hokery, czyli krzesła barowe na wysokich nogach. Jak dobrać je do kuchni w konkretnym stylu?

Dlaczego warto kupić hokery?

Nowoczesne hokery coraz częściej trafiają do kuchennych wnętrz, z powodzeniem zastępując stołki, klasyczne krzesła czy ławki. Ze względu na swoją specyfikę, dobrze prezentują się w parze z wąskimi blatami montowanymi bezpośrednio do ścian. Takie rozwiązanie jest świetnym wyborem do małych lub wąskich kuchni, których nie brakuje na przykład w zbiorowym budownictwie.

Zaletą hokerów jest ich nietuzinkowość. Przed laty stanowiły głównie element wystroju hotelowych barów i klubów, w których serwowano drinki. Obecnie są wybierane do urządzania mieszkań jako wygodne miejsce do siedzenia nie tylko przy barze.

półoker
Fot. www.exitodesign.pl

Szerokie możliwości wykorzystania krzeseł barowych w kuchennych aranżacjach stwarza różnorodność dostępnych wzorów. Pozwala to na dobór odpowiedniego modelu zarówno do stylowej kuchni glamour, industrialnej czy klasycznej, jak również bardzo nowoczesnej.

Hokery drewniane, metalowe czy plastikowe zawsze będą ozdobą wnętrza, wprowadzając do niego odrobinę aranżacyjnej świeżości. Są też wygodne do siedzenia i wyjątkowo stabilne, pomimo ich charakterystycznej, smukłej konstrukcji. Warunkiem jest odpowiedni dobór siedziska.

Rodzaje krzeseł barowych

Krzesła barowe stanowią samodzielną kategorię mebli, która jest bardzo zróżnicowana pod względem wzorniczym. Wspólną cechą wszystkich modeli jest ich nietypowa wysokość.

Z założenia siedzisko znajduje się w nich znacznie wyżej niż w klasycznych krzesłach i stołkach. To jedyne co łączy hokery. Poza tym wykonuje się je z różnych materiałów, ustawia na jednej, trzech lub czterech nogach, wyposaża w tapicerkę, oparcia czy regulację wysokości. Ta różnorodność z pewnością jest dużym atutem przy tworzeniu unikalnych aranżacji.

Hokery drewniane

Drewniane krzesła barowe z pewnością zaliczają się do klasyków. Wykonane z tradycyjnego materiału mogą być lakierowane na dowolny kolor, umieszczane na metalowych nogach czy wyposażane w wygodne, tapicerowane oparcie.

hokery drewniane
Fot. www.exitodesign.pl

Na szczególną uwagę zasługują hokery drewniane, tworzone na wzór klasycznych kuchennych krzeseł, a także lakierowane na biało. Stanowią doskonałe dopełnienie kuchni w stylu prowansalskim lub skandynawskim. Dodatkowym elementem wzorniczym może być w nich siedzisko z surowego drewna.

Hokery metalowe

Hokery metalowe sporadycznie są wykonane z tego materiału w całości. Zazwyczaj stal czy aluminium stanowi ich podstawę, którą wieńczy drewniane siedzisko. Dlatego trudno tu mówić o jednoznacznej klasyfikacji mebli.

Z drugiej strony są one bardzo zróżnicowane pod względem stylu. Podstawa wyposażona w cztery nogi może mieć klimat industrialny, zwłaszcza jeśli będzie dodatkowo postarzana.

Zupełnie inne wrażenie we wnętrzu stworzą krzesła barowe na okrągłej podstawie i pojedynczej chromowanej nodze. Są one znacznie bardziej nowoczesne, a przy odpowiednim siedzisku sprawdzą się też w aranżacjach glamour, minimalistycznych i klasycznych.

Hokery plastikowe

Plastikowe krzesła barowe to unikalne kompozycje w stylu nowoczesnym. Stanowią połączenie drewnianej lub chromowanej podstawy z siedziskiem wykonanym z tworzywa sztucznego.

Materiał ten stwarza nieograniczone możliwości formowania kształtów, które uzyskuje się w wyniku wtryskiwania płynnej masy do form lub kształtowania na gorąco. Dlatego hokery plastikowe są najciekawsze pod względem wzorniczym. Nierzadko też najbardziej nietypowe, o nowoczesnych lub wręcz futurystycznych kształtach.

Są też kolorowe, dzięki czemu sprawdzają się w roli barwnego akcentu w jednostajnym wnętrzu. Zaletą plastikowych hokerów jest również łatwość utrzymania ich w czystości.

Hokery tapicerowane

Hokery tapicerowane najbardziej ze wszystkich przypominają wygodne siedziska. Często są upodabniane do małych fotelików umieszczanych na wysokich nogach. Tapicerka może być wykonana z tkaniny lub z ekologicznej skóry, która jest wygodniejsza w utrzymaniu i trwalsza.

Tego typu meble są bardzo eleganckie, a ich dodatkowymi atutami mogą być kolor i pikowanie. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale też w salonie przy stylowym barze.

Gdzie kupić wysokiej jakości nowoczesne hokery?

Wybierając hokery do kuchni warto zwrócić uwagę nie tylko na styl, ale również na ich wysokość. Jeśli siedzisko nie jest regulowane, powinno znaleźć się na poziomie około 30 cm niżej od blatu, przy którym będzie stać.

Istotny jest też wybór miejsca zakupu, które powinno gwarantować meble wysokiej jakości w dużym wyborze wzorniczym. Do takich miejsc zalicza się sklep Exito Design. W kolekcji można znaleźć hokery drewniane, metalowe, plastikowe i tapicerowane w szerokim wyborze modeli oraz cen.

Artykuł sponsorowany

Share