Jaki odkurzacz do użytku domowego?

Wybór odkurzacza do użytku domowego może nas przyprawić o poważny ból głowy. Ogromna oferta modeli sprawia, że ciężko jest się zdecydować na konkretny odkurzacz. W sklepach znajdziemy bowiem nie tylko zwykłe odkurzacze, które po prostu sprzątają kurz z podłogi, ale także urządzenia, które dodatkowo oczyszczają nam powietrze, biorą dywany oraz myją podłogi. Jaki odkurzacz będzie dla nas najbardziej odpowiedni?

Filtry, zasięg i moc

Wybierając odkurzacz powinniśmy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Moc nie jest najważniejsza,   a raczej używana, jako chwyt marketingowy. Ważna jest natomiast siła ssania. Obecnie odkurzacze według unijnych przepisów mogą mieć maksymalnie moc silnika 1600W. Jednak moc ssania w wysokości 500W jest jedną z najwyższych. W zależności od rodzaju odkurzacza moc ssania może być regulowana manualnie, za pomocą suwaka na rączce lub elektronicznie. Ważnym parametrem jest też system filtracji. W zależności od typu odkurzacza stosuje się różne filtry, w tym wlotowe osłaniające silnik i wylotowe. Jednak ostatnio najpopularniejsze są filtry HEPA, które potrafią zatrzymać nawet najmniejsze alergeny, jak np. H13.

Filtr może stanowić również sam worek w odkurzaczach workowych, wytworzony ze specjalnej tkaniny oraz filtry wodne lub te mniej skuteczne papierowe. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na zasięg pracy odkurzacza, czyli długość przewodu oraz rury, sposób parkowania, sposób zwijania przewodu, obecność schowka na akcesoria oraz akcesoria dodatkowe, jak niezwykle przydatna przy posiadaniu zwierząt turbo lub elektroszczotka.

rowenta

Z workiem czy bez

Dla zwolenników tradycyjnych odkurzaczy istnieje duży wybór workowego systemu odkurzania. Odkurzacze workowe, czyli inaczej tradycyjne są najtańsze i najprostsze w obsłudze. Zanieczyszczenia zbierane są do worka, który należy wymienić po napełnieniu. Niestety wiąże się to z dodatkowym kosztem zakupu worków na wymianę. Można także wybrać odkurzacz z workiem, który należy tylko opróżnić. Decydując się na odkurzacz bezworkowy, otrzymujemy urządzenie z  pojemnikiem, do którego wpadają zanieczyszczenia.

Pojemnik należy regularnie opróżniać i myć.

W odkurzaczach bezworkowych dostępne są dwa systemy. Jeden z nich to cyklonowy, który polega na odwirowywaniu kurzu z powietrza i osadzaniu go na dnie pojemnika. Innym systemem, coraz popularniejszym w odkurzaczach bezworkowych jest system wodny. Zanieczyszczenia wciągnięte przez odkurzacz zatrzymywane są przez wodę. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, jednak wymaga opróżniania zbiornika z wodą po każdym użyciu. Odkurzacze bezworkowe świetnie radzą sobie z usuwaniem z otoczenia alergenów, pyłków, roztoczy oraz sierści zwierząt. Niestety takie odkurzacze są zwykle droższe od tradycyjnych.

odkurzanie

Dodatkowe funkcje

Czym były by nowoczesne odkurzacze, gdyby tylko odkurzały. Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje, nad którymi warto się zastanowić. Dla niektórych ważne jest by był to cichy odkurzacz (np. Rowenta), inni wolą niewielkich rozmiarów oraz lekki. Ważne jest też, by był ergonomiczny. Do dodatkowych i bardzo przydatnych funkcji tych urządzeń należy między innymi funkcja usuwania sierści zwierząt, elektroniczny wskaźnik zapełnienia worka oraz wymiany filtra, a także szczotki do zadań specjalnych, jak pozwalające dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Nowość na rynku – odkurzacz bezprzewodowy

Odkurzacze bezprzewodowe ostatnie zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Związane jest to miedzy innymi z ich lekkością, zasięgiem oraz skutecznością. Jednak, by w pełni cieszyć się z zakupu takiego sprzętu należy go dokładnie przemyśleć. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem na stronie https://topowe-agd.pl/odkurzacze/bezprzewodowe/o-czym-warto-wiedziec-zanim-wybierzemy-bezprzewodowy-odkurzacz-akumulatorowy/. Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji jak wybrać odkurzacz bezprzewodowy odpowiedni do naszych potrzeb.

 

Materiał prasowy

Share