Jaki powinien być szef kuchni?

Jaki powinien być szef kuchni

Szef kuchni to jeden z bardziej wymagających zawodów na świecie. Kandydat na to stanowisko powinien nie tylko odznaczać się kulinarną fantazją, która zadowoli podniebienia klientów restauracji oraz będzie sprawnie zarządzał zespołem. Coraz popularniejszą alternatywą jest prywatny szef kuchni wynajęty do obsługi przyjęcia w domu. Jaki zatem powinien być idealny szef kuchni?

Czasy, kiedy szef kuchni zajmował się wyłącznie wymyślaniem receptur oraz kreowaniem fantazyjnych potraw odeszły bezpowrotnie. Trudny okres, a co za tym idzie szukanie oszczędności sprawiły, że obowiązki szefa kuchni znacznie się powiększyły.

Czym zajmuje się szef kuchni?

Dla osób rekrutujących szefów kuchni równie ważne, co talent kulinarny są teraz zdolności menedżerskie i administracyjne. Dzięki tym predyspozycjom szef kuchni sprawnie zarządza zespołem kucharzy oraz pomocników, a także bezproblemowo współpracuje z innymi działami restauracji. Do układania menu, liczenia kosztów produktów oraz układania grafików personelu mile widziana jest także dobra znajomość Excela. Współczesny szef kuchni to jednak nadal pasjonat, który ma świadomość rynku gastronomicznego, śledzi najnowsze trendy oraz uczestniczy w targach i szkoleniach.

Cechy idealnego szefa kuchni

Nie każdy może zostać profesjonalnym szefem kuchni. Doskonale sprawdzi się w tym zawodzie osoba, której z łatwością przychodzi praca pod presją czasu. Równie istotne są zdolności interpersonalne i sprawne zarządzanie zespołem. Dobrym szefem kuchni może zostać osoba z wysokim wyczuciem smaku i estetyki, której wyrafinowane potrawy przyciągną do restauracji klientów. Kolejnymi cechami, którymi powinien wyróżniać się kandydat na szefa jest dobra organizacja pracy oraz komunikatywność, niezbędna do współpracy z klientami i zespołem.

Jaki powinien być szef kuchni (3)

Twój prywatny szef kuchni

Jeśli planujesz wykwintną kolację, przyjęcie komunijne lub inną ważną uroczystość i nie chcesz wychodzić z domu, doskonałym pomysłem będzie osobisty kucharz wynajęty do domu. Eleganckie przyjęcie w domu, które przygotuje i zaserwuje Twoim gościom profesjonalny, prywatny kucharz pozwoli Ci się zrelaksować i zająć rozmową z gośćmi. Świeże i przygotowane na miejscu dania, bez wątpienia swoim smakiem oraz aromatem zaskoczą przyjaciół i rodzinę, sprawią, że Twoje przyjęcie będzie niezapomniane i pozostanie na ustach jeszcze przez długi czas.

Anna Abramowska

Share