Jaki rodzaj mięsa jest najzdrowszy i dlaczego? Zdrowe mięso jak je wybrać?

zdrowe mięso

Gdy chodzi o sektor mięsny, popyt stale wzrasta. Nie sięgamy jednak po zdrowe mięso, ale po to pochodzące z wielkich hodowli. Tymczasem możliwości jest wiele. Dowiedz się więcej!

Mięso z hodowli ekologicznych. Dlaczego warto?

Na talerzu człowieka zachodu najczęściej ląduje wieprzowina, wołowina bądź drób. Tymczasem wzrastające spożycie ma ogromny wpływ na warunki, w jakich odbywa się hodowla. Przekłada się to bezpośrednio na jakość mięsa. Zwierzęta są hodowane w ciasnych klatkach i karmione paszą wzbogacaną o najróżniejsze substancje, między innymi antybiotyki. Oprócz tego w paszy nierzadko znajdują się składniki typu GMO. W związku z tym, często bezwiednie, zatruwany organizm. 

Doskonałą, zdrową alternatywą jest mięso pochodzące z hodowli ekologicznych. W Polsce wyróżniają się chociażby hodowle na Podhalu i w innych rejonach górskich. Tradycyjnie, stada baranów i owiec spożywają świeżą trawę lub siano. Owce pasą się w rejonach górskich, bogatych w roślinność i słynących z czystości powietrza. Efektem są nie tylko oscypki, mleko i skóry, ale także ekologiczne mięso. 

Zdrowe mięso? Postaw na rodzimych hodowców

Mięso młodych owiec i baranów jest szczególnie bogate w witaminy z grupy B, a także foliany oraz mikro i makroelementy. Co więcej, zawiera duże ilości białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jaki wpływ na organizm ma spożycie tych wartościowych składników aktywnych? Taka dieta może zapobiegać cukrzycy, chorobom układu krążenia, a nawet nowotworom. To ostatnie możliwe jest dzięki zawartości kwasu linolowego. Sprzężony kwas linolowy znany jest również ze swoich właściwości przeciwmiażdżycowych i bakteriostatycznych. Wywiera także zbawienny wpływ na zdrowie układu kostnego i przeciwdziała otyłości.  

W dodatku jagnięcina jest ceniona ze względu na walory smakowe. W połączeniu z dobranymi ziołami i warzywami cechuje się niezwykle wytrawnym smakiem i aromatem. A w Europie Południowo-Wschodniej ten rodzaj mięsa wybierany jest dużo częściej niż popularna na Zachodzie wieprzowina czy wołowina. U nas w Polsce również mamy do dyspozycji mięso pochodzenia jagnięcego, ekologiczne i zdrowe. Warto więc korzystać z dóbr, które są przecież dostępne na wyciągnięcie ręki. 

Mięso warto wybierać rozważnie. Decyzja o wprowadzeniu zrównoważonej i zdrowej diety, często skutkuje pozytywnymi zmianami. Mięso ekologiczne i zdrowe nie zawsze oferowane jest w hipermarketach. Warto jednak skorzystać z oferty niewielkich dostawców i sięgnąć po rozwiązania mniej standardowe, by cieszyć się wyrafinowanym smakiem potrawy i dobrym zdrowiem. 

Share