Jakie są wady i zalety oświetlenia LED?

W dzisiejszych czasach istotna role odgrywa wiedza i świadomość ekologicznego trybu życia. Dostrzegamy to na każdym kroku. Nasze życie powinno być odpowiednio ukierunkowane, a zakupy racjonalne i przemyślane. Wiele osób planuje zmienić tradycyjne żarówki na te LED. Co ciekawe oświetlenie LED, już w 2018 r. stanowiło blisko 60% całego rynku oświetleniowego!  Jakie są wady i zalety oświetlenia LED? Postanowiliśmy zebrać je w artykule.

Zalety oświetlenia LED

Zalet jest bardzo dużo, o to najważniejsze z nich. 

1. Ruch zero waste

Ruch zero waste w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny nie tylko na całym świecie, ale i w naszym kraju. Większości osobom, kojarzy się z ograniczeniami plastiku i segregacją śmieci, ale tak naprawdę chodzi o oszczędność i racjonalne podejście. Tak samo wygląda w przypadku energii elektrycznej. Dzięki temu, ze mają długą żywotność, nie produkują dodatkowej ilości niepotrzebnych odpadów. Ponadto nie marnują energii, ponieważ światło dociera w konkretne miejsce, nie jest rozpraszane. 

 2. Zdrowie

Do produkcji żarówek LED nie używa się rtęci, która jest bardzo szkodliwą substancją dla naszego organizmu.

3. Długi czas pracy

Standardowy czas eksploatacji żarówki LED to ok. 15 000 – 30 000 h, przy odpowiednim używaniu może być to znacznie dłuższy czas. Dla porównania w tym samym czasie, musielibyśmy wymienić 15 do 30 klasycznych żarówek.

 4. Oszczędność pieniędzy 

 Oszczędność widać dopiero po kilku tygodniach, a nawet po roku. Co prawda na pozór kupienie żarówek LED wydaje się droższe, to w zestawieniu rocznym wychodzi znacznie taniej. Pobierają znacznie mniej energii, dlatego możemy korzystać z nich dłużej, bez potrzeby częstej wymiany.

 5. Jakość koloru

Do wyboru jest mnóstwo różnych barw, dzięki technologii LED możemy uzyskać różne nasycenia od ciepłej po zimne. Co ważne, diody emitują konkretne światło, w konkretnym kierunku, nie rozprasza światła co daje oszczędność energii, ponieważ światło skupione jest na konkretnym miejscu.

6. Odporność

Takie oświetlenie LED jest odporne na standardowe uszkodzenia, wilgoć i niską temperaturę.

Wady oświetlenia LED

Takie oświetlenie, nie posiada dużo wad, niektóre wady dla innych są zaletami.

  1. Wiązka światła

Dla jednych może być to zaleta, dla innych wadą. Brak rozproszonego światła, sprawia, że trudno oświetlić duże pomieszczenia jedną żarówką LED. Mamy skupienie w konkretne miejsce. W dużych pomieszczeniach, potrzeba kilku albo kilkunastu żarówek LED.

 2. Niska temperatura

Nie dla każdego to wada, ale żarówki LED nie emitują tak dużego ciepła jak te tradycyjne. Nie ogrzeją nas dodatkowo zimą.

3. Koszt

Trzeba najpierw zainwestować, aby po czasie widzieć oszczędność.

Podsumowując: zalet jest stosunkowo więcej niż wad i warto wymienić żarówki na te LED, decyzja należy jednak do każdego indywidualnie.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pandemia pokazała nam, że warto mieć takie umiejętności jak samodzielna…