Jakie to są „problemy kobiece” i jak je leczyć w dobie pandemii Covid-19?

problemy kobiece

Wiele Pacjentek choroby ginekologiczne, bezpośrednio związane z układem rozrodczym, traktuje jak temat tabu. Niejednokrotnie wstydzą się pójść do specjalisty i szukają rozwiązań na własną rękę lub liczą, że dolegliwości same miną. Niestety nieleczone schorzenia układu płciowego mogą prowadzić do poważnych zdrowotnych powikłań.

Choroby ginekologiczne, czyli na jakie schorzenia najczęściej cierpią kobiety

Dbanie o zdrowie obejmuje nie tylko dobrze zbilansowaną dietę czy aktywność fizyczną, ale także profilaktyczne badania i wizyty lekarskie. Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przynajmniej raz do roku odwiedzać swojego ginekologa. „Problemy kobiece” mogą dotknąć każdą Pacjentkę, bez względu na jej wiek, ilość partnerów seksualnych czy historię położniczą. Do najczęściej spotykanych chorób ginekologicznych możemy zaliczyć:

Infekcje bakteryjne lub grzybicze pochwy

Ich głównymi objawami jest świąd i upławy, często towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Zarazić się nimi jest bardzo łatwo – wystarczy obniżona odporność organizmu np. podczas antybiotykoterapii. Zakażeniom sprzyja także nieprawidłowa higiena lub używanie źle dobranych kosmetyków do mycia. Infekcje miejsc intymnych nawracają, dlatego nie warto leczyć ich na własną rękę. Najczęściej ich kuracja obejmuje farmakologię w postaci doustnej lub dopochwowej.

Enodmetrioza

Kobiety cierpiące na tę chorobę borykają się z rozrostem endometrium w innych rejonach organizmu niż jama macicy (gdzie endometrium występuje naturalnie). Endometrioza objawia się przede wszystkim ogromnym bólem występującym w trakcie cyklu miesiączkowego. W zaawansowanym stadium choroby, jedyną skuteczną metodą leczenia jest ginekologia operacyjna Wrocław i chirurgiczne usunięcie endometriozy.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

To często spotykane schorzenie, które objawia się zaburzeniami miesiączkowania, problemami z owulacją, nieprawidłowym owłosieniem, a także problemami z utrzymaniem stałej masy ciała. W przypadku PCOS stosuje się zazwyczaj terapię hormonalną.

Mięśniaki macicy

Czyli niezłośliwe guzki występujące w obrębie ścianek macicy. Zazwyczaj występują w grupach. Ich leczenie dobierane jest indywidualnie i uzależnione jest między innymi od wieku Pacjentki oraz jej historii położniczej.

Ginekolog we Wrocławiu

Poradnia ginekologiczna w Medicus Clinic to jedna z najlepiej wyposażonych placówek medycznych w Polsce. Najnowszej generacji sprzęt medyczny, nowocześnie wyposażone gabinety zabiegowo-diagnostyczne umożliwiają przeprowadzenie kompleksowych badań w komfortowych dla Pacjentek warunkach. Dodatkowo w Medicus Clinic powstała także klinika leczenia endometriozy – w której nasi wspaniali specjaliści zajmują się skutecznym leczeniem kobiet cierpiących z powodu rozrostu endometrium. Ginekologia operacyjna w przypadku endometriozy obejmuje zazwyczaj usunięcie ognisk choroby lub w skrajnych przypadkach usunięcie macicy wraz z jajnikami.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Wejdź na stronę MedicusClinic.pl lub odwiedź naszą klinikę zlokalizowaną pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław. 

Artykuł sponsorowany

Share