Jedzenie surowizny, czyli dieta raw food

Co to jest raw food

Dieta rad food to nie czasowa zmiana żywienia w celu osiągnięcia założonych efektów. W jej przypadku mówić można o stałej zmianie nawyków żywieniowych. Dieta raw food polega na jedzeniu surowizny. To inaczej witarianizm, który dzisiaj z całą pewnością nie jest sezonowym trendem, ale sposób żywienia, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie.

Zasady raw food

Chodzi głównie o to, by nie jeść produktów przetworzonych, poddawanych obróbce termicznej. Dieta raw food zakłada spożywanie najlepiej surowych owoców i warzyw. Niektórzy decydują się także na jedzenie surowego mięsa oraz ryb, ale też jaj, mleka, owoców morze, chociaż dieta tego rodzaju najbardziej popularna jest w wersji wegańskiej.

O czym musisz wiedzieć, przechodząc na dietę raw food?

To nieprawda, że surowe jedzenie może zawierać szkodliwe bakterie. Oczywiście, by całkowicie zminimalizować takie ryzyko, należy wybierać jedynie produkty ze sprawdzonego źródła. Nie dotyczy to jedynie mięsa, ale także owoców i warzyw. W najlepszej opcji te powinny pochodzić z lokalnego gospodarstwa rolnego, które zajmuje się ekologiczną hodowlą.

Dieta raw food może być naprawdę zdrowa, jeśli tylko:

– dokładnie umyjesz wszelkie produkty przed spożyciem. Przed przygotowaniem posiłku warto użyć ozonatora,

– umyjesz ręce przed jedzeniem,

– umyjesz naczynia przed i po jedzeniu,

– przechowujesz produkty spożywcze w lodówce.

Pamiętaj, że dieta raw food może być w pełni zbilansowana i dostarczać ludzkiemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Należy jednak zwracać uwagę na jej urozmaicenie. Co ważne, nie trzeba też jeść mięsa, by cieszyć się pełnym zdrowiem. Okazuje się zresztą, że dzięki eliminacji przetworzonych produktów, fast foodów i dań smażonych, jednocześnie minimalizujemy ryzyko chorób miażdżycowych, a nawet nowotworowych. Warto wiedzieć, że są to choroby cywilizacyjne, które przyczyniają się do ogromnej liczby zgonów ludzi z całego świata.

Potrawy zgodne z dietą raw food

Ważne, by dania nie były przetworzone ani poddane obróbce termicznej. Jedzenie produktów surowych może jednak z czasem stać się monotonne. Aby urozmaicić dietę, można sporządzać z owoców i warzyw soków. Wyciskarki hurom pozwalają komponować świeże soki z ulubionych produktów oraz takich, których smak nie do końca nam pasuje, ale w postaci soku z mieszanki różnych składników staje się uniwersalny.

Sałatki i soki to bez wątpienia podstawa diety raw food. Taki styl odżywiania się jest doskonały dla wszystkich, którzy stawiają na zdrowy tryb życia i jedzenie ekologicznych produktów.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z serwisem: MocSokow.pl


Komentarze

komentarze