Jeśli urządzisz ogród w taki sposób! Wszyscy będą Ci zazdrościć!

Jeśli urządzisz ogród w taki sposób! Wszyscy będą Ci zazdrościć

Ogród to wyjątkowe miejsce, stworzone przede wszystkim do wypoczynku dla całej rodziny. Aranżacja ogrodu powinna skupić się nie tylko na odpowiednich roślinach, ale także na odpowiednim umiejscowieniu różnych mebli czy przedmiotów. Dobrze zaplanowany ogród oferuje nam nie tylko satysfakcje, ale także odpoczynek i relaks. Na co zwrócić uwagę podczas urządzania ogrodu? O czym nie zapomnieć? Jakie są różne alternatywy? Przeczytaj nasz poradnik!

Meble do ogrodu

Rynek mebli do ogrodu jest naprawdę spory i wymagający. Różne firmy oferują nam przeróżne meble do ogrodu. Każde z nich posiada inne zastosowanie i zalety. Meble musimy przede wszystkim dobrać do powierzchni ogrodu i naszych preferencji. Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj!

meble ogrodowe
Meble ogrodowe
Fot. shumee.pl

Zestaw wypoczynkowy

Zestawy mogą składać się z różnych elementów. Z czterech, dziewięciu, a nawet szesnastu części. Najczęściej w zestawie znajduje się sofa lub narożnik, fotele oraz stół. Najpopularniejszym materiałem jest rattan. Meble ogrodowe z rattanu są bardzo wytrzymałe na różne warunki pogodowe. Są także bardzo atrakcyjne wizualnie i niezwykle wygodne. Elementy dekoracyjne w postaci różnych poduszek dają świetny efekt! W rozbudowanych opcjach, często znajdują się dodatkowe pufy. Jeśli mamy spory ogród i planujemy często zapraszać gości na garden part warto zdecydować się na większy wypoczynek ogrodowy.

Alternatywą mogą być fotele czy krzesła ogrodowe umiejscowione w różnych miejscach naszego zielonego miejsca.

Huśtawka ogrodowa

To świetna alternatywa do małego ogrodu, gdzie zestaw wypoczynkowy może zabrać za dużo miejsca. Tym samym zabraknie nam wolnej przestrzeni na roślinność. Huśtawka ma wiele zalet. Można na niej także poleżeć i odpocząć. Podstawić stolik, aby wypić popołudniową kawę.

Huśtawka-ogrodowa
Huśtawka ogrodowa
Fot. shumee.pl

Hamak

Hamaki biją rekordy popularności. Są niedrogim i świetnym elementem wypoczynkowym w ogrodzie. Oferują nam nie tylko relaks na łonie natury, ale i świetnie komponują się w ogrodzie. Współczesny hamak ma ciekawy design, który świetnie pasuje w mniejszych i większych ogrodach. Hamaki ze składanym stojakiem pozwalają nam na zmianę jego miejsca w dowolnym momencie. Natomiast fotel hamakowy powieszony na drzewie, może też posłużyć nam jako huśtawka.

Altana, parasol czy żagiel?

Aranżując ogród warto pomyśleć o zadaszeniu. Może mieć ono różną formę. Najpopularniejsza jest altana. Można kupić gotową lub samemu zaprojektować i wybudować. Altana to świetna opcja z której można korzystać cały rok. Chroni nas nie tylko przed deszczem, ale także przed słońcem. Zimą czy jesienią, można podłączyć ogrzewanie (np. farelka) lub od razu podczas budowy pomyśleć o kominku. W altance mogą znaleźć się meble ogrodowe. Jest to fantastyczna ale kosztowna opcja. W okresie wakacyjnym, aby w ogrodzie znalazło się więcej cienia można skorzystać z parasola lub żagla. Parasol to bardzo tradycyjna opcja, żagiel od kilku lat jest bardziej popularniejszą propozycją. Wygląda bardziej nowocześnie i nadaje nam nieco stylu boho do całej aranżacji.

Oświetlenie ogrodu

Projektując ogród nie każdy zdaje sobie sprawę, że pod wieczór lub w nocy główną role odgrywa światło. Pozwala nie tylko dostrzec różne przeszkody i elementy, łatwo poruszać się po ogrodzie po ciemku ale także wprowadza odpowiedni nastrój. Oświetlenie daje niesamowitą atmosferę, ciepła i nierzadko romantyzmu. Lampy ogrodowe, solarne czy na czujnik ruchu sprawdzają się przy mniejszych i większych ogrodach. Lampy ogrodowe ze szpikulcami, które można wbić w ziemie tworzą niezwykły klimat. Warto pomyśleć o dekoracji drzew lub różnych elementów konstrukcyjnych jak np. altana czy płoty wiszącymi lampionami.

Lampy zewnętrzne LED
Fot. shumee.pl

Rośliny w ogrodzie

Nie da się ukryć, że tak naprawdę rośliny grają główne skrzypce w naszym ogrodzie. Kwiaty, trawnik, drzewa i krzewy są jego nieodłącznym elementem. Aranżacja roślin to bardzo skomplikowany proces i warto zwrócić się do fachowców o cenną poradę. Jeśli jednak chcemy wzbogacić samodzielnie nasz ogród można postawić na ciekawe dodatki. Stojaki, kolorowe czy drewniane doniczki, a nawet kwietniki, pięknie uzupełnią stylizacje ogrodu.

Artykuł przygotowany we współpracy z marką shumee.pl

Share