Kanion Okatse, czyli piękna i niedoceniania Gruzja

W przewodnikach turystycznych można odnaleźć wiele atrakcji charakterystycznych dla danego regionu, jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nie są one w stanie zawrzeć wszystkich wartościowych miejsc. Do lokalizacji często pomijanych i niedocenianych należy gruziński kanion Okatse, imponujący pięknem, różnorodnością krajobrazu oraz dziką przyrodą.

Kanion ten nie należy do największych, najgłębszych czy najszerszych na świecie, co nie zmienia faktu, że może okazać się źródłem niezapomnianych przeżyć.

Czasami zdarza się, że potencjalni podróżnicy nie doceniają Gruzji, wybierając pozornie bardziej atrakcyjne, zachodnie kierunku. Okazuje się jednak, że kraj ten jest niebywale piękny i, dzięki braku nadmiernej eksploracji ze strony turystów, nadal niesamowicie urokliwy. Kanion Okatse to nie tylko nieopisane krajobrazy, ale również wodospady, jeziora, jaskinie czy mosty. Wydaje się, że powinien być on obowiązkowym celem wizyty każdego podróżnika odwiedzającego Gruzję.

Małe jest piękne? Czasem nawet bardziej niż może się wydawać

Na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę wyłącznie suche cyfry, liczby i statystyki, kanion Okatse nie powinien imponować. Jego długość wynosi około dwóch kilometrów, szerokość od trzech do sześciu, głębokość zaś – nie więcej niż sto metrów. W porównaniu z największymi kanionami na Ziemi, wydaje się naprawdę mały. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że to nie zawsze gabaryty czynią cuda natury unikalnymi. Kanion Okatse znajduje się stosunkowo niedaleko miejscowości Zeda Gordi, przez którą przepływa rzeka o tej samej nazwie – Okatse.

KanionyŚwiata.pl

Kanion Okatse

Na obszarze kanionu Okatse można odnaleźć kilka jezior, a niektóre z nich umożliwiają nawet pływanie. Ponadto, turystów niezmiennie zachwycają wodospady – jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest trzystopniowy wodospad ulokowany na wschodnim klifie, czyli wapiennym masywie Aschi. Przebywając w Gruzji, warto skorzystać z perspektyw oferowanych przez obecność kamiennych, naturalnych mostów.

Największą atrakcją podczas wizyty na terenie kanionu Okatse jest możliwość odbycia spaceru po długiej na niespełna półtora kilometra platformie. Można do niej dojść trasą, która znajduje się w malowniczym lesie. Rzecz jasne, zwolennicy pokonywania dystansu zza szyby samochodu również mogą dostać się na ów platformę bez większych problemów. Wystarczy udać się w okolice Centrum Turystycznego i wybrać jeden z pojazdów 4×4.

Kanion Okatse, czyli… warto, po prostu warto

Dotarcie do samego kanionu Okatse zazwyczaj bywa dość czasochłonne, jednak napotkane w miejscu docelowym widoki wynagradzają wszelki trud. Planując wyprawę w okolice kanionu Okatse, należy zdawać sobie sprawę, że warto zagospodarować przynajmniej pół dnia wolnego czasu. Kanion Okatse to mimo wszystko dość spory obszar, choć z pewnością nie należy do największych formacji tego typu na świecie. Wydaje się jednak, że wodospady, jeziora, niebywale urzekające krajobrazy i spacer w niemalże magicznych okolicznościach przyrody zasługują na coś więcej niż tylko kilka chwil i powierzchowne rzucenie okiem.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dużo się mówi o dyskryminacji zawodowej kobiet, niższej płacy na…