Od kapeluszy do perfum – historia marki Lanvin

Czy wiesz, że markę Lanvin założyła 23-letnia Francuzka w XIX wieku? Poznaj ciekawą historię marki znanej z doskonałej jakości odzieży dla kobiet i mężczyzn.

Początki marki Lanvin

Marka Lanvin może poszczycić się prawie 130-letnią tradycją. Została założona w 1889 roku i do dziś funkcjonuje jako jeden z najlepszych domów mody na świecie. Jej założycielką była Jeanne Lanvin. Najstarsza z jedenaściorga rodzeństwa, pochodząca z biednej rodziny Lanvin osiągnęła bardzo szybki sukces – projektowała i sprzedawała kapelusze dla zamożnych, eleganckich paryżanek. Już jako młoda dziewczyna uwielbiała szyć sukienki dla lalek – od dzieciństwa kochała modę. Kiedy urodziła jej się córka, wpadła na kolejny lukratywny biznes – zaczęła projektować ubranka dla najmłodszych konsumentów. Dziecięce stroje były pełne klasy, więc klientów wśród bogatych mieszkańców Paryża nie brakowało. Mówiło się, że była pierwszą designerką, która traktowała modę jako styl życia – być może dlatego Francja ją pokochała. Utożsamiała też modę ze sztuką. Jej projekty są ponadczasowe.

Suknie ślubne i perfumy Lanvin

W 1909 roku dom mody Lanvin prężnie się rozwijał. Dwa lata później Jeanne stworzyła swój pierwszy projekt sukni ślubnej z welonem z muślinu. Za kolejne dwa lata powstały z kolei projekty pięknych futer dla kobiet – pani Lanvin nie próżnowała. Swoje pomysły czerpała z licznych podróży. Kolekcjonowała inspiracje w albumach pełnych wzorów, faktur i kolorów. Wkrótce pojawiły się dodatki do domu, kolekcje sportowe oraz moda męska. Aż wreszcie przyszedł czas na perfumy Lanvin – Arpege Perfume były pierwszym zapachem marki, który symbolizował miłość matki do swojej córki. Logo zapachu stało się symbolem całego przedsiębiorstwa modowego.

Znane zapachy Lanvin

Perfumy Arpege cieszyły się wielkim zainteresowaniem, więc marka postanowiła uzupełnić je o nowe zapachy – tak powstała większa kolekcja, która rozszerza się do dziś. Jednym z najbardziej udanych flankerów są perfumy Lanvin Eclat D’Arpege. Bardzo elegancki zapach idealnie nadaje się na specjalne okazje. W asortymencie nie brakuje też nowoczesnych perfum, jak na przykład słodkie Lanvin Me czy wodny zapach Lanvin Oxygene. Flakon o nazwie Marry Me! to z kolei hit wśród panien młodych. Wszystkie zapachy Lanvin są warte choć powąchania – tutaj możesz znaleźć najpopularniejsze perfumy tej marki.

Po śmierci Jeanne

W 2001 roku, ponad 50 lat po śmierci założycielki Lanvin, dom mody przejął filantrop Shaw Lan Wang. Przez cały czas funkcjonowania domu mody dla marki pracuje wielu znanych i cienionych w branży osobistości, takich jak projektanci Lucas Ossendrijver czy Olivier Lapidus. Kolekcje projektantki można oglądać w muzeach, na przykład w Metropolitam Museum of Art w Nowym Yorku. Dziś w projektach znajdziesz nie tylko eleganckie suknie i męskie garnitury, ale też sporo ubrań casualowych. Moda Lanvin ma swoją cenę – projektanci przekładają jakość nad ilością, dlatego wszystkie projekty są wysoko cenione.


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ