Różowe złoto w jubilerstwie – kompendium wiedzy

Rodzajów złota jest kilka i każde z nich ma trochę inną wartość rynkową oraz oczywiście inaczej się prezentuje. Jubilerzy używają każdego z nich do tworzenia swoich autorskich projektów. Wykorzystując nie tylko ich kolor (np. w połączeniu z kamieniami szlachetnymi), ale również wiążące się z nimi właściwości.

Wśród konsumentów również panuje moda na konkretny rodzaj złota, dlatego oferta musi być tu dostosowana do ich gustów, a więc stawiająca na różnorodność. Wśród odmian tego metalu szlachetnego znajduje się jednak tzw. różowe złoto. Nie każdy natomiast wie czemu zawdzięcza ów kolor, który znajduje odzwierciedlenie w tej nazwie. Pora zatem rozwiązać tajemnicę i zaczerpnąć trochę wiedzy na ten temat.

Różowe złoto – podstawowe informacje

Aby przybliżyć nieco to, czym w rzeczywistości jest różowe złoto, należy odwołać się oczywiście do podstawowych i ogólnodostępnych faktów na jego temat. Wśród nich powinny znaleźć się zwłaszcza:
– pochodzenie różowego koloru tego złota zawdzięcza ono… dodatkowi miedzi,
– nadaje się do wykonywania bardzo różnej biżuterii (świetnie łączy się również ze stalą szlachetną),
– najbardziej modny obecnie rodzaj złota (używany w wielu aktualnych kolekcjach projektantów marek światowych),
– choć nie tak popularne jak białe i żółte złoto. Idealnie pasuje zazwyczaj do kobiet, które od biżuterii oczekują tego, iż będzie je wyróżniać.

Proces powstawania różowego złota

Ciekawostką jest, że choć na co dzień nie spotyka się złota w kolorze niebieskim lub fioletowym, uzyskanie go jest jak najbardziej możliwe – wystarczy do stopu dodać odpowiednią ilość aluminium. Wracając jednak do meritum… Wiemy już, że w procesie powstania różowego złota ma swój udział miedź. To ile się jej znajduje w stopie, z którego została wykonana biżuteria, można poznać po intensywności barwy metalu (najwięcej jest jej gdy jest ona niemal czerwona). Co ważne im więcej dodatkowych metali tym złoto nie traci bardziej na wartości i jakości. Procentowy udział szlachetnego kruszcu jest tu taki sam – ma to jedynie wpływ na kwestię estetyki. By oszacować wartość różowego złota jubilerzy posługują się pomiarem karatów (podobnie jak to ma miejsce z żółtym złotem).

Do czego pasuje różowe złoto?

Choć różowe złoto można wykorzystać do wyrobu każdego rodzaju biżuterii, od kolczyków, przez łańcuszki, a na oprawie kamieni kończąc, to zdecydowanie najczęściej spotyka je się w przypadku bransoletek i pierścionków. Nowe kolekcje jubilerskie coraz odważniej wykorzystują ów stop, a nawet zdarza się, że wyceniane są wówczas wyżej niż klasyczne, żółte złoto. Popularne staje się również wykonywanie z niego… obrączek ślubnych.

Do czego jednak pasuje biżuteria eksponująca różowe złoto?

Tutaj warto wiedzieć, że:
– stop ten ze względu na swoją charakterystyczną barwę dobrze komponuje się ze srebrem i miedzią, dlatego można łączyć biżuterię wykonaną z tych metali w ramach jednej stylizacji,
– różowe złoto nie boi się również połączenia z biżuterią wykonaną z białego lub klasycznego złota,
– w przypadku odzieży największą harmonie stworzy ono ze stylizacją opartą na odcieniach beżowych, brązowych i miodowych (czasem również z czerwienią i kolorem pomarańczowym),
– dla osób chcących stworzyć z nimi elegancki zestaw poleca się wybór klasycznej czerni, bieli i granatu.

Zainteresowanie różowym złotem i wiedzą na jego temat rozbudził w nas sklep Zegarmistrz.com

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Czy wiesz, że markę Lanvin założyła 23-letnia Francuzka w XIX…