Menopauza a życie seksualne – co należy wiedzieć?

Menopauza

Czas z mało kim obchodzi się łaskawie i z czasem nasze ciała zazwyczaj w dużym stopniu tracą młodzieńczy wigor. Można powiedzieć, że pod tym względem kobiety doznają często szczególnie ciężkich przeżyć ze względu na menopauzę, która wiąże się z szeregiem zmian w organizmie, które bywają zaskakujące nawet jeśli kobieta teoretycznie czuje się na nie przygotowana. Menopauza a życie seksualne – co należy wiedzieć? 

W okresie menopauzy wiele kobiet obserwuje u siebie spadek seksualnej energii. Czy rzeczywiście menopauza ma bezpośrednie przełożenia na libido, a jeśli tak, to w jakim stopniu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Wpływ menopauzy na ciało

Menopauza może oddziaływać na seksualną energię kobiet w sposób nie do końca bezpośredni. Wywołuje ona bowiem szereg dolegliwości fizycznych oraz potencjalnych problemów psychicznych, które mogą sprawić, że ciężko będzie znaleźć chęć do uprawiania seksu. Jeśli chodzi o te pierwsze, menopauza to przede wszystkim uderzenia gorąca i skłonności do szybkiego męczenia się, przez które ciężko przywołać siłę na stosunki.

Menopauza
W okresie menopauzy wiele kobiet obserwuje u siebie spadek seksualnej energii.

Jak wiemy, libido wiąże się w dużym stopniu z produkcją hormonów. Hormonem, którego wydzielanie staje się bardziej ograniczone u kobiet przechodzących menopauzę, a który jest odpowiedzialny w dużym stopniu za popęd seksualny jest estradiol. Jego spadek powoduje zarówno obniżenie libido jako takiego, ale i ogólne pogorszenie samopoczucia, przez które znalezienie siły na seks może stać się niestety bardzo trudne.

W trakcie menopauzy dochodzi również do obniżenia produkcji estrogenu, co ma niezwykle poważne konsekwencje dla organizmu kobiety. Sprawia on bowiem, iż dochodzi do zaniki urogenitalnego, przez który dochodzi do takich dolegliwości jak:

  • nietrzymanie moczu
  • suchość pochwy

Z tymi dolegliwościami można walczyć m.in. poprzez spożywanie w dużych ilościach płynów oraz roślinnych substancji naśladujących kobiece hormony zwanych fitoestrogenami, które najwięcej można znaleźć w warzywach strączkowych oraz siemieniu lnianym. Oprócz zmiany diety konieczna będzie niewątpliwie konsultacja z lekarzem. Terapia hormonalna potrafi w dużym stopniu ograniczyć negatywne skutki menopauzy i każda kobieta, której zależy na aktywności seksualnej i przede wszystkim ogólnym dobrym samopoczucie w okresie menopauzy zdecydowanie powinna się nią zainteresować.

Wpływ menopauzy na psychikę

Wspomnieliśmy już powyżej o tym, że menopauza może sprawić, że libido spadnie z powodów psychologicznych. Otóż u kobiet, których organizm zaczyna przechodzić bardzo poważne zmiany może pojawić się poczucie dezorientacji i związany z nim stres, który źle wpływa na równowagę psychiczną. Pamiętajmy, że stosunki seksualne w dużym stopniu kojarzone są z prokreacją, więc istnieje ryzyko, że podświadomość kobiety może jej powiedzieć, że w chwili gdy nie jest już ona możliwa, stosunki seksualne stają się zbędne. Do tego należy dodać fakt, że ze względu zmiany w wyglądzie kobiety mogą zwyczajnie zacząć się czuć mniej atrakcyjnie.

W takim przypadku konieczne mogą okazać się konsultacje psychologiczne i przede wszystkim szczera, uczciwa rozmowa z partnerem. Najlepiej jest dać sobie dać trochę czasu na dokładne przeorganizowanie nie tylko intymnej sfery życia. Jeżeli partner będzie chętny okazać zrozumienie, możliwe jest sprawienie, że życie seksualne ponownie stanie się ponownie satysfakcjonujące. Pamiętajmy o tym, że o ile w mediach starsze kobiety rzadko przedstawia się jako osoby seksualne, nie oznacza to że w wieku średnim i podeszłym musimy rezygnować z zupełnie naturalnych potrzeb. Wręcz przeciwnie – jeżeli dołożymy starań, możemy sięgnąć po jeszcze więcej niż wcześniej. W końcu nic nie jest w stanie pobić doświadczenia!

W przygotowaniu artykułu pomogła strona świat-libidizer.pl.

#kapitalnebabki
Share