Kawowy savoir-vivre — co musisz wiedzieć?

Kawowy savoir-vivre

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jakich zasad powinieneś przestrzegać podczas picia kawy na spotkaniu rodzinnym, czy też biznesowym? Choć są to zasady niepisane, ich znajomość pozwoli Ci uniknąć popełnienia gafy, a być może zaimponujesz przy tym drugiej osobie. Poznaj kawowy savoir-vivre!

Odpowiednie naczynie to podstawa

Każdy rodzaj kawy będzie wymagać innego naczynia. Espresso podaje się w małych filiżankach, najczęściej o pojemności 50-80 ml. To jeden z najbardziej charakterystycznych napojów kawowych! Kolejnym jest cappuccino. Ten rodzaj kawy podaje się w wysokich szklankach o pojemności ok. 190 ml wraz ze spodkiem. Latte macchiato, podobnie jak i kawę mrożoną — należy umieścić w szklance o pojemności ok. 220 ml.

Najlepiej sprawdzają się specjalne kawowe szklanki, posiadające dwie warstwy. Dzięki temu, pomimo wysokiej temperatury nie są one gorące, a co za tym idzie — nie ma możliwości poparzenia się. Do kawy warto również dołączyć łyżeczkę na talerzyku, najlepiej po prawej stronie, uchwytem w stronę gościa.

Co słodkiego do kawy?

Do kawy zazwyczaj dodaje się coś słodkiego, np. ciastka lub ciasto. Warto jednak zwrócić uwagę na smak podawanych dodatków. Zbyt słodkie ciastka nie będą pasować do goryczki kawy. Przytłoczą jej aromat i z pewnością nie będzie to dobre połączenie.

Co zatem można dodawać do naparu, tak, by całość dobrze ze sobą korespondowała? Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są herbatniki korzenne i kakaowe, a także gorzka czekolada. Jeśli posiadasz jedynie słodkie dodatki, możesz ewentualnie przesypać je do naczynia i umieścić na środku stołu. Jeśli ktoś będzie chciał, z pewnością się poczęstuje. W przypadku kaw np. z lodami czy też bitą śmietaną lepiej zrezygnować z tego typu dodatków.

Jak pić espresso? Co zrobić z wodą?

Espresso zazwyczaj podaje się w towarzystwie wody. Nie bez powodu — służy ona przede wszystkim do przepłukania ust przed pierwszym łykiem espresso. Oczyści kubki smakowe i odpowiednio je przygotuje. Dzięki niej możesz poczuć prawdziwy smak tego naparu. Nie wypijaj jednak całej szklanki wody — przyda się ona również po wypiciu espresso. Przepłukując nią buzię, unikniesz nieprzyjemnego zapachu z ust.

Wiesz już, do czego służy woda. W takim razie jak powinieneś pić espresso? Zdecydowanie nie jest to napój, który wybiera się w przypadku kilkugodzinnych spotkań z bliskimi. Starcza on na kilka łyków. Jeśli zależy Ci na spokojnym delektowaniu się w gronie przyjaciół, powinieneś wybrać cappuccino czy też latte. Gdy preferujesz czarną kawę postaw na americano. Pamiętaj, by nigdy nie pić kawy na pusty żołądek! Zanim zaczniesz przyrządzać ten słynny napój, zjedz śniadanie oraz odczekaj około godziny, tak, by uniknąć ewentualnych problemów ze strony układu pokarmowego.

Kawowy savoir-vivre to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma także wysokiej jakości ekspres do kawy do hotelu, bądź restauracji, a także sama kawa. To właśnie od jej jakości zależy smak i aromat naparu. Najpopularniejszym rozwiązaniem, zapewniającym przyjemne doznania smakowe, jest ziarnista kawa arabica.

Artykuł sponsorowany

Share