Szampon dobieramy do rodzaju skóry głowy, a nie rodzaju włosów! Wywiad

Aurelia Wieczorek

„Pomagam osobom, które zgłaszają się zarówno z problemami dotyczącymi np. przetłuszczającej się skóry głowy i jednocześnie bardzo suchych włosów. Kobietom, które na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji trwającej niekiedy nawet latami utraciły swój naturalny skręt włosów…” – dla naszego portalu mówi Przedsiębiorca, ekspert od zdrowych włosów Aurelia Wieczorek

Ewelina Salwuk-Mrako: Skąd Twoje zainteresowanie branżą beauty?

Aurelia Wieczorek: Moje zainteresowanie branżą beauty zrodziło się wiele lat temu. Kiedy dorastałam, rynek kosmetyczny nie był tak obfity jak w chwili obecnej. Znalezienie „perełki” do makijażu, odpowiedniego kremu czy podkładu, było naprawdę trudnym wyzwaniem. Nie podążałam nigdy za modą, w tym temacie. Wiedziałam, że gwarancją pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia, które się z tym wiąże, jest zdrowa i zadbana cera, włosy i uśmiech. Podczas gdy, moje koleżanki wydawały kieszonkowe na zakup kolejnego hitu z reklamy telewizyjnej (były to początki lat dziewięćdziesiątych), ja odkładałam pieniądze by odwiedzić kosmetyczkę i poddać się oczyszczaniu (słynna „parówka” przez zabiegiem – obowiązkowa ) i posłuchać o tym, jak dbać o swoją skórę.

Z biegiem lat moje podejście do pielęgnacji nie zmieniło się. Wiem, że to proces, w którym – jeśli chcemy osiągnąć trwałe efekty, powinnyśmy działać zgodnie z planem, zasadami synergii, a przede wszystkim – nie szkodzić. Wiem również, że nie każda osoba ma czas i chęci, by zgłębiać temat domowej pielęgnacji skóry i włosów, dlatego warto zaufać specjaliście, który wskaże nam drogę, nauczy i wspomoże w tym procesie.

Jesteś ekspertką pielęgnacji skóry głowy i włosów, skąd masz tak bogatą wiedzę? Jak ją zdobyłaś?

Od ponad dwudziestu lat zgłębiam temat pielęgnacji, na początku głównie dotyczący mnie samej, ostatnie dziesięć lat to nauka i testowanie przeróżnych rozwiązań i kombinacji dla poprawy jakości skóry głowy i włosów. Borykałam się z przewlekłą niedokrwistością, co skutkowało fatalnym stanem moich włosów, mimo stosowania cudownych, mających przynieść efekt wow – kosmetyków…

Dostęp do wiedzy teoretycznej (liczne publikacje naukowe na ten temat, opinie lekarzy, trychologów konsultacje, opinie fryzjerów, z którymi się zapoznawałam), w połączeniu z praktyką, ma swoje odzwierciedlenie w mojej obecnej pracy – czyli tworzeniu indywidualnych planów pielęgnacji skóry głowy, włosów i cery dla moich Klientek. Pozwala mi  na swobodne poruszanie się w tematyce z tym związanej.  Uważam, że świadomość i systematyczne działania – a przecież każda z nas myje głowę! A są  one niezbędne, aby osiągnąć zamierzony cel. W ostatnim czasie poszerzyłam swoją wiedzę w tym obszarze, zdobywając certyfikat w zakresie trychologii, by jeszcze skuteczniej pomagać osobom, które tej pomocy oczekują.

Jak wygląda proces analizy potrzeb i oczekiwań klientów, względem pielęgnacji włosów?

Współpraca ze mną rozpoczyna się zazwyczaj od wypełnienia wstępnej ankiety. Link do niej wysyłam internetowo, tak samo się ją wypełnia. Informacje w niej zawarte pomagają mi przygotować się do rozmowy – online lub podczas spotkania na żywo, w zależności od sytuacji. W takcie rozmowy słucham, zadaję pytania, poznaję swojego rozmówcę – jego codzienne nawyki, rutynę pielęgnacyjną, największe bolączki, marzenia dotyczące włosów oraz oczekiwania.

Zdaję sobie sprawę, że to bardzo delikatny obszar, jednocześnie zależy mi na tym, by ustalić jak najwięcej danych. Bardzo ważna jest również dieta, tryb życia, dotychczasowe postępowanie, ponieważ wykazują one ścisłą korelację ze stanem naszych włosów.  I nie chodzi tu o wprowadzenie rewolucji w tym zakresie, ale uświadomienie Klienta, jak ważne jest wszystko to, co składa się na efekt widoczny dla oka.

Dbając komplementarnie, mamy gwarancję trwałych, prawdziwych rezultatów, a nie szybkiego efektu „na chwilę”, czy jak to często Panie mówią – „do pierwszego mycia w domu”… Następnie, po wywiadzie i obejrzeniu włosów – jeśli stacjonarnie, to oczywiście z użyciem kamery trychologicznej, opracowuję plan działania w kilku obszarach.

 • Edukacja – jak postępować z włosami na co dzień.
 • Jakich błędów nie popełniać, jakich akcesoriów używać i dlaczego?
 • Dieta – co powinno się w niej znaleźć i dlaczego?
 • Suplementacja – dlaczego jest niezbędna.
 • Dobór kosmetyków do codziennej pielęgnacji oraz sposób i częstotliwość ich zastosowania ( na pierwsze trzy, cztery miesiące )

Z jakimi najczęściej problemami zgłaszają się do Ciebie kobiety? Kto korzysta z Twojej pomocy?

Pomagam osobom, które zgłaszają się zarówno z problemami dotyczącymi np. przetłuszczającej się skóry głowy i jednocześnie bardzo suchych włosów. Kobietom, które na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji trwającej niekiedy nawet latami utraciły swój naturalny skręt włosów…

W ostatnim czasie nadmierna suchość skóry głowy i słaby wzrost włosów jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Częstą bolączką są również pojawiające się przerzedzenia, pogłębiające zakola, czy nadmierne wypadanie włosów. Są też panie, które mają zdrowe i zadbane włosy, jednak oczekują od pielęgnacji czegoś więcej. Ważny dla nich jest skład, bezsilikonowe produkty, badania kliniczne… W trakcie współpracy tworzy się fantastyczna relacja, którą ogromnie sobie cenię.

Jakie najczęściej błędy pielęgnacyjne włosów popełniają dziś kobiety?

Temat powszechny, czyli błędy w pielęgnacji, dotyczą lub dotyczyły praktycznie każdej nas, na którymś z etapów życia… Na nich się przecież uczymy… I nie mówię tu o wpadkach włosowych, niefortunnie wykonanej domowej koloryzacji, czy przykrótkiej grzywce ścinanej na mokro. Mam raczej na myśli codzienne grzeszki, których dopuszczamy się zazwyczaj nieświadomie, a które regularnie powtarzane, mogą mieć zgubny wpływ na stan naszej skóry głowy i włosów.

Do najczęstszych należy:

 • Wybór szamponu do rodzaju włosów, a nie skóry głowy (ważne, by określić jej rodzaj).
 • Brak rozczesywania włosów przed myciem.
 • Zbyt duża ilość stosowanego produktu – aplikowanie go bezpośrednio na głowę
 • Jednokrotne mycie szamponem.
 • Spanie w mokrych włosach.
 • Zbyt długie noszenie turbanu z ręcznika, pocieranie włosów.
 • Nieprzywiązywanie wagi do pielęgnacji skóry głowy.
 • Stosowanie produktów z dużą ilością silikonów w składzie.
 • Oczekiwanie efektu po jednokrotnym zastosowaniu kosmetyków.
 • Brak ochrony włosów i skóry głowy – przed suszeniem, czy czynnikami zewnętrznymi (włosy się przecież opalają latem, a marzną zimą…)

Moja praca polega między innymi na tym, aby opracować program domowej pielęgnacji w taki sposób, który da trwały efekt i pełną satysfakcję ze stanu skóry głowy i włosów. Najistotniejsze jest to,  żeby nie szkodzić swoim włosom, pokochać je i nauczyć się ich.

Wydawać by się mogło, że do odpowiedniej pielęgnacji potrzebny jest szampon i odżywka.. ale to za pewne nie wszystko…?

Szampon – dobrany do rodzaju skóry głowy, a nie rodzaju włosów! Oraz odżywka – dedykowana rodzajowi i kondycji łodygi włosa – to teoretycznie podstawa. Jednak bardzo ważny jest zarówno element poprzedzający, czyli peeling lub szampon oczyszczający skórę głowy, jako niezbędny element domowej pielęgnacji, a także krok, który powinien nastąpić po zastosowaniu odżywki, czyli preparat zabezpieczający nasze włosy przed suszeniem oraz niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi – w formie sprayu lub kremu.

Nie powinnyśmy również zapominać o maskach, które wkomponowane w naszą pielęgnację, znacznie poprawiają kondycję włosa, działają naprawczo i wzmacniająco.

Przedsiębiorca, ekspert od zdrowych włosów

Dieta też ma znaczenie, czy też zwracasz na nią uwagę podczas konsultacji?

Nie można pominąć faktu, że sposób odżywiania się, nasza codzienna dieta, to, czym się karmimy ma również ogromny wpływ na kondycję naszej skóry ( w tym skóry głowy), tempa wzrostu naszych włosów i ich jakości. Czynników wpływających na stan naszych włosów jest mnóstwo – ważne, by kontrolować te, na które możemy mieć wpływ. W sytuacji jakichkolwiek niedoborów –  składników mineralnych, białek, czy witamin w organizmie, ich zapasy w pierwszej kolejności przekierowywane są do innych, ważniejszych dla utrzymania funkcji życiowych części ciała. Włosy, skóra, paznokcie otrzymują je niemal na końcu, stąd częste problemy z wypadaniem, brakiem elastyczności, dolegliwościami takimi jak suchość skóry, czy nadmierne jej przetłuszczanie.

Z jakimi mitami najcześciej spotykasz się w swojej pracy?

Mity dotyczące włosów i ich pielęgnacji są powszechne i niestety wciąż powtarzane. Najczęściej spotykam nieprawdziwe stwierdzenia, że:

 • Zbyt częste mycie włosów przyspiesza ich wypadanie.
 • Włosy przyzwyczajają się do kosmetyków.
 • Podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów.
 • Dobrze pieniące się szampony są lepsze dla naszych włosów.
 • Nie można farbować włosów podczas miesiączki.
 • Rzadsze mycie skóry głowy i włosów przetłuszczających się, przyczyni się do zmniejszenia tego problemu…

Żadne z powyższych stwierdzeń nie jest prawdziwe.

Twoją misją jest nie tylko pomoc ale i edukacja. Dlatego pewnie powstał twój darmowy ebook „8 prostych zasad, jak dbać o włosy jesienią i przygotować je do zimy”. Skąd pomysł na niego?

Pomysł na prezent dla moich Klientek – ebook o pielęgnacji włosów jesienią, zrodził się właśnie z ich potrzeb. Jesień i zima to czas, w którym możemy wprowadzić w swoją codzienność nawyki przyczyniające się do poprawy kondycji włosów, zadbać o nie i ochronić, by wiosną i latem być przygotowaną na kolejną zmianę – między innymi warunków atmosferycznych. Dłuższe wieczory są świetną okazją do tego, by rozpieścić swoje włosy, wykonać masaż skóry głowy czy olejowanie…

Wiem, że wskazówki zawarte w poradniku przynoszą efekty. Moje Klientki rozpoczynały tegoroczną wiosnę z zupełnie innym stanem włosów i skóry głowy, niż w poprzednich latach. Również podczas lata, urlopu i słonecznych dni wiedziały jak zadbać o swoje fryzury, by nie wrócić z wakacji z przysłowiowym „ sianem” na głowie…

To Ich i mój ogromny sukces. Rośniemy w siłę i wiedzę!

Jesteś ambasadorką marki Monat – co wyróżnia te kosmetyki na tle innych?

Pracuję w oparciu o kosmetyki, które odkryłam dwa lata temu. Zrewolucjonizowały one pielęgnację zarówno moich włosów, jak i  włosów osób, którym je polecam. Zostały opracowane przy współpracy z trychologami i dermatologami, działają według zasad trychologii: Oczyszczenie – odżywienie  – porost włosów. Są testowane laboratoryjnie oraz zatwierdzone dermatologicznie. Głównym ich celem jest przywrócenie włosom naturalnego stanu bez szkodliwych składników.

Aktywne składniki pochodzenia roślinnego zawarte w tych skoncentrowanych produktach, skutecznie przeciwdziałają efektom starzenia, pozwalając na przeprowadzenie całego procesu pielęgnacji – od oczyszczenia do ochrony i stylizacji włącznie. Synergiczne działanie kolejno stosowanych kosmetyków, jest gwarancją sukcesu.

Dla mnie i dla moich Klientów bardzo ważnym aspektem decydującym o wyborze kosmetyków Monat do codziennej pielęgnacji jest fakt, że produkty nie są testowane na zwierzętach na żadnym etapie produkcji, posiadają świadczący o tym certyfikat Leaping Bunny, są wegańskie i nie zawierają glutenu. Asortyment, który oferuje firma, pozwala kompleksowo zbudować zestaw, który będzie idealnie dobrany dla Klienta, by spełniać jego oczekiwania i potrzeby w tym zakresie.

Są to jedyne na rynku kosmetyki zawierające cudowną mieszankę olejów, wspierającą zdrowe starzenie się włosa. Wielokrotnie nagradzane i cenione w branży beauty. Mam do nich pełne zaufanie.

Cenna rada dla naszych czytelniczek od Ciebie?

Zachęcam do tego, by przyjrzeć się bliżej swoim codziennym czynnościom dotyczącym włosów i skóry głowy. By spojrzeć na skórę głowy jak na przedłużenie skóry swojej twarzy (tak właśnie jest…) i zastanowić się, czy dbamy o nią z należytą starannością.  W razie potrzeby – zwrócić się o pomoc i radę, nie błądzić po omacku, nie robić doświadczeń na sobie.

Traktować swoje włosy z delikatnością i polubić je. Zapewnić im to, czego potrzebują,  a one odwdzięczą się zdrowym blaskiem i znakomitą kondycją.

Dziękuję.

Aurelia Wieczorek

Aurelia Wieczorek

Przedsiębiorca, ekspert od zdrowych włosów

Moją misją życiową jest budowanie długofalowych relacji, współtworzenie społeczności spełniających się, bezpiecznych kobiet.  Prowadzę i rozwijam kobiecy biznes w rytmie zdrowego i świadomego życia. 

Za swój sukces uważam szerzenie edukacji wśród Kobiet w zakresie dbania o piękno oraz zdrowie włosów komplementarnie.  Obecnie jestem uczestnikiem programu szkoleniowego Master Bussines Training. 

Na co dzień prowadzę grupę  „W trosce o Twoje piękno”, gdzie dzielę się wiedzą i doświadczeniem, szkolę oraz aspiruję kobiety do działania i dbania o siebie. 

Prywatnie jestem mamą i żoną, szczęśliwą posiadaczką dwóch psów i domu za miastem.  Kocham zwierzęta, podróże, naturę i rozwój.  Z radością dzielę się moim sposobem na życie pełnym planów i wyzwań.

Telefon: 603-131-133 Mail: aurelia@novia.pl

Facebook: https://www.facebook.com/aurelia.wieczorek.1

Instagram: https://www.instagram.com/aurelia.wieczorek

Test: https://www.survio.com/survey/d/M9L4H2J6N9T8C2C3L

Share