Król wśród olejków i jego pozytywne działanie na emocje. Olejek kadzidłowy.

Olejek kadzidłowy

Olejek kadzidłowy nie bez powodu jest określany mianem króla wśród olejków eterycznych. Wykazuje on bardzo szerokie działanie ściągają, przeciwzmarszczkowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. W aromaterapii stosowany jest jednak przede wszystkim jako naturalny środek, który pozwala zapanować nad emocjami.

Czym jest olejek kadzidłowy?

Olejek kadzidłowy to jeden z najstarszych olejków eterycznych. Wyróżnia go delikatnie drzewny, a przy tym bardzo ciepły, korzenny aromat. Zapach ten to zasługa żywicy z drzew Boswellia (olibanum), przede wszystkim Boswellia sacra Boswellia carteri. Kadzidło pozyskiwane z tych dwóch gatunków ceni się najwyżej i określa się mianem „Frankincense”. Jest to pochodzące ze starofrancuskiego połączenie słów „franc” i „enscens”, które można przetłumaczyć  jako „żywica wybitnej jakości”. 

Żywica o mlecznobiałym kolorze zostaje pozostawiona do zastygnięcia, a następnie z powstałego w ten sposób kadzidła pozyskuje się olejek kadzidłowy.

Uprawa

Z uprawy kadzidłowców słynie przede wszystkim Oman. Drzewa Boswellia rosną tylko w wybranych miejscach, co znacznie ogranicza możliwości pozyskiwania olejku kadzidłowca, a to z kolei przekłada się na późniejszą jego cenę. Dobrego olejku z kadzidłowca za kilka złotych po prostu nie da się kupić. Oczywiście są tańsze i droższe odmiany kadzidła, natomiast i tak jest to produkt drogi.

Żywica „Frankincense” jest destylowana parą wodną. W ten sposób pozyskuje się aromatyczny olejek o wielu cennych właściwościach.

Pozytywne emocje

Olejek kadzidłowy stanowi jeden z cenniejszych olejków eterycznych, który z powodzeniem można wykorzystać w profilaktyce zdrowotnej. Bardzo często jest on wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Warto jednak podkreślić, że ma on pozytywny wpływ na stan naszego ducha. Pozwala opanować emocje, wyciszyć się, zrelaksować i ogarnąć otaczający cię chaos. Regularne stosowanie olejku kadzidłowego w aromaterapii może pomóc przezwyciężyć smutek i stres. Dodatkowo, olejek kadzidłowy wzmacnia układ odpornościowy, czyli ma właściwości immunostymulujące. Regularne rozpraszanie olejku w pomieszczeniu, inhalacje z jego dodatkiem to skuteczny środek uspokajający. Oczywiście nie można zakładać, że wystarczy raz włączyć dyfuzor, dodać do niego kilka kropli olejku, a po kilku minutach negatywne myśli, stres i chaos odejdą w niepamięć. Niezbędna jest tutaj regularność i „współpraca” z olejkiem.

Olejek kadzidłowy to taki las w kropelce, kiedy nim oddychasz, do twojego ciała dostają się związki podobne do tych, z którymi masz kontakt, spacerując po deszczu w lesie. Warto podczas aromaterapii postawić na spokojny oddech, świadome nim kierowanie. Nie bez powodu wiele osób używa olejku kadzidłowca podczas sesji jogi, pilatesu, medytacji. Połączenie odpowiedniego prowadzenia oddechu z wielowymiarowym działaniem olejku kadzidłowego daje wyjątkowe efekty. Znacznie łatwiej wtedy o wywołanie uczucia spokoju psychicznego, relaksu i zadowolenia, zmniejszenie lęku, gniewu i stresu. Każdy indywidualnie musi znaleźć swoją ścieżkę do harmonii, natomiast olejek kadzidłowy da Ci przestrzeń do wyciszenia, jeśli pozwolisz mu działać razem z Tobą.

Artykuł sponsorowany

Share