Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Po zimie nastaje nareszcie długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią do życia budzi się roślinność. Pierwsze nowalijki, pąki na drzewach i krzewach świadczą o powrocie ciepła i coraz dłuższych dni. Ogród zaczyna żyć i nabierać kolorów.

W zależności od gatunku drzew, krzewów i kwiatów, kwitnienie może nastąpić wcześniej lub później. Jeśli komuś zależy na tym, aby na jego działce już wczesną wiosną rozkwitła roślinność, powinien kupić i posadzić odpowiednie gatunki krzewów ozdobnych. Wbrew pozorom wybór jest naprawdę spory, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Jakie krzewy zaczynają kwitnąć w pierwszej kolejności?

Zanim ogród zacznie tętnić życiem, musi minąć trochę czasu. Można jednak cieszyć się ładnymi widokami już wczesną wiosną. Mamy przecież wiele krzewów, które bardzo szybko zakwitają i to jeszcze przed wpuszczeniem liści. Wokół mogą być jeszcze ślady po opadach śniegu, a na gałązkach krzewów piękne kwiaty. Luty i marzec nie muszą być miesiącami pozbawionymi uroku. Bardzo prosty w uprawie jest dereń jadalny, który kwitnie już w marcu i to na piękny, żółty kolor. Roślina ta lubi słoneczne stanowisko, ale w półcieniu także sobie poradzi i będzie owocowała. Idealnie sprawdza się w roli żywopłotu.

Każdy zna też forsycję, która w zależności od odmiany może zakwitnąć w marcu lub w kwietniu. Bardzo ważne jest to, aby trzymać się odpowiedniego terminu cięcia tego krzewu, gdyż w przeciwnym razie trzeba liczyć się z tym, że w przyszłym roku nie zakwitnie. Powinno się ciąć ten krzew zaraz po przekwitnięciu. Abeliofylum koreańskie to inaczej biała forsycja, czyli niewielki krzew dorastający średnio do półtora metra wysokości. Zakwita on na początku kwietnia, wydzielając piękny zapach. Jeśli zdecydujemy się na posadzenie takiego krzewu, to trzeba pamiętać tym, że nie lubi on mrozów, a więc trzeba go okryć w przypadku ostrej zimy.

Co jeszcze można podziwiać wczesną wiosną?

Bardzo pięknie kwitnie kalina wonna, która dorasta do około dwóch metrów wysokości – ma różowe lub białe kwiaty, które pięknie pachną. Kwitnienie przypada zwykle na marzec, ale czasem nawet w lutym gałązki pokrywają się kwiatami. Jeśli zabezpieczy się kalinę wonną przed przesuszenie, to będzie dobrze rosła w niemalże każdej glebie.

Do najwcześniej kwitnących krzewów w Polsce zalicza się oczar. Pierwsze kwiaty można zobaczyć już w styczniu, a kwitnienie może trwać aż do końca kwietnia. Pachnące kwiaty przybierają różne kolory – mogą być żółte, pomarańczowe czy nawet niemalże czerwone. Kolejna propozycją jest pieris japoński, który kwitnie już w marcu. Idealnie sprawdza się w ogrodach i na rabatkach.

Na początku marca zakwita też różanecznik ostrokończysty, czyli krzew dorastający do dwóch metrów wysokości. Poradzi sobie nawet na mocno zacienionych stanowiskach. W lutym z kolei zakwita wawrzynek, ale niestety roślina ta jest trująca. Ładnie prezentują się również niewielkie krzewinki w postaci wrzośca, które wspaniale zdobią przydomowe ogrody i nie tylko. Każdy chyba dobrze zna kolorowe wrzosy.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Słynne suknie ślubne, które pojawiły się w filmach - zobacz!