Który zegarek wybrać – kwarcowy czy mechaniczny?

Tik tak, tik tak… jednych ten dźwięk uspokaja, innych z kolei – niepokoi. Jak wyglądałoby nasze życie bez zegarków? Takie pytanie zadaje sobie niejeden zapracowany człowiek, dla którego 24 godziny to stanowczo za krótko. Niemniej jednak, czy nam się to podoba, czy nie – zegarki istnieją i ich przemysł ma się bardzo dobrze. Decydując się na zakup porządnego zegarka, wiele osób boryka się z dylematem, który mechanizm wybrać – kwarcowy czy mechaniczny? Sprawdźmy, który z nich spełni Twoje oczekiwania i z dokładnością co do sekundy, wskaże właściwy czas.

Zegarek mechaniczny

Zegarki mechaniczne to modele dla miłośników klasyki, którzy są gotowi poświęcić trochę swojego czasu, aby regularnie go nakręcać. Sercem tego czasomierza jest wychwyt i balast. Mechanizm czerpie energię do pracy z naciągniętej sprężyny, która podczas rozwijania się oddaję skumulowaną moc i napędza inne elementy zegarka. Wspomniany balast, działa jako regulator chodu i porusza się z konkretną częstotliwością. Częstotliwość ta wynosi 18 000 wahnięć na godzinę (bph). Z kolei wychwyt przekazuje energię oraz zlicza stałe odcinki czasu.

Modele te cieszą się dużą popularnością ze względu na klasykę gatunku. Nakręcanie, które dla jednych może być problematyczne, innym może sprawiać przyjemność – to jak cofnięcie się w czasie, kiedy technologia była odległą przyszłością. Regularne nakręcanie zegarka mechanicznego zapewnia precyzyjne wskazywanie czasu, a więc niezawodność w każdej sytuacji. Dzięki temu rozwiązaniu, modele te nie potrzebują baterii do pracy, a więc unikamy tym samym konieczności jej wymiany. Czasomierz mechaniczny stanowi ciekawy i oryginalny dodatek do codziennej stylizacji, niezależnie od tego, czy jest to model sportowy, czy elegancki.

Zegarek kwarcowy

Zegarki kwarcowe, do komercyjnej sprzedaży wprowadzono na początku lat 70 – tych XX wieku, a więc stosunkowo niedawno. Są to modele zasilane materią, a upływ czasu zliczają w oparciu o drgania kryształu kwarcu. Czasomierze kwarcowe, czerpią więc energię z baterii, a ta wprawia kryształ kwarcu w drgania o określonej częstotliwości. Dopiero układy cyfrowe zliczają te drgania, by zaprezentować je w postaci aktualnego czasu na tarczy bądź wyświetlaczu zegarka.

Zegarek kwarcowy vs mechaniczny. Który wybrać?

Na to pytanie, powinien sobie odpowiedzieć każdy indywidualnie. Te z goła dwa różne modele oprócz podobnego wyglądu, łączy tylko jedno – mierzą czas. Cała reszta związana jest z historią oraz filozofią życia. Istnieje przekonanie, że zegarki mechaniczne mają duszę, bowiem ich bogate wnętrze jest zwierciadłem precyzyjności i ciężkiej pracy, która musiała zostać wykonana do jego złożenia. Zegarki kwarcowe, to z kolei wyższy poziom wygody, której świadectwem jest bezobsługowość.

Wszystkie prezentowane zegarki w artykule dostępne są w sklepie e-zegarki.com

Materiały prasowe


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ