Kultowe stroje filmowe

Audrey Hepburn? Ingrid Bergman? Marilyn Monroe? A może Grace Kelly? Która aktorka wystąpiła w filmie w najbardziej kultowej i spektakularnej kreacji?

Uwielbiamy oglądać filmy z lat 40, 50, 60. Oprócz niepowtarzalnego klimatu i dżentelmenów w kapeluszach możemy podziwiać kreacje ikon stylu i klasy kina powojennego. Widzimy jak ogromne znaczenie miało ubranie, jakim komunikatem dla otoczenia było i co warunkowało. Obserwujemy rytuały związane z przygotowaniem odpowiedniej kreacji, dobieraniem dodatków. Aktorki  zachwycają niewymuszoną elegancją, która jest ponadczasowa. To właśnie pozwala nam zachwycać się sukniami, kapeluszami, trenczami i innymi elementami garderoby, które miały na sobie odtwórczynie głównych ról w starych filmach.

Audrey Hepburn Śniadanie u Tiffany’ego

Czarna sukienka. Wybawienie z nagłych sytuacjach, wymagających pokazania się w czymś bardziej szykownym niż dżinsy. Klasyka i uniwersalizm. Możemy być pewne, że gdy założymy odpowiednio dobraną czarną sukienkę oglądając swoje zdjęcia za dziesięć lat nie będziemy czuć zażenowania i chęci jak najszybszego pozbycia się fotografii. Sekret tkwi w prostocie. Audrey Hepburn w pierwszej scenie Śniadania u Tiffany’ego pojawia się w długiej czarnej sukni i rękawiczkach, uzupełnieniem kreacji są okulary i perły. Ten strój jest chyba jednym z najbardziej zapamiętanych w historii kina i zachwyca ponadczasową elegancją. Kreacje dla aktorki stworzył Hubert de Givenchy.

hepburn

Marilyn Monroe Słomiany Wdowiec

Nawet jeśli nic Wam nie mówi tytuł Słomiany Wdowiec, na pewno doskonale kojarzycie jasną, rozkloszowaną, podkreślającą kobiece kształty i wiązaną na szyi sukienkę w której Marilyn wystąpiła w tymże filmie. Scena w której sukienka zostaje podwiana przez przejeżdżające metro, a bohaterka  próbuje zakryć uda i okiełznąć materiał jest jedną z najsłynniejszych w historii kina, a film stał się znany głównie dzięki niej. Do wizerunku aktorki na stałe przylgnęła słynna sukienka. Wiele osób próbuje zdobyć podobną, ta kultowa, została zlicytowana i sprzedana w 2011 roku za sumę 4,6 miliona dolarów.

mm

Ingrid Bergman Casablanca

Casablanca to jeden z najbardziej znanych filmów z Ingrid Bergman. Znakomita aktorka i ikona stylu w latach 40  prezentuje się w nim w klasycznych, pozbawionych zbędnych ozdób strojach, trenczach, kapeluszach i prostych sukienkach, co było charakterystyczne dla ówczesnej mody. Jej klasyczna uroda w połączeniu z tymi kreacjami tworzy ponadczasową mieszankę klasy i niewymuszonej elegancji.

casablancaIngrid-Bergman-Casablanca-2

Grace Kelly Okno na podwórze

Lata 50 i kolejna ikona stylu – Grace Kelly. W thrillerze Alfreda Hitchcocka Okno na podwórze Grace wciela się w rolę modelki, którą pasjonuję moda i kosztowne dodatki, przebywającą w świecie przepychu i bogactwa, nie pozwalającą sobie na założenie dwa razy tego samego stroju. Krążą legendy, że aktorka miała bardzo duży wpływ na swoje kreacje w filmach i często oczekiwała zmian stroju, na taki, który sama uważała za odpowiedni. Kostiumy w filmie Okno na podwórze zaprojektowała Edith Head. Najbardziej spektakularna i zarazem jedna z najpiękniejszych w historii kina sukienka to ta z tiulowym, rozkloszowanym białym dołem i kontrastującą czarną górą.

01 OknoNP Image3 gracekelly

 

Anna Kwiek

Źródła zdjęć:

www.tvp.info

www.luxlux.pl

www.paklinks.com

www.theobsessedblog.com

www.filmweb.pl

www.fineartamerica.com

www.stopklatka.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Magazyn WEDDING – NAJNOWSZE WYDANIE - JUŻ W SPRZEDAŻY!