Kwiaty cebulowe w domu. Te gatunki wyhodujesz w domowym zaciszu

Kwiaty cebulowe w domu

Uprawa kwiatów w domu oferuje wiele satysfakcji – systematyczna pielęgnacja przyniesie realne korzyści w postaci efektownego kwitnienia. To wkład w naturalną ozdobę Twojej przestrzeni. Sprawdź jakie gatunki są warte uwagi i jak o nie dbać!

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Jak sadzić cebulki w domu?

Jeżeli chcesz cieszyć się ukwieconą przestrzenią w swoim domu – warto najpierw poznać podstawowe zasady dotyczące sadzenia cebul. Sprostanie tym wymaganiom będzie stanowiło solidny fundament do uzyskania spektakularnych efektów w czasie kwitnienia.

Jak zasadzić cebulki w donicach?

Trzeba pamiętać o tym, że cebulki nie preferują zbyt wilgotnego podłoża – warto zatem w pierwszej kolejności przygotować otwory na dnie donicy oraz umieścić w niej keramzyt, który zapewni drenaż. 

Po umieszczeniu żyznej gleby przeznaczonej do roślin doniczkowych należy umieścić cebulki wybranych kwiatów z zachowaniem odpowiednich odstępów. Kluczem jest tutaj sięgnięcie po zdrowe cebule, które pochodzą ze sprawdzonego źródła – znajdziesz takie na https://cebule-kwiatowe.pl/

Kolejny krok powinien polegać na przykryciu cebul glebą, która będzie wynosić dwukrotność wysokości cebuli. Równie istotne jest obfite podlanie świeżo ulokowanych cebul, aby stworzyć im optymalne warunki do ukorzenienia.

Przechowywanie kwiatów cebulowych

Wiele zależy od panującej temperatury w pomieszczeniu, stanowiska oraz indywidualnych preferencji konkretnej rośliny. W większości przypadków z reguły zdecydowanie lepiej znoszą chłodniejsze temperatury – czyli takie, które nie przekraczają 20°C. 

W przypadku pomieszczeń, w których będzie panować wyższa temperatura – wówczas automatycznie skróci się czas kwitnienia.

Podlewanie doniczkowych kwiatów cebulowych

W kwestii nawadniania – warto tutaj pamiętać, że kwiaty cebulowe źle znoszą nadmierną wilgoć. Może wówczas dojść do nadpsucia cebul i pojawienia się pleśni widocznej również na kwiatach i liściach. Skrajne postępowanie, czyli dopuszczenie do zasuszenia również nie jest wskazane – przyczyni się to bowiem do szybszego zwiędnięcia.

Co zrobić z cebulami po przekwitnięciu kwiatów w doniczce?

Możesz tutaj z powodzeniem wykorzystać te cebulki do ulokowania ich w ogrodzie. Najpierw jednak zaleca się stopniowe oswajania rośliny z temperaturami panującymi na zewnątrz.

Może się to wyrażać w ramach wyniesienia doniczek na balkon na kilka godzin w ciągu dnia, a następnie na przeniesieniu rośliny do domu przed nadejściem chłodnej nocy. Po takim wstępnym zahartowaniu można już przystąpić do ulokowania cebul w ziemi.

Gatunki, które posadzisz w domu 

Sięgnięcie po cebule wiosennych kwiatów zdecydowanie poprawi Twój nastrój, gdy rośliny zakwitną. Poniżej znajdziesz kilka propozycji roślin, którymi warto się zainteresować.

Szafirki – doniczkowe klejnoty

Drobne niebieskie kwiaty uformowane w gęste grona – to właśnie szafirki! Zachwycają nie tylko osobliwymi kwiatami, ale i delikatnym zapachem, który ożywi domowe wnętrze. 

Jeżeli zdecydujesz się na białe odmiany – warto wówczas sięgnąć po kolorowe donice, które będą ciekawie kontrastować z kolorowymi kwiatami. W przypadku barwnych odmian – tutaj doskonale będą komponować się właśnie z białymi doniczkami, które w naturalny sposób uwypuklą ich piękno.  Nieskomplikowana uprawa szafirków w połączeniu z ulokowaniem donic w słonecznym miejscu – to wszystko przyczyni się do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów w domowym zaciszu!

Oryginalne hiacynty urzekają wyglądem i zapachem

Hiacynt to przykład kolejnej rośliny cebulowej, która nie wymaga dużo uwagi w codziennej pielęgnacji – to zatem doskonały wybór także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą kwiatów.  To, co wyróżnia hiacynty to ciekawa kompozycja kwiatostanu, która przypomina drobne kwiaty. W połączeniu ze słodkim aromatem hiacynty stają ciekawą propozycją, która urozmaici domowy parapet.

Domowa uprawa krokusów

Inna nazwa tych roślin to szafran – w czasie wiosennego kwitnienia nada ciekawego akcentu w domowej przestrzeni. Najlepiej odnajdą się w nasłonecznionym stanowisku – nie należy też zapominać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu.  Najczęściej występują w postaci żółtej i fioletowej, można jednak spotkać również białe czy trójkolorowe odmiany. Te drobne kwiaty po zakwitnięciu wyglądają naprawdę efektownie i mogą stanowić ciekawą ozdobę wnętrza.

Narcyzy jako pierwszy zwiastun wiosny?

Uprawa narcyzów w doniczkach pozwoli cieszyć się dorodnymi kwiatami jeszcze przed nadejściem wiosny. Domowe odmiany stanowią najczęściej niskie mieszańce. 

Cebulki narcyzów najlepiej ulokować w uniwersalnym podłożu, a donicę umieścić w jasnym pomieszczeniu, ale niekoniecznie takim, które będzie narażone na silne promieniowanie słoneczne. W momencie gdy roślina zacznie wypuszczać pąki – warto przenieść ją w chłodniejsze miejsce, w którym temperatura będzie wynosiła od 15 do 20 stopni. Gdy ten krok zostanie pominięty-  cykl kwitnienia narcyzów będzie krótszy.

Tulipany możesz wyhodować także w domu!

Tulipany słusznie zwiastują rozpoczęcie sezonu wiosennego – kojarzą nam się głównie z ogrodami lub kolorowymi łanami zdobiącymi przestrzeń publiczną – można je również z łatwością wyhodować w domowym zaciszu.

Warto tutaj umieścić zdrowe cebulki tulipanów w podłożu stanowiącym mieszankę ziemi z piaskiem, a następnie przenieść donicę do chłodnego miejsca. Faza kwitnienia trwa około kilkunastu dni zachwycając wówczas dorodnością kwiatów.

Powyższe zestawienie powinno dostarczyć dawki inspiracji – z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie odpowiedni gatunek rośliny, który najlepiej będzie zdobił domową przestrzeń.

Artykuł sponsorowany

Share