Lampa w suficie czy wisząca?

Oświetlenie wnętrza ma możliwość wydobycia jego wyjątkowych cech, optycznej zmiany jego rozmiaru lub też uczynienia bardziej przytulnym. Plany co do rodzaju lamp pojawiają się często już na etapie doprowadzania pomieszczeń do stanu względnej używalności. Duży wybór rozwiązań pozwalających stworzyć optymalne warunki może powodować pewne wahanie, ale po przeanalizowaniu ich zalet i specyfiki podjęcie właściwej decyzji nie powinno być trudne.

Powiew nowoczesności wśród klasyki

Z reguły każda osoba projektująca dla siebie wnętrze posiada pewne przekonania, które oprócz wyraźnego koncentrowania się na estetyce dotyczą również bagażu osobistych doświadczeń. Żeby nie ograniczać się tylko do tego, co znane, chcąc jak najlepiej dobrać oświetlenie do specyfiki pomieszczenia, trzeba dużo oglądać, szukać inspiracji. Czasami nawet wśród klasycznych rozwiązań zaimplementowane są nowoczesne pomysły lub technologie. Biorąc pod uwagę chyba najbardziej typowe lampy wiszące, ktoś zainteresowany właśnie tym rodzajem oświetlenia może być mocno zdziwiony, że różne typy takich lamp wyglądają bardzo różnorodnie i charakteryzują się innymi cechami. Nowocześniejsze rozwiązanie, lampy w suficie, również bywają odmienne i jak szybko się okazuje, dzięki i jednemu, i drugiemu rodzajowi można ciekawie oświetlić wnętrze dowolnego pomieszczenia w mieszkaniu (i nie tylko).

Co i gdzie

Różnorodność lamp wiszących pozwala wzbogacić wystrój pokoi przeznaczonych do różnych celów. Mają one kilka ewidentnych zalet, takich jak:
– stanowienie centralnego źródła światła (ważne w pomieszczeniach takich jak jadalnie, kuchnie, salony)
– duża jasność, wyraźny blask
– możliwość dekoracji oraz regulacji natężenia światła za pomocą klosza
– czasami też możliwość wzmocnienia jasności za pomocą większej ilości żarówek (żyrandole)
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że ewentualne działania konserwacyjne czy zmierzające do zmiany rodzaju lampy będą dość łatwe i można je wykonywać w dużej mierze samodzielnie.
Lampy w suficie uważa się często za bardziej nowoczesny, świeży pomysł. Warto również wymienić kilka ich zalet:
– równomierne, jednorodne i przyjemnie rozproszone światło
– możliwość zamontowania kilku takich lamp i regulowanie mocy światła poprzez włączanie określonej ilości
– łatwiejsze tworzenie tzw. nastroju w pokojach domowników czy sypialni
– mniejsza podatność na zabrudzenie, kurzenie się.

Nie ma idealnego rozwiązania

Wyboru najlepszego rodzaju oświetlenia trzeba dokonać samodzielnie, w dodatku na podjętą decyzję wpłynąć powinno wiele znaczących kwestii. Rozwiązania oświetleniowe warunkuje się na przykład pod względem specyfiki pomieszczenia oraz tego, kto i jak często z niego korzysta. Zwracać też należy uwagę na ogromną różnorodność pośród wielu modeli dotyczących tego samego typu, co pokazuje na przykład oferta EK CONCEPT. Dokładniejszy dobór rodzaju lampy może być warunkowany upodobaniami, tzw. miłością od pierwszego wejrzenia lub posiadaniem cech uważanych za szczególnie ważne (np. konieczność zamontowania centralnej lampy wiszącej w jadalni zachęca do zakupu takiej, która będzie zapewniała miły, przyjazny klimat w pomieszczeniu emitując wyraźne światło).

Szukasz inspiracji? Zajrzyj na wnetrzadlaciebie.com 

Materiały zewnętrzne

Share