Londyńska mapa mody

Londyn jest niczym “Mekka” dla wielu polskich zakupoholiczek. Jeśli nawet nie uważasz się za jedną z nich, powinnaś i tak odwiedzić angielską stolicę street wearu. Zakupowe szaleństwo – gwarantowane.

London map

Niegdyś angielska moda była utożsamiana z arystokratyczną elegancją.

Oczywiście nikogo to nie dziwi, choćby przez wzgląd na historię monarchicznej Wielkiej Brytanii. W ciągu stuleci moda ewoluowała, jednak każdy z jej etapów pozostawił swój ślad w światowym dorobku mody. Wiele innych klasyków modowych zostało wprowadzonych na stałe właśnie w tym kraju. To tutaj zrodził się trencz, który zawdzięczamy marce Burberry, jak również opatentowaną przez tę firmę słynną “kratkę”. Z kolei marka Barbour upowszechniła płaszcze z woskowanej tkaniny bawełnianej; firma od początku tworzenia inspirowała się angielską tradycją. Na przestrzeni lat rozwinęło się wiele sieciówek, które powoli wkraczają także na rynek polski. Do najbardziej znanych należą: Top Shop, New Look, River Island, Next oraz Marks&Spencer.

Wszystkie te znane marki możemy znaleźć w stolicy Anglii.

Londyn oferuje nam ogromną dywersyfikację ubrań oraz sklepów. Znajdziemy tutaj sklepy z niskiej półki typu Primark/Atmosphere, oraz te wyższej klasy, które możemy spotkać w np. Selfridges, Fortnum and Mason, Harvey Nichols oraz Liberty. Do najbardziej popularnych miejsc turystyki fashionistek i nie tylko, należą obecnie: centrum handlowe w Westfield, Carnaby, Regen Street, Oxford Street oraz Covent Graden.

Harrods

Najbardziej znanym domem mody pozostaje niewątpliwie – Harrods. Założony w 1849 roku sklep kieruje się mottem: “Omnia Omnibus Ubique” [“Wszystko Wszędzie dla Wszystkich”]. Możemy tu zakupić praktycznie wszystko – w wersji luksusowej. Znajdują się tu wyłącznie ekskluzywne marki takie jak m.in: Saint Lauren, Valentino, Alexander McQueen, Armani czy Givenchy. Wizyta w Harrodsie to wydarzenie. Aby przekroczyć jego progi musimy zadbać o nasz wizerunek, gdyż obowiązuje ścisły dress code.

VLUU L310 W / Samsung L310 Wharrods sala egipskaSala egipska

dzial gender neutralnych zabawek - HarrodsDział gender neutralnych zabawek

  harrods harrods-foodhall(H1)-4001456a-0326-4405-8ce2-fb99be42f6ab-0-605x412 harrodsinterior Header_Harrods

 

Westfield

Najpopularniejsze i największe centrum handlowe Londynu. Jest miejscem nie tylko zakupów, lecz także spotkań towarzyskich. Mieści się tu ponad 265 sklepów luksusowych marek takich jak: Gucci, Prada; sklepów wysokiej klasy oraz popularnych sieciówek. Centrum posiada unikalne atrium, w którym często organizowane są eventy artystyczne oraz edukacyjne.

westfield_london Westfield_London_Main_Atrium

Oxford Street

Z racji usytuowania oraz obecności aż dwóch sklepów Primark – zakupy na „Oxford Street” (ok. 300 sklepów) stały się obowiązkowym puntem na trasie każdego turysty. Jest to także stały punkt zakupowy dla mieszkańców tej stolicy, rezultatem czego są ogromne tłumy przetaczające się przez ulice. Z tego względu, oprócz sporej ilości środków pieniężnych, należy się jeszcze zaopatrzyć w cierpliwość, a raczej się w nią uzbroić – a dodatkowo dobrze zabrać jej extra porcję w plecak. Przyda się i na zawsze pełnych ulicach, jak i w przeludnionych sklepach czy…w kolejce do kasy. Wskazówka dla mniej cierpliwych – aby nie popaść w frustracje, należy trzymać się krawędzi chodnika, ciągle zwracając uwagę na ruch uliczny.

primark ulica

Covent Garden

Rozwiązaniem będzie także wybranie się na zakupy na Covent Garden, gdzie sklepy sieciówek są mniejsze, ale dlatego też mniej zatłoczone. Ponadto możemy tam odwiedzić ekskluzywne butiki projektantów m.in. Burberry, Barbour czy Chanel, a wiktoriańska architektura zapewni piękną oprawę naszemu szopingowemu szaleństwu. Na szczególną uwagę zasługuje Kings Street, a dokładniej znajdujący się na niej: Covent Garden Market. Ta XIX-wieczna “Piazza” jest miejscem, gdzie możemy zakupić i ręcznie wykonane torebki, i zapatrzyć się w antyki.

IMG_1979[1] IMG_1986[1]

Carnaby

Nieopodal znajduje się Carnaby Street. Miejsce kolejnych około 150 sklepów i ponad 50 restauracji i niezależnych lokali. Mieszkanka sklepów znanych marek i małych butików nowych projektantów. Ulica warta odwiedzenia, także pod względem historycznym. Jest to miejsce, gdzie w latach 60. narodziła modowa i kulturalna rewolucja.

IMG_1968[1]

Camden Market

Wartym zwiedzenia ze względu na piękne rzeźby, połrzeźby i architektonicze zaprojektowanie jest Camden Market. Niegdyś królewskie stajnie – dziś jedno z najpopularniejszych miejsc w Londynie. Znajdują się tu stoiska, na których artyści własnoręcznie tworzą m.in. biżuterię. Obecnie miejsce to uległo komercjalizacji, na czym niestety ucierpiała jakość sprzedawanych tam produktów. Miejsce to jednak warto odwiedzić, choćby, aby odpocząć na słynnym Camden Lock.

camden lock camden market wnetrze Camden Town Market stables market since 1854 SONY DSC

Vinage szoping

W Londynie znajdziemy także wiele miejsc oferujących stroje vintage. Najpopularniejsze z nich to: Alfies Antique Market, Absolute Vintage (East London) czy Beyond Vintage (Brick Lane).

Zdecydowanie najlepszym okresem na zakupy jest przełom roku. Sezon obniżkowy trwa w czasie przedświątecznym oraz jeszcze długo po Nowym Roku. Szczególnie warte odwiedzenia są wtedy butiki projektantów, gdyż ceny mogą zostać zredukowane nawet do 60%! Niemniej jednak o każdej porze roku Londyn jest gwarancją udanych zakupów.

Natalia Mielicka

 

Źródła zdjęć:

 

www.melissabaileyillustration.co.uk

www.commons.wikimedia.org

www.streetsensation.co.uk

www.singaporeaninlondon.com

twww.hetravelhack.com

www.guidepal.com

www.true-london.com

www.telegraph.co.uk

www.travelstay.com

www.dezeen.com

www.eventseed.com

www.travelstay.com

www.tripadvisor.co.uk

www.highlife.ba.com

www.macrumors.com

www.styleinspain.wordpress.com

www.cristalvjames.com

 

Share