Magda Swider – modelka opowiada o tym, jak zmieniła się branża modowa przez ostatnie 10 lat

Magda Swider

W ciągu ostatniej dekady nastąpiła gwałtowna zmiana, w sposobie funkcjonowania i postrzegania branży modowej. Cały świat modelek, zmienił się od czasu rewolucji mediów społecznościowych. Prawie 10 lat temu Magda Swider rozpoczęła swoja karierę w modelingu. Miała zaledwie 15 lat kiedy wyjechała do Mediolanu i Londynu. To właśnie tam stawiała swoje pierwsze kroki na pokazach mody i zbudowała ciekawe portfolio. Magda współpracowała m.in z takimi domami mody jak : Fendi, Miu Miu, Aftershock i Head. Modelkę niejednokrotnie mogliśmy podziwiać w takich magazynach modowych jak:  L’Officiel, Elle, I-D, Imirage, Glamour czy, też w majowej sesji zdjęciowej beauty dla Marie Claire (pokazując świeże i trendy makijaże na tegoroczne lato). Modelka prezentuje wspaniałe jasne  pastelowe i neonowe kolory z akcentem na oczy i usta. 

W rozmowie z portalem Feszyn.com przyznała:

Pamiętam, że było lato i właśnie kończyłam gimnazjum. Wakacje zamieniły się w miesiące ciężkiej pracy i w tym czasie poznawałam i odkrywałam świat mody. Interesujące nowe twarze i zupełnie inny świat porównując do tego, którego miałam na co dzień mieszkając w Polsce. Częste podróże szybko stały się moja codziennością, a chodzenie w butach na obcasach było mi bliższe, niż chodzenie w butach sportowych. Ciągła presja, rywalizacja i konkurencja nauczyły mnie, aby się nie poddawać i szybko zmieniły mnie z nastolatki w kobietę. Wiele sytuacji sprawiło, że musiałam dojrzeć szybciej niż moi rówieśnicy. Z domu wyniosłam dużo wartości i cennych doświadczeń, które dość szybko nauczyły mnie życia. Modeling to branża bardzo brutalna, tak naprawdę, nadajesz się do niego lub nie. Czasem trzeba pójść na 100 castingów, aby wygrać ten jeden. W modelingu oprócz predyspozycji fizycznych ważny jest silny charakter, a także odporność na stres.”

Świat mody w ostatnich latach bardzo się zmienił

Porównując dziś, a to co było kilka lat temu, to w obecnym czasie łatwiej skontaktować się z agencjami mody, łatwiej zostać odkrytym przez osoby poszukujące ciekawych twarzy i osobowości. Nie da się ukryć, że konkurencja jest znacznie większa niż kiedyś. Media społecznościowe mają dużą moc dla branż kreatywnych, marek, osób pracujących w fotografii, modzie, projektowaniu, handlu detalicznym. Wszyscy używają narzędzia typu Instagram czy Facebook, aby się promować. Tak wiele kiosków i sklepów z drukowanymi magazynami zostało już zamkniętych. Coraz popularniejsze stają się magazyny online.

Kiedy zacząłem modeling, media społecznościowe nie istniały. Niewiele osób miało smartfona. Pamiętam, jak szłam ulicą w Mediolanie z wydrukowaną mapą, a portfolio (książka z moimi fotografiami , którą nosiłam na potrzeby każdego castingu), była jedynym narzędziem marketingowym. Teraz na przykład, dzięki Instagramowi mamy wszystkie możliwości autopromocji online. Niesamowite selfie, zdjęcia zza kulis – wszystkie to jest coraz bardziej zauważane. W przypadku wielu modelek, może to być trudniejsze, ponieważ nie masz do czynienia tylko z byciem szczupłym i pięknym, ale wymiary stają się tak samo ważne, jak Twoi obserwatorzy w mediach społecznościowych. Nawet na stronie agencji, możesz również znaleźć link do swojego konta na Instagramie. Coraz więcej modelek jest też influencerkami i promuje firmy modowe w social mediach. Potencjalni klienci wiedzą, że jeśli modelka wpływa na tysiące, a nawet miliony ludzi mogą za jej pośrednictwem zaprezentować swój produkt czy usługę i dotrze to do konkretnych odbiorców.” Mówi Magda Swider, polska modelka.

Polska modelka Magda Swider, nawiązuje do działań reklamowo-marketingowych

A dzieje się tak z powodu relacji miedzy gwiazdami mediów społecznościowych, a ich fanami. Fani ufają swoim ulubionym modelkom i naśladują je, a marki wykorzystują ten związek na korzyść prowadząc kampanie za pośrednictwem osobistych kont modelek w mediach społecznościowych. Dziś aspirujące modelki muszą dodać autopromocje do swojego repertuaru, aby zachować aktualność w świecie mody. Osoby znane z Instagrama mogą zostać modelkami, nawet jeśli nigdy nie chodziły po wybiegu, ani nie były na prawdziwej sesji zdjęciowej. Zamiast tego mogą robić takie rzeczy jak tagowanie agencji i marek w postach, aby przyciągnąć ich uwagę. Jeszcze nie tak dawno, o wszystko dbał agent modelki czy modela.

Potwierdza to Magda Swider, która nie zgadza się z tezą, że obecność w mediach społecznościowych powinna być faworyzowana, a nie doświadczenie na wybiegu. Modelka jest rozczarowana, że znane magazyny takie jak Vogue, nadają gwiazdom mediów społecznościowych tytuł modelki.

Inne modelki sprzed ery mediów społecznościowych są tego samego zdania i nie przypisują zbytniego uznania modelkom takim jak Gigi Hadid i uważają że nie będą one porównywalne z ikonami takimi jak Cindy Crawford czy Claudia Shiffer.” Mówi polska modelka Magda Swider.

A co Wy o tym myślicie?

Poniżej zdjęcia z ostatniej sesji modelki dla Magazynu PUMP.

Link do IG https://www.instagram.com/magdaswider_official/

Link do FB https://facebook.com/magdaswiderfitness/

Magda Swider
Share