Malowanie ścian krok po kroku – zobacz, jak zrobić to samodzielnie

Malowanie ścian to zadanie stosunkowo proste, choć dość pracochłonne. Warto wiedzieć, jak przygotować ściany do malowania i jak zabrać się do pracy, by efekt był w pełni satysfakcjonujący.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Zanim zabierzemy się za malowanie ścian, musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Przede wszystkim należy wynieść wszystkie meble i inne elementy wyposażenia. To, czego nie możemy wynieść, warto zabezpieczyć folią. Osłonić należy okna, drzwi, grzejniki oraz podłogę. Aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń, powinniśmy zdemontować gniazdka elektryczne oraz kontakty.

domifikacje-pl-malowanie-scian-krok-po-kroku-2

W tak przygotowanym pomieszczeniu możemy już zabrać się do działania. Należy zacząć od dokładnego obejrzenia ścian w celu wychwycenia usterek. Pękający, kruszący się tynk należy usunąć, a ubytki zaszpachlować i wyszlifować. Na koniec warto zabezpieczyć miejsca styku ścian i sufitu oraz ścian i podłogi za pomocą taśmy malarskiej. Dzięki temu malując ścianę, nie ubrudzimy sufitu lub podłogi.

Gruntowanie

Zanim rozpoczniemy malowanie pokoju na wybrany kolor, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. W tym celu należy użyć farby podkładowej lub gruntu. Zadaniem pierwszego preparatu jest ujednolicenie powierzchni i wyrównanie jej zabarwienia – dzięki temu uzyskamy pożądany kolor po nałożeniu mniejszej ilości warstw wybranej farby wierzchniej. Grunt służy natomiast przede wszystkim wzmocnieniu podłoża oraz zmniejszeniu jego chłonności. Do gruntowania można użyć pędzla lub wałka. Po rozprowadzeniu wybranego preparatu należy pozostawić ściany do wyschnięcia na czas podany przez producenta.

Malowanie ścian

Gdy podłoże wyschnie, możemy zabrać się za malowanie. Nanoszenie farby należy zacząć od narożników. Aby dokładnie rozprowadzić substancję w miejscach trudno dostępnych, warto zaopatrzyć się w narzędzia – wałki malarskie oraz pędzle – o różnej wielkości. Przy malowaniu dużych powierzchni najlepiej sprawdzi się wałek na kiju teleskopowym.

Farbę nanosimy ruchami góra-dół, przesuwając się w jednym kierunku. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostawiamy ściany do wyschnięcia; dopiero po upływie czasu podanego przez producenta farby możemy ponowić malowanie.

domifikacje-pl-malowanie-scian-krok-po-kroku-1

Na co zwrócić uwagę?

Aby cieszyć się pięknym kolorem ścian, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, taśmę malarską należy odkleić jak najszybciej po skończeniu malowania – dzięki temu unikniemy zdarcia farby. Po drugie: malując, wykonujmy wyłącznie ruchy góra-dół. Po trzecie, pamiętajmy o myciu narzędzi malarskich.

Wałki i pędzle w dobrym stanie skuteczniej rozprowadzą farbę na malowanej powierzchni. Po czwarte, nie lekceważmy procesu przygotowania ścian. Podłoże nie poddane gruntowaniu będzie bardziej chłonne, przez co będziemy musieli nanieść więcej warstw farby. Starą farbę w intensywnym kolorze będzie nam znacznie trudniej pokryć, jeśli nie użyjemy farby podkładowej.

Planując odświeżenie koloru ścian, pamiętajmy o kilku podstawowych krokach: przygotowaniu pomieszczenia, zabezpieczeniu sufitu i podłogi, przygotowaniu podłoża i dopiero malowaniu wybraną farbą.

Share