Meble i dodatki w stylu Art Deco

meble Art Deco

Art deco to styl, który łączy w sobie klasę, szyk i nowoczesność. Urządzone zgodnie z jego założeniami wnętrza są eleganckie i wysmakowane, a jednocześnie przytulne i komfortowe. Można się w nich dobrze poczuć, rozsmakować w wygodzie i przytulnej atmosferze. Dominują w nim wyraziste kolory, proste formy, geometryczne wzory i wszechobecne dodatki oraz różnorakie ozdoby, które stanowią kwintesencję stylu art deco. Pora poznać najważniejsze założenia tego wyjątkowego stylu i dowiedzieć się, jak w oparciu o nie stworzyć wyjątkową i efektowną aranżację.

Trudna sztuka łączenia – poznaj jej tajniki

Sztuka tworzenia wystroju w stylu art deco polega na umiejętności łączenia ze sobą nie do końca pasujących do siebie na pierwszy rzut oka elementów – klasycznych z nowoczesnymi i awangardowymi. Efektem takiego zastawienia staje się luksusowe wnętrze, w którym rozmach idealnie komponuje się z przepychem, tworząc jakże wysmakowaną i efektowną kompozycję. Wybór stylu art deco do stworzenia aranżacji to sprawdzona metoda na wnętrze urządzone w elegancki i niekonwencjonalny sposób, które urzeka od pierwszych chwil.

We wnętrzach urządzonych w stylu art deco dające się zauważyć w meblach i dodatkach zamiłowanie do piękna i sztuki doskonale łączy się z pożądanym komfortem i wygodą, gwarantującą relaks w najlepszej formie. Wszystko to sprawia, że cała kompozycja nie tylko doskonale się prezentuje, ale też pozwala odpocząć w miłym dla oka otoczeniu, tworząc absolutnie wyjątkową i niezwykle przytulną zarazem atmosferę. 

meble Art Deco

W świecie koloru

Wspomniana wcześniej sztuka łączenia odnosi się również do kolorystki stylu art deco, w której znaleźć można wiele barw zarówno jasnych, jak i ciemnych. Dominującą rolę odgrywają przede wszystkim odcienie: brązu, czerni, czerwieni, bordo i purpury, granatu, fioletu i głębokiej fuksji, szarości, antracytu, szmaragdu oraz indygo. Aby tak różnorakie kolory dobrze ze sobą współgrały, tworząc spójną kolorystycznie całość, muszą być umiejętnie ze sobą zestawione. Ich dobór nie powinien być dziełem przypadku, ale starannie przemyślanym zabiegiem, który pozwoli wydobyć z tych intensywnych barw to, co najlepsze, i pomoże podkreślić doskonałą jakość tkanin i surowców, z których wykonane zostały meble i dodatki tworzące wystrój wnętrza.

meble Art Deco

Klasa, styl i luksus, czyli meble doskonałe

Meble, zwłaszcza przeznaczone do odpoczynku, któremu styl art deco poświęca wiele uwagi, powinny być solidne, masywne i okazałe. W tym przypadku nie może być mowy o subtelnych kanapach osadzonych na delikatnych nóżkach. Meble pasujące do stylu art deco muszą być wyraziste, a także wygodne i komfortowe. Jednocześnie powinny być eleganckie, luksusowe i efektownie wykończone. Nie powinno na nich zabraknąć luksusowych tkanin, efektownych obić i pikowań, a także intensywnych kolorów i ciekawych faktur. Ważne, aby były wykonane z solidnych, najlepiej naturalnych materiałów, wyróżniających się doskonałą jakością. Zasada ta dotyczy nie tylko mebli wypoczynkowych, ale także stołów, stolików i krzeseł.

Geometryczny zawrót głowy

Styl art deco nie boi się odważnych wzorów, a wręcz przeciwnie – z wielkim wdziękiem i urokiem bawi się geometrią, udowadniając, że każdy wzór może okazać się doskonałym wyborem do luksusowego, eleganckiego wnętrza. Geometryczne wzory, przyciągające wzrok i skupiające na sobie uwagę, mogą znajdować się na ścianach, podłogach oraz obiciach mebli. Nie powinno ich zabraknąć również na licznych dodatkach. Dobrym sposobem na zaakcentowanie geometrii we wnętrzu jest wybór oryginalnej, geometrycznej, nowoczesnej lampy, która doskonale podkreśli wystrój wnętrza, jednocześnie spełniając w nim praktyczną funkcję.

Geometryczne wzory we wnętrzach utrzymanych w stylu art deco mogą się powtarzać na kilku elementach (np. na ścianie, dywanie czy też ozdobnych poduchach) lub zaskakiwać swoją różnorodnością. W przypadku zastosowania kilku odmiennych, wyrazistych wzorów warto pamiętać o zrównoważeniu wystroju przy pomocy stonowanych kolorów. Pozwoli to uniknąć wrażenia chaosu i pomoże podkreślić luksusowy charakter wnętrza, wydobywając z jego wystroju to, co najlepsze.

Materiał powstał na zlecenie homelife.style

Share