Mieszkanie w stylu industrialnym

Nowoczesna kuchnia, elegancki salon, sypialni marzeń – wszystko to składa się na mieszkanie jak ze snów. Coraz częściej zachwycamy się stylem nowoczesnym – geometryczne formy, kontrastująca kolorystyka oraz minimalizm pociągają. O czym pamiętać, aranżując mieszkanie w stylu industrialnym? Skąd czerpać inspiracje? Na jakie materiały szczególnie zwrócić uwagę? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Przestrzeń w duchu industrialnym

Mieszkania w stylu industrialnym pojawiły się w latach 50-tych, kiedy przestrzenie poprzemysłowe zaczęto adaptować na mieszkania. Duże okna, wysokie stropy, belki stropowe to tylko niektóre elementy, które wychodziły poza normę standardowego M3. Do tego dochodził beton oraz charakterystyczne posadzki i przemysłowe oświetlenie. Zamiast z tego rezygnować, zaczerpnięto inspirację. Materiały kojarzone z magazynami i halami produkcyjnymi zostały włączone w kanon pełnoprawnych materiałów dekoracyjnych. Jakie z nich zastosować w mieszkaniu?

Ściany z betonu

Beton to materiał o wyjątkowo surowym charakterze, dlatego idealnie nadaje się do zastosowania w industrialnym mieszkaniu. Możemy nim pokryć ściany, wybierając farby strukturalne z efektem betonu. Szara, porowata struktura pięknie komponuje się z białymi dodatkami czy metalem. Jeśli beton jest zbyt obciążającym materiałem dla nas, warto przemycić go tylko w dodatkach lub pokryć nim nie całą, ale fragment ściany.

mieszkanie-w-stylu-industrialnym-2

Ceglane dekoracje

Równie popularnym materiałem co beton jest cegła. Wa zależności od tego, jaką użyjemy, uzyskamy inną aranżację. W loftowych wnętrzach sprawdzają się płytki cegłopodobne. Więcej o materiale dowiesz się z: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/plytki-scienne-podlogowe-i-elewacyjne/plytki-scienne/plytki-ceglopodobne-pomysl-na-wykonczenie-scian.html. Te najczęściej znajdziemy w różnych odcieniach, z przeważającą dominacją bieli i szarości. Białe, ceglane wykończenie ściany prezentuje się dobrze także w innych nowoczesnych aranżacjach, na przykład we wnętrzach w stylu skandynawskim. Stare, odrestaurowane cegły to materiał, który jeszcze lepiej odda specyficzny klimat loftu. Pozyskanie materiału i jego obróbka jest droższa niż kupno płytek cegłopodobnych, jednak naprawdę warto. Nie możemy zapomnieć o brunatnej i miedzianej kolorystyce cegieł, która jest w stanie ożywić każdą aranżację.

mieszkanie-w-stylu-industrialnym-3

Odpowiednia kolorystyka

W aranżacjach industrialnych kolor ścian jest niezwykle ważny. Zabawa z kolorem powinna się ograniczyć do wyboru 2-3 tonacji – świetnie sprawdza się szarość, grafit, antracyt czy biel. Aby je przełamać warto zastosować metalowe dodatki lub produkty w intensywnych, wyrazistych kolorach – musztarda, turkus czy ognista zieleń będą idealne.

Dodatki z charakterem

Industrial rządzi się swoimi prawami. Dodatki oraz przedmioty użytkowe powinny mieć swój klimat. Metal, postarzane elementy oraz oświetlenie techniczne – to smaczki, które podkreślą klimat Twojego mieszkania. Pamiętaj, aby nie zamykać się na inspiracje!

Materiały prasowe

Share