Białko w diecie kobiet – czy warto sięgać po suplementy?

Produkty białkowe uchodzą za te, które powinni jeść przede wszystkim mężczyźni. Mężczyźni bardzo często spożywają białka, ale również posiłki tłuste. Kobiety na ogół odżywiają się lekko, spożywają owoce, warzywa, ryż czy makaron. Tym samym, często w ich diecie znajduje się zbyt mała ilość pełnowartościowego białka. Białko w diecie kobiet – czy warto sięgać po suplementy?

Białko w diecie kobiet

Kobiety często boją się spożywać duże ilości białka bądź odżywki białkowe, ponieważ boją się, że ich sylwetka stanie się mocna i męska. To błąd, bo białko przyjmowane w odpowiednich ilościach ma dla organizmu bardzo ważne zadanie, zwłaszcza gdy kobieta żyje aktywnie. Kobieca masa mięśniowa buduje się o wiele trudniej, aniżeli męska, co sprawia, że nawet jedząc duże ilości białka do 120 gram dziennie kobieta nie osiągnie ciała kulturysty. Warto wspomnieć, że kobiety, które żyją aktywnie, regularnie ćwiczą, potrzebują większej ilości białka, ponieważ to ono jest głównym źródłem energii.

Białka to wielocząsteczkowe molekuły, które składają się z łańcuchów aminokwasów, zaś te połączone są ze sobą wiązaniami peptydowymi. Jeśli pod uwagę weźmiemy ich skład chemiczny wyróżnimy, że składają się z tlenu, azotu, wodoru, siarki, węgla i fosforu.

odzywki-bialkowe

Białko podstawowym elementem damskiej diety

Białko znajduje się w każdej komórce ludzkiego ciała, dlatego też warto zastanowić się co daje białko dla naszego organizmu. Z całą pewnością białko serwatkowe jest niezbędne do rozwoju oraz wszelkich procesów wzrastania młodych organizmów. Wchodzi w skład wielu układów enzymatycznych, które to z kolei biorą udział w procesach odporności komórkowej i humoralnej organizmu.

Białko pełni również jeszcze jedną ważną rolę, ponieważ jest odpowiedzialne za transportowanie tlenu, czyli hemoglobiny, żelaza a także witaminy A. Białko naprawia uszkodzone po aktywności fizycznej tkanki, a także jest elementem kurczliwym mięśni. Istotną cechą jest także to, że decyduje o równowadze kwasowo – zasadowej w organizmie, oraz służy jako materiał budulcowy.

Suplementy dla aktywnych kobiet

Aktywna kobieta potrzebuje większej ilości białka aniżeli może dostarczyć w codziennej diecie w czasie posiłków. Nie zawsze możemy tak dobrać dietę, aby ilość białka spełniała wymagania naszego organizmu. Suplementy pomogą nam osiągnąć równowagę i nie dopuścić, aby pojawił się deficyt białkowy.

Odżywki białkowe są to suplementy powszechnie znane na rynku i stosowane głównie przez mężczyzn, ale jak dowodzą badania powinny po nie sięgnąć również kobiety. Warto zastanowić się również nad dietą, a przede wszystkim nad tym, które białka są najbardziej wartościowe dla naszego organizmu. Oczywiście warto sięgnąć po białko zwierzęce, ponieważ białko roślinne uchodzi za niepełnowartościowe. Nie można jednak całkowicie wyeliminować go z diecie, lecz warto mieć na uwadze, aby białko zwierzęce stanowiło podstawę naszej diety. Każda z kobiet powinna zadbać, aby ilość białka w diecie była adekwatna, bez względu na to czy białko pochodzi z posiłków czy stosujemy odżywki białkowe.


Komentarze

komentarze