MTV EMA wczoraj i dziś

Gala odbywa się od 1994 roku w różnych krajach europejskich. Organizuje ją MTV Europe i jej europejskie oddziały. Po raz pierwszy odbyła się w Berlinie, w tym roku gwiazdy sceny muzycznej odbierały nagrody w Amsterdamie.

www.media2.pl

Pierwszym prowadzącym był Tom Jones, a w następnych latach byli to np. Ronan Keating (1997, 1999), Christina Aguilera (2003) czy aktorka Eva Longoria (2010). Zeszłoroczną galę prowadziła Heidi Klum a jej współprowadzącym był David Hasselhoff. Gala z 2012 pobiła rekord oglądalności – śledziło ją aż 39 milionów widzów. Od roku 2003 oprócz głównego prowadzącego na gali pojawia się cyfrowy gospodarz współprowadzący.

 

Najlepszy polski wykonawca

Nagroda w tej kategorii przyznawana jest od 2000 roku, a pierwszym polskim artystą, który ją otrzymał był Kazik Staszewski. W następnych latach byli to: Kasia Kowalska, Blog 27, Feel, Afromental, Ewa Farna, Monika Brodka, Doda, w tym Sistars i Myslovitz, którzy otrzymali statuetkę dwukrotnie.

Co ciekawe, oprócz kategorii typowo związanych z muzyką, istnieje kategoria Free Your Mind, która poświęcona jest temu, by uświadamiać społeczeństwo w kluczowych dla niego kwestiach, przyznano ją m.in. organizacji Amnesty International.

Najwięcej nagród MTV zdobył Eminem (14, w tym wraz z grupą D12), na drugim miejscu plasuje się Lady Gaga i Britney Spears (po 8), na trzecim zaś Linkin Park (7). Najwięcej statuetek otrzymali artyści z USA, bo aż 135, następnie z Wielkiej Brytanii – 60, a ostatnie miejsce w tej trójce zajmują Niemcy z liczbą 20 nagród.

Amsterdam 2013

Prowadzącym tegorocznej gali EMA był Redfoo z LMFAO. Największym przegranym okazał się Justin Timberlake, który nominowany był aż w czterech kategoriach – nie wygrał w żadnej. Statuetki nie otrzymała też Lady Gaga czy Robin Thicke. Nie zabrakło również budzącej sensacje Miley Cyrus, która odbierając statuetkę zapaliła przed publicznością jointa. Z przychylnością publiki nie spotkał się Jared Leto (Thirty Second to Mars), który prosił o minutę ciszy, by uczcić ofiary kataklizmu na Filipinach.

Na żywo wystąpili: Katy Perry, Kings of Leon, Miley Cyrus, Eminem, Robin Thicke feat. Iggy Azalea, The Killers, Ariana Grande oraz Imagine Dragons. Kolejna gala z okazji MTV EMA odbędzie się w Glasgow. Oto lista tegorocznych zwycięzców w głównych kategoriach:

Najlepsza piosenka: Bruno Mars – „Locked Out Of Heaven”

Najlepsza artystka: Katy Perry

Najlepszy artysta: Justin Bieber

Najlepszy debiut: Macklemore & Ryan Lewis

Najlepszy teledysk: Miley Cyrus – „Wrecking Ball”

Najlepszy wykonawca pop: One Direction

Najlepszy wykonawca rockowy: Green Day

Najlepszy wykonawca hiphopowy: Eminem

Najlepszy wykonawca muzyki elektronicznej: Avicii

Najlepszy wykonawca alternatywny: Thirty Seconds To Mars

Najlepszy występ na żywo: Beyoncé

Nagroda MTV Best Push: Austin Mahone

Najwięksi fani: Tokio Hotel

Najlepszy występ na świecie (MTV World Stage): Linkin Park

Najlepszy wizerunek: Harry Styles

Najlepszy wykonawca na świecie: Li Yuchun (Chiny)

Globalna ikona: Eminem

AFP

ibtimes.com

fashionbookmark.com

gwiazdunie.pl  www.rap-up.com

 

Karolina Janicka

fot. fashionbookmark.com, gwiazdunie.pl, ibtimes.com,media2.pl, rap-up.com

Share