Na co zwrócić uwagę podczas wybierania bukietu ślubnego?

W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości co do wyboru kolorystyki i gatunku kwiatów. Nie mamy także, problemu ze sprowadzeniem najbardziej wyszukanych  i egzotycznych  roślin. Cokolwiek sobie wymarzysz i wymyślisz może zostać spełnione.

bukiet slubny (5)

Istnieją  tysiące, a nawet miliony przeróżnych typów bukietów, każdy z nich wykonany jest inną techniką , dodano inne ozdoby i kwiaty.   W ostatnich latach sławę zyskały bukiety kaskadowe i biedermeiery. Przedstawiamy krótką charakterystykę najmodniejszych w tym sezonie bukietów ślubnych.

Biedermeier

Najpopularniejszy typ wiązanki ślubnej. Wiązanka  biedermeier charakteryzuje się  kolistym kształtem ciasno ułożonych kwiatów, dodatków i innych ozdób. Często towarzyszy jej materiał lub koronka.  Jest jedną z najbardziej eleganckich bukietów, pasuje przede wszystkim do sukien ślubnych typu princess i w stylu retro.

Kaskadowy/ angielski

Bukiet kaskadowy  jest jednym z najpiękniejszych bukietów ślubnych. Szeroki ku górze i zwężany ku dołowi . Przy tego rodzaju bukiecie istotna jest odpowiednia symetria. Wygląda jakby spływał z rąk Panny Młodej.  Bukiet kaskadowy jest zawsze rozbudowany dlatego polecamy go dla osób średniego wzrostu i zaokrąglanych kształtach, ze względu na to że wyszczupla naszą sylwetkę. Suknia Panny Młodej powinna być delikatna, bez nadmiernych ozdób. Wiązanka kaskadowa jest bardzo elegancka, efektowna i stanowi swojego rodzaju dominujący dodatek do całej sukni. Ostatnio nastał trend na wykorzystanie do tego bukietu storczyków. Dla odpowiednich proporcji bukiet powinien być trzymany oburącz na wysokości talii.

Berło

Ułożone bardzo ciasno kwiaty jeden przy drugim,  najczęściej w kolisty sposób. Bukiet przedłużony  do samego dołu, wzbogacony o długie łodygi  często splecione różnymi ozdobami.  Polecamy dla wysokich kobiet, ze względu na zwartą kompozycję, która najczęściej charakteryzuje się nasyceniem różnorodnych kwiatów i barw. Jest bardzo eleganckim i oryginalnym bukietem.

Stożek

Jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się stożkowym kształtem. Wykonany jest w specjalnym stożku z sizalu, gałązek czy specjalnego drucika. To w nim znajduje się cała kompozycja kwiatów.  Dodatkowo można je ozdobić różnymi perełkami, wstążkami itp.  Często ku dolnej części znajduje się „ogon” wykonany z fantazyjnych gałązek lub łodyżek.

Fantazyjne

Tutaj Panna Młoda jak i osoba która tworzy  bukiet, może pochwalić się kreatywnością i umiejętnościami. Do nich możemy zaleczyć bukiety torebeczki, wachlarze i bransoletki.  Przy takich bukietach wszystkie chwyty są dozwolone, można wymyślać niestworzone rzeczy. Jednak należy uważać, aby zbytnio nie przesadzić. Fantazyjne wiązanki najpiękniej wyglądają przy bardzo delikatnej sukni ślubnej, która praktycznie nie ma dodatków , to bukiet jest najwspanialszym dodatkiem do całości.

Od czego zaczynamy?

Wybór wyborem, jednak odpowiednie zestawienie rodzaju bukietu do sukni, oprawy i charakteru Panny Młodej nie jest taki prosty jakby się mógł wydawać. Bukiet ślubny ma wiele różnych cech nie tylko estetycznych, ale też takie,  które można wykorzystać w nietypowy sposób. Jako  konsultanci ślubni odpowiednio przygotowaliśmy się do  roli „powierników” w czasie przygotowań weselnych, tudzież posiadamy szeroką wiedzę na temat kwiatów, dodatków i wszystkich ważnych informacji jakie można wykorzystać przy  wyborze wiązanki ślubnej. Pewnie trudno Ci się zdecydować na ten jedyny bukiet ślubny spośród miliona oferowanych.  Nie ma się czego obawiać, jesteśmy najlepszymi specjalistkami w tej dziedzinie. Jako konsultanci ślubni wcześniej dokładnie przeprowadzamy wywiad środowiskowy z naszą klientką.

Dokładnie zapoznajemy się z jej potrzebami, upodobaniami. Przyglądamy się jej figurze, cerze i osobowości. Pytamy o ewentualne alergie na kwiaty i budżet. Dzięki zdobytej wiedzy przyszykowujemy kilka propozycji. Zawsze celnie udało nam się pomóc w wyborze bukietu ślubnego.

W celu, aby nasza wiedza była bardziej wiarygodna, porozmawialiśmy z jedną z florystek z ponad 15 letnim stażem panią Aleksandrą Goczling-Zacharjasz z kwiaciarni „Oleńka” z Milicza. Pani Aleksandra znana  jest jako nieprzeciętna, kreatywna i pełna pomysłów florystka, która spełnia marzenia dotyczące bukietów ślubnych nie tylko w Polsce ale i na świecie. Dzięki niej udało nam się zapoznać i pogłębić nasza wiedzę na temat różnych tajników związanych z bukietem ślubnym. Pani Aleksandra może śmiało pochwalić się wieloma kursami, dyplomami, ale tak naprawdę to zadowoleni klienci są  najlepszym dowodem jej zdolności. Specjalnie dla Was podzielimy się  naszą i jej wiedzą w tym artykule.

bukiet slubny (3)

Jakie kwiaty powinny znajdować się w wiązance ślubnej?

Aleksandra Goczling-Zacharjasz: Nie ma ogólnie przybranego kryterium co do ich wyboru. Może być to każdy gatunek, jednak ułożony w odpowiedni sposób pasujący do figury i sukni Panny Młodej. Najpopularniejszym kwiatem do bukietu ślubnego jest róża. Cieszy się ona największą popularnością już od wielu lat.  Najczęściej Panie Młode wybierają białe, herbaciane lub czerwone róże. Warto wspomnieć także o: storczyku, kalii, tulipanach eustomie i mini gerber. Wybierane dodatki to kawa, zatrwian czy santini. Oprócz kwiatów w bukiecie może znajdować się ozdobny drucik, koraliki, wstążki,  muszelki  lub preparowane listki.

Kiedy Panna Młoda powinna wybrać bukiet ślubny?

Aleksandra Goczling-Zacharjasz:  Po wybór  bukietu Panna Młoda powinna wybrać się co najmniej miesiąc przed ślubem. Im wcześniej tym lepiej, ponieważ  możemy zamówić niedostępne w danym okresie lub rzadko występujące kwiaty.  Panny Młode , które zamawiają bukiet kilka dni przed ślubem musza liczyć się, że niektórych kwiatów po prostu nie będzie np. tulipany w listopadzie. Im wcześniej się zdecydujemy, tym łatwiej będzie zamówić kwiaty i przygotować bukiet.

Czas przygotowania bukietu

Aleksandra Goczling-Zacharjasz: Czas wykonania bukietu zależy od jego rodzaju – jest to granica od bardzo prostego 40-60 minut, do skomplikowanych bukietów do których trzeba wszystko wcześniej przyszykować jest to czas od 1 godziny do 1,5 do 2 godzin a nawet więcej. Cena bukietu jest uzależniona od gatunku kwiatów, sezonu i rodzaju bukiety tzn. – czasu jego wykonania.  Szacuje się w granicach 50-300zł a nawet więcej. Pamiętajmy, że w tym dniu bukiet ma być najpiękniejszy i spełniać  wszystkie oczekiwania Panny Młodej.  Wybór bukietu nie jest trudny, zawsze jednak służę pomocą wszystkim swoim klientkom.  Rzadko zdarzają się nietypowe pomysły, nasze Panny Młode to tradycjonalistki, ale za to gustowne i na pewno modniejsze na tle innych państw pod względem wyboru wiązanki.

bukiet slubny (1)

Na co zwrócić uwagę?

Aleksandra Goczling-Zacharjasz: Figura, kolor włosów, dekoracja i wygoda to cztery podstawowe cechy, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając bukiet ślubny.  Tak moje drogie Panie, bukiet może nas wyszczuplić i sprawić, że  będziemy uważane za wyższe (bukiet kaskadowy  nas wyszczupli, a berło wydłuży itp.) . Dobór bukietu do figury nie jest rzeczą najprostszą dlatego zawsze wspólnie konsultujemy się z przyszłą Panną Młodą.  Kolor włosów  także nie może pozostać nam obojętny, aby zbytnio nie kontrastowały ze sobą – szczególnie przy robieniu ślubnych zdjęć. 

Dla brunetek polecamy  czerwień, pomarańcz, złoto i róż. Blondynki świetnie będą czuły się z wiązanka w kolorach pastelowych, niebieskim czy ecru.  Rude Panny Młode powinny wybrać ciepłe, herbaciane lecz delikatne barwy  jak żółty, złoty i pomarańczowy. Biel pasuje do wszystkich kolorów włosów. Łatwo wywnioskować z tego pewną logiczną informację brunetki – ciemne kwiaty, a blondynki jasne. Bukiet powinien także współgrać z charakterem i osobowością Panny Młodej. Spokojne osoby nie będą czuły się komfortowo z nowoczesną i ekstrawagancką wiązanką, to samo dotyczy osób dynamicznych i przebojowych. Odważne i śmiałe osoby powinny mieć bukiet podkreślający charakter i styl bycia, delikatne proste bukiety nie są dla nich odpowiednie.
 Zapraszamy na bloga www.kwiaciarniamilicz.pl/

Kwiaciarnia Oleńka na Facebooku


Z Florystką Aleksandrą Goczling-Zacharjasz rozmawiała Ewelina Salwuk-Marko

Share