Wyznania hostessy

Czy zadaniem hostessy jest zawsze uśmiechanie się i wręczanie ulotek?

Praca hostessy wydaje się łatwa i niewymagająca

To często wybierana przez młode dziewczyny profesja, dzięki której mogą zarobić na swoje wydatki. Świetnie sprawdza się w przypadku studentek, które nie mogą pozwolić sobie na pracę na cały etat. Czy jednak zadania hostessy zawsze wiążą się jedynie z odpowiednią prezencją i miłą aparycją? Czy zadaniem hostessy jest zawsze uśmiechanie się i wręczanie ulotek? O swojej pracy opowiedziała jedna z hostess z wieloletnim doświadczeniem.

Na czym polega praca hostessy?

Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście hostessa stała przy stoisku reklamowym albo przed wejściem do sklepu i uśmiechając się do potencjalnych klientów, wręczała im ulotki albo próbki oferowanych produktów. Nie ciążyła na niej odpowiedzialność kontaktu z zainteresowanym, nie musiała posiadać rzetelnej wiedzy o ofercie. Miała po prostu miło kojarzyć się z firmą, która ją zatrudnia. Niejednokrotnie spotykała się jednak z różnego rodzaju przykrościami. To nic, że niektórzy bagatelizowali jej starania. Gorzej, jeśli jej praca traktowana była zupełnie inaczej, niż zakładano. Hostessa narażona jest niestety na niegrzeczne uwagi, niepochlebne komentarze, opryskliwość. Często otrzymuje też niemoralne propozycje, bo przecież do takiej pracy wybierane są najczęściej dziewczyny o atrakcyjnym wyglądzie.

Praca hostessy
Praca hostessy nie należy do najłatwiejszych

Hostessa, która działa w tej branży już kilka lat, potwierdza, że na szczęście stereotyp dotyczący jej pracy powoli się zmienia. Zmienia się też podejście samych firm, które nawiązują z nią współpracę. Dzisiaj coraz częściej stawia się nie tylko na wygląd dziewczyny, ale także na jej wiedzę. Co ciekawe, coraz częściej spotyka się zaangażowanie z ich strony oraz odpowiedzialność firm. Te organizują szkolenia i kursy, na których hostessy zdobywają wiedzę o produktach, które mają promować. Dzięki temu, że później mogą rzeczowo porozmawiać z potencjalnym klientem, nie są uznawane za „puste lalki” o atrakcyjnym wyglądzie i słodkim uśmiechu.

Plusy i minusy pracy hostessy

Praca hostessy jest elastyczna. Najczęściej realizowana jest w weekendy albo popołudniami. To dlatego jest świetną propozycją dla młodych dziewczyn, które nie mają czasu na pełen etat, ale chcą cieszyć się własnymi pieniędzmi. Co więcej, warto zaznaczyć, że wynagrodzenie hostess jest coraz bardziej atrakcyjne. Najczęściej oferowane jest za każdą godzinę pracy albo za całe zlecenie jednorazowo. Stawka zależy od charakteru pracy, zaangażowania hostessy czy też formatu wydarzenia, na które jest zatrudniana.

Dziewczyny, które chcą spróbować swoich sił jako hostessa, powinny raczej podjąć współpracę z renomowaną agencją, która będzie kontrolować ich zlecenia. Wymagana jest w tym przypadku duża dawka ostrożności, ponieważ ogłoszenia z ofertami tego rodzaju pracy bardzo często są po prostu nieuczciwe. Zdarza się, że pod nazwą hostessa kryje się zlecenie związane z pracą o charakterze dziewczyny do towarzystwa. Nie ma to nic wspólnego z pracą hostessy, która wręcza ulotki, prowadzi degustację produktów czy bierze udział w targach branżowych i reprezentuje firmę.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową Wist, producenta standów reklamowych.


Komentarze

komentarze