Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręczników?

Wybór odpowiednich ręczników nie jest sprawą tak prostą, jak się wydaje. Dość często, znalezienie właściwego kompletu ręczników wiąże się ze sporymi dylematami. Dobre ręczniki przeznaczone do ciała, rąk oraz do twarzy, muszą być odpowiednio miękkie i puszyste. Powinny wyróżniać się, też wysoką chłonnością i dobrze osuszać ciało z wody. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręczników?

Ręcznik łazienkowy a plażowy?

Wbrew pozorom, ręcznik plażowy i łazienkowy mają całkowicie inną charakterystykę. Różnią się gramaturą, materiałem, wykonaniem i przeznaczeniem.

Ręcznik plażowy

Takie ręczniki są bardzo lekkie i często kolorowe, w różne wzory czy printy. Głównym jego zadaniem jest zapewnienie komfortu po kąpieli, a szczególnie ogrzanie ciała.

Ręcznik łazienkowy

Wyróżnia go przede wszystkim gruby i konkretny splot. Często jest jednokolorowy. Jego główne zadanie to szybkie wchłanianie wody i osuszenie ciała czy włosów.

Dobre ręczniki – jaki powinny mieć materiał?

W ciągu ostatnich lat na rynek oferuje szereg różnego rodzaju ręczników kąpielowych. Popularne stają się ręczniki bawełniane, z włókien bambusowych czy mikrofibry. Nie da się jednak ukryć, że wybierając ręcznik najczęściej wybieramy te tradycyjne, znane od lat i sprawdzone.

Ręcznik frotte

To jedna z najbardziej popularnych ręczników od wielu lat w naszym kraju. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką chłonnością, bardzo dobrym poziomem izolacji cieplnej oraz odpornością na zagniecenia. Taki ręcznik wyróżnia się pętelkowym splotem. Chłonność takiego ręcznika zależy od splotu takich pętelek – ich gęstości czy rodzaju przędzy. Jest bardzo przyjemny w dotyku i miękki. Świetnie się sprawdzają ręczniki Zwoltex.

Ręczniki fouta

Fouta to tkanina ręcznie robiona z bardzo delikatnej bawełny. Najczęściej jest kolorowa lub posiada ciekawe wzory. Dawniej były one używane w tureckich łaźniach jako ręczniki. Wykonane są z cienkiej, ale chłonnej bawełny, o płóciennym splocie. Ich zastosowanie jest dość szerokie –  sprawdzą się jako ręczniki kąpielowe, plażowe, ale również jako dekoracja w domu, na przykład narzuta albo obrus.

Ręczniki z włókna naturalnego

Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji ręczników, jest włókno naturalne. Tutaj można wymienić bawełnę, len czy bambus, które z biegiem lat zyskują popularność. Takie tkaniny polecane są dla dzieci i osób które mają problemy z różnymi alergiami.

Dobre ręczniki – jaką gramaturę wybrać

Wysokiej jakości ręczniki wyróżniają się wysoką gramaturą. Gramatura jest to ciężar materiału, a dokładnie liczba gramów materiału zastosowanych na metr kwadratowy. Im jej wartość jest wyższa, tym ręcznik będzie cięższy i grubszy, a co za tym idzie także przyjemny w dotyku i chłonniejszy. Najlepiej, jeśli gramatura będzie wynosiła około 500 g/m2. Tak wysoką wartość możemy spotkać w ręcznikach zakupionych do hoteli. Oczywiście można je także kupić do domu.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Zwoltex

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pomimo wiosennej suszy nawiedziła nas plaga komarów. Jak skutecznie odstraszyć…