Nadużywanie komputera – jaki wpływ ma na dziecko?

Coraz częściej można zaobserwować, że dzieci coraz to więcej czasu spędzają przy komputerze. Odrabiają pracę domową, grają w różnego rodzaju gry – również te edukacyjne, oglądają filmy, i wszystko to na komputerze. Czy jest to właściwe dla naszych pociech i spędzanie czasu przy komputerze ma wpływ na ich rozwój? Nadużywanie komputera – jaki wpływ ma na dziecko?

Wszystko co jest dla nas dostępne jest dobre i rozwijające, ale w umiarkowanych dawkach

Bowiem bardzo łatwo jest doprowadzić do uzależnienia – nawet od komputera. Jak więc zapobiec uzależnieniu od komputera w dzisiejszych czasach, kiedy to używamy komputera to podstawowych, codziennych zadań?

Przede wszystkim musimy wpoić naszym dzieciom, że komputer to pewien rodzaj rozrywki, a nie codzienne narzędzie niezbędne do wykonania jakiejkolwiek czynności. Wyznaczmy im czas na zabawę i rozrywkę na komputerze, bowiem są inne czekające na nich atrakcje poza wirtualnym światem i ekranem komputera.

Zamiast więc grać w grę na komputerze, kupmy im tradycyjną planszówkę i zagrajmy razem z nimi.

Frajda i zabawa gwarantowane, a przy okazji spędzimy trochę czasu z naszą pociechą. Owszem, komputer może pomóc w odrobieniu pracy domowej bo dzisiejszy dostęp do internetu jest naprawdę swoistą kopalnią wiedzy. Ale czy to jest rozwijające dla dzieci? Kiedyś nikt nie miał komputera i internetu, i wszyscy sobie świetnie radzili. Nie pozwólmy więc, by każda praca domowa odrabiana była przy pomocy komputera i internetu, ponieważ to zdecydowanie wyłącza nasze myślenie.

Nadużywanie komputera i codzienne, wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem nie tylko wyłącza myślenie ale i psuje wzrok nieodwracalnie. Warto pomyśleć o zdrowiu naszych dzieci i nie pozwolić im, by komputer stał się ich jedyną rozrywką.

Wielogodzinny spędzony czas przed komputerem ma również wpływ na to, jak dzieci odnajdują się w otaczającej ich społeczności i jakie kontakty utrzymują ze swoimi rówieśnikami. Bowiem te dzieciaki, które non stop siedzą przez komputerem narzekają na brak przyjaciół i znajomych, co może znacznie obniżyć ich poczucie własnej wartości.

Nasze pociechy mają niezwykle rozwiniętą wyobraźnię czego my, rodzice, możemy im jedynie pozazdrościć.

Gra komputera, w której celem jest zabijanie nie robi na nas wrażenia i nie rzutuje na naszą psychikę, ale na nasze dzieci potrafi mieć ogromny wpływ. Tego typu gry mogą wzbudzić agresję, ponieważ dzieci – zwłaszcza w wieku przedszkolnym, bardzo często mylą fikcję z rzeczywistością.

Komputer potrafi być rozwijający i może mieć pozytywny wpływ na dziecko, ale tylko pod warunkiem, że nie jest nadużywany ale traktowany jedynie jako dodatek. Naszym zadaniem jako rodziców jest sprawowanie pieczy nad naszymi pociechami. Kontrolujmy zatem czas, jaki spędzają w wirtualnym świecie, gry w jakie grają i pamiętajmy o tym, że nadmiar czasu spędzonego przy komputerze może jedynie zaszkodzić.

Twórcą artykułu jest
Portal na którym znajdują się darmowe i bezpieczne gry dla dzieci online.
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Paweł Kuzik to marka, która powstała kilka lat temu. Wszystkie…