Najlepsze sposoby na problem nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu może dotyczyć kobiet w każdym wieku. Czasem wynika on z budowy naszych narządów moczowych, a czasem jest efektem przebytych chorób, bądź zabiegów. Problem ten jest nie tylko krępujący, lecz także powoduje dyskomfort psychiczny dla osób, które się z nim borykają. Lekarze znają jednak sposoby, które pozwolą pozbyć się dokuczającej nam dolegliwości.

mocz

Z czego wynika problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest spowodowane nieprawidłową pracą narządów czyli cewki moczowej, pęcherza i zwieracza. Może pojawić się po przebytych infekcjach dróg moczowych, kamicy, bądź powstać jako skutek osłabienia cewki moczowej lub zwiotczenia mięśni miednicy. Problem nietrzymania moczu może pojawić się także u kobiet po ciąży. Dochodzi do niego w wyniku rozluźnienia narządów, które po urodzeniu nie odzyskały swojej pierwotnej struktury. Bywa, że w niektórych przypadkach jest następstwem zaburzeń hormonalnych czy stosowania niektórych leków. W wyniku osłabienia mięśni ujście pęcherza nie zostaje dostatecznie szczelnie zamknięte i to powoduje, że podczas śmiechu, kichania, czy czasem nawet wchodzenia po schodach lub schylania się, w niekontrolowany sposób oddajemy mocz. Aby ustalić przyczynę problemu lekarz zleca serię badań, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego sposobu leczenia. W większości przypadków wystarczy wykonanie badania USG oraz badanie przesiewowe moczu.

Leczenie farmakologiczne

Na samym początku terapii lekarz może zalecić nam wykonywanie prostych ćwiczeń polegających na wzmacnianiu mięśni i pozwalających utrzymać mocz. Jednak gdy ćwiczenia nie wystarczą, specjalista przepisze nam środki farmakologiczne. Są to specjalne środki, które zmniejszają skurcze pęcherza. Dzięki nim przestajemy odczuwać nieustanne parcie na pęcherz, które zmusza nas do częstych wizyt w toalecie. Jeżeli te nie pomogą konieczne może okazać się przyjmowanie środków hormonalnych. Mają one na celu odbudowę błony śluzowej cewki moczowej, dzięki czemu jest bardziej sprężysta i szczelniejsza. W lekkim stadium choroby mogą zostać przepisane leki przeciwdepresyjne, gdyż zmniejszają one siłę skurczów pęcherza, a zwiększają napięcie mięśni zwieracza.

Ginekologia estetyczna

Także w gabinetach medycyny estetycznej są dostępne zabiegi, które pozwalają pozbyć się problemu nietrzymania moczu. Zauważamy, że coraz więcej pań decyduje się na korektę narządów intymnych – stwierdzają specjaliści portalu wirtualnaklinika.pl – W ten sposób chcą poprawić komfort swojego życia codziennego i nie ma czemu się dziwić. Jeżeli medycyna estetyczna wyciąga do nas pomocną dłoń, to czemu z niej nie skorzystać?

Dzięki specjalnej głowicy wyposażonej w skaner, dochodzi do powstania licznych mikrourazów w śluzowce ścian pochwy. W wyniku tego komórki i gruczoły rozpoczynają proces odbudowy, który przywraca ich prawidłową strukturę. Zabieg ten jest bardzo przyjazny dla pacjenta. Jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji, ani stosowania terapii leczniczej po jego wykonaniu. Już po 3 dniach można powrócić do aktywnego życia intymnego. Czasem może zajść potrzeba powtórzenia zabiegu, jednak nie więcej niż 2-3 razy, każdy w odstępie miesiąca.
Problem nietrzymania moczu u każdego może się różnić. Dwie osoby mogą wymagać zastosowania różnych terapii. O zastosowaniu odpowiedniej terapii decyduje lekarz podczas konsultacji. Pamiętajmy, żeby udać się do specjalisty od razu po tym, kiedy zauważymy problem. Nie wstydźmy się wspomnieć o problemie podczas najbliższej wizyty. Im szybszy czas reakcji, tym krótszy czas leczenia. Możemy także działać profilaktycznie. Odpowiednia troska o prawidłową pracę pęcherza pomoże obniżyć ryzyko pojawienia się problemu. W tym celu wypijajmy odpowiednią ilość płynów (2 litry wody dziennie), unikajmy alkoholu oraz ostrych przypraw (dzięki temu nie będziemy podrażniać pęcherza, co może sprzyjać powstawianiu infekcji bakteryjnych), a także dbajmy o prawidłową wagę, gdyż otyłość powoduje nacisk na drogi moczowe. Tych kilka prostych wskazówek pozwoli nam cieszyć się zdrowiem.

Artykuł został napisany przez wirtualnaklinika.pl zapraszamy także do zapoznania się z naszymi innymi publikacjami

http://wirtualnaklinika.pl/category/ginekologia-estetyczna/

Share